Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor: Mgr. Zdeňka Krmášková

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor: Mgr. Zdeňka Krmášková"— Transkript prezentace:

1 Autor: Mgr. Zdeňka Krmášková
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. OCEÁNY A MOŘE Z_062_Krajinná sféra a její základní části _Oceány a moře Autor: Mgr. Zdeňka Krmášková Škola: Základní škola a Mateřská škola Kašava, okres Zlín, příspěvková organizace

2 Anotace: Digitální učební materiál je určen pro seznámení a rozšiřování znalostí o moři a oceánu Materiál rozvíjí a podporuje nově získané vědomosti a dovednosti žáků Je určen pro předmět zeměpis a ročník 6. Tento materiál vznikl jako doplňující materiál k učebnici: BRYCHTOVÁ, Šárka, Josef BRINKE a Josef HERINK. Planeta Země: Zeměpis pro 6. a 7. ročník základní školy. Praha 1: Fortuna, ISBN

3 Severní ledový - 14 milionů km²
Oceány a moře Oceány pokrývají 71% zemského povrchu. Na naší planetě jsou čtyři oceány: Tichý ,25 milionu km² Atlantský - 82,4 milionu km2 Indický - 73, 556 milionu km² Severní ledový milionů km²

4 Moře Menší části oceánů se nazývají moře Rozdělují se na vnitřní
vnější horní okrajová dolní Vnitřní moře Jsou obklopena souší. S oceánem jsou spojená jen průlivy. (Středozemní moře, Karibské moře) Okrajová moře Jsou s oceánem spojená široce a volně. (Barentsovo moře, Arabské moře)

5 Ostrovy Menší části souše, které vyčnívají nad hladinu a jsou ze všech stran obklopeny vodou se nazývají ostrovy. Skupina ostrovů vytváří souostroví. Kanárské souostroví Ostrov Tenerife

6 Poloostrovy Části pevnin vybíhající do oceánů a moří se nazývají
Apeninský poloostrov Pyrenejský poloostrov

7 Místo, kde se oceán stýká se souší se nazývá
břežní čára. Pruh území kolem břežní čáry se nazývá pobřeží. Části oceánů a moří vnikající do pevniny se nazývají zálivy. Zúžené části oceánů mezi pevninami nebo mezi pevninou a ostrovem se nazývají průlivy. Uměle vybudované průlivy se nazývají průplavy.

8 Pohyby mořské vody Vlnění Příliv a odliv Oceánské proudy

9 Vlnění Vlivem větru, který vane nad otevřeným mořem, vznikají na hladině vlny - vlnění. Vlny se valí k pevnině a narážejí na pobřeží. To je mořský příboj.

10 Tsunami Jsou velmi dlouhé a vysoké vlny. Vznikají při podmořském výbuchu sopky nebo při podmořském zemětřesení. Dostanou - li se tyto vlny k pobřeží, mohou měřit i 40 m a pohybovat se rychlostí i přes 100 km za hodinu.

11 Příliv a odliv Pozorujeme jako změny ve výšce mořské hladiny na pobřeží v průběhu 24 hodin. To je způsobeno přitažlivostí Měsíce a Slunce. K nejmenšímu přílivu dochází na otevřeném moři. K největšímu přílivu dochází v zálivech. Největší příliv na světě lze pozorovat v zálivu Fundy v Kanadě. Hladina moře se zvedne o 15 až 18 metrů. K přílivu dochází i v místech, která neleží přímo na pobřeží (např. Londýn). Příliv se projevuje zvýšenou hladinou řeky Temže, která dané místo s mořem spojuje. Voda se poddává přitažlivosti Měsíce. Zeměkoule se otáčí kolem osy. Proto můžeme na pobřeží pozorovat během jednoho dne dvakrát příliv a dvakrát odliv. Příliv a odliv zpomalují otáčení Země kolem osy.

12 Pohyby mořské vody Příliv Odliv

13 Pohyby mořské vody Oceánské proudy
Voda v oceánech se přemísťuje na velké vzdálenosti v mohutných proudech, které nazýváme oceánské proudy. Hlavní příčinou vzniku oceánských proudů jsou pravidelné větry. Další příčinou je různá teplota vody a různá slanost částí oceánů. Směr proudů je ovlivněn rozložením pevnin, tvarem mořského dna i otáčením Země. Proudy, které proudí z teplých oblastí, jsou teplé. Proudy z chladných oblastí jsou studené.

14 Oceánské proudy

15 Oceány a moře jsou zdrojem významného přírodního bohatství – ryb a dalších mořských živočichů, kteří jsou důležitou složkou jídelníčku. V přímořských oblastech jsou ryby hlavní potravou obyvatel. Nejbohatší světová loviště se nachází v oblastech, kde je dostatek rybí potravy - planktonu. Jsou to severní oblasti Atlantského a Tichého oceánu, dále pobřeží Peru a Chile.

16 Co je plankton? Plankton je soubor mikroskopických organismů
pasivně se vznášejících v prostředí. Rozlišujeme plankton: rostlinný živočišný bakteriální

17 Rybolov Rybolov je v přímořských oblastech často hlavní hospodářskou činností. S rozvojem techniky se změnil i způsob lovu ryb. Velké rybářské lodě jsou vlastně putující továrny. Mají moderní navigační techniku k vyhledávání nejbohatších lovišť. Vylovené ryby se na nich ihned zpracovávají.

18 Zdroje: Soubor:Greetsiel 33 Poseidon 01.jpg. Wikipedie [online]. 2007, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Nasa world wind - teneriffa.jpg. Wikipedie [online]. 2005, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Canarias-rotulado.png. Wikipedie [online]. 2006, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Tuna assortment.png. Wikipedie [online]. 2012, [cit ]. Dostupné z: Plankton. Wikipedie [online]. 2005, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Satellite image of Italy in March 2003.jpg. Wikipedie [online]. 2004, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Iberian peninsula.jpg. Wikipedie [online]. 2006, [cit ]. Dostupné z: Soubor:2004 Indian Ocean earthquake Maldives tsunami wave.jpg. Wikipedie [online]. 2004, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Bay of Fundy High Tide.jpg. Wikipedie [online]. 2005, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Bay of Fundy Low Tide.jpg. Wikipedie [online]. 2005, [cit ]. Dostupné z:

19 Zdroje: Soubor:Wave description.JPG. Wikipedie [online]. 2009, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Boelge stor.jpg. Wikipedie [online]. 2006, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Dalga kıran.jpg. Wikipedie [online] , 2008 [cit ]. Dostupné z: Soubor:Corrientes-oceanicas.gif. Wikipedie [online]. 2007, [cit ]. Dostupné z: Soubor:Labrador Current.jpg. Wikipedie [online]. 2008, [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Autor: Mgr. Zdeňka Krmášková"

Podobné prezentace


Reklamy Google