Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TSUNAMI. Tsunami je dlouhá a rychlá vlna,která vzniká při pohybu oceánského dna, kdy dochází k vlnění vodního sloupce. Tsunami je dlouhá a rychlá vlna,která.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TSUNAMI. Tsunami je dlouhá a rychlá vlna,která vzniká při pohybu oceánského dna, kdy dochází k vlnění vodního sloupce. Tsunami je dlouhá a rychlá vlna,která."— Transkript prezentace:

1 TSUNAMI

2 Tsunami je dlouhá a rychlá vlna,která vzniká při pohybu oceánského dna, kdy dochází k vlnění vodního sloupce. Tsunami je dlouhá a rychlá vlna,která vzniká při pohybu oceánského dna, kdy dochází k vlnění vodního sloupce. Její vlnová délka se pohybuje mezi 150-300 km amplituda vlnění dosahuje maximálně 1,5 m. Její vlnová délka se pohybuje mezi 150-300 km amplituda vlnění dosahuje maximálně 1,5 m. Vlivem zmenšování hloubky roste výška vlny, vodní masa se tlačí na pobřeží a přímořská území, tak mohou být zaplaveny a zpuštošeny. Vlivem zmenšování hloubky roste výška vlny, vodní masa se tlačí na pobřeží a přímořská území, tak mohou být zaplaveny a zpuštošeny.

3 Velké vlny, ničící vše co jim přijde do cesty.

4 Na otevřeném moři se tsunami pohybují obrovskou rychlostí několik stovek km/h,která roste s hloubkou oceánu. Na otevřeném moři se tsunami pohybují obrovskou rychlostí několik stovek km/h,která roste s hloubkou oceánu. Pro střední hloubku Pacifiku(4000) byla vypočtena rychlost 716km/h, skutečná naměřená rychlost v rozmezí 400- 500km/h. Pro střední hloubku Pacifiku(4000) byla vypočtena rychlost 716km/h, skutečná naměřená rychlost v rozmezí 400- 500km/h. VZOREC ZÁVISLOSTI MEZI VÝŠKOU VODNÍHO SLOUPCE A RYCHLOSTI DLOUHÉ VLNY V=V(g.h) V=V(g.h) Kde V je rychlost vlny, g tíhová zrychlení a h výška vodního sloupce.

5

6 Velikost tsunami můžeme určovat podle viditelných projevů,škod,nebo max. výšky zvednutí hladiny oproti normálního stavu. Velikost tsunami můžeme určovat podle viditelných projevů,škod,nebo max. výšky zvednutí hladiny oproti normálního stavu. Vhodné je rovněž srovnání intenzity tsunami a v závislosti na intenzitě zemětřesení,které vlny způsobily. Vhodné je rovněž srovnání intenzity tsunami a v závislosti na intenzitě zemětřesení,které vlny způsobily.

7 Tsunami je hazard,který nepostihuje pouze Tichý nebo Indický oceán,ale vzhledem ke své povaze představuje možné riziko pro všechny přímořské oblasti světa. Tsunami je hazard,který nepostihuje pouze Tichý nebo Indický oceán,ale vzhledem ke své povaze představuje možné riziko pro všechny přímořské oblasti světa. Frekvence vzniku dlouhých vln je ale různé oblasti. Frekvence vzniku dlouhých vln je ale různé oblasti.

8 Středozemní moře 10,1% Východ pobřeží Atlantiku 1,6% Bengalský záliv 0,8% Indonésie a zadní Indie 20,3 Tichý oceán 25,4% Japonsko a Rusko 18,6% Východní pobřeží Pacifiku 8,9% Karibská oblast 13,8% Západní pobřeží Atlantiku 0,4%

9 Ochrana před Tsunami spočívá především v připravenosti a informovanosti obyvatel postižených území,v dostatečné předpovědi a varování a v dlouhodobé efektivním využití krajiny v pobřežních oblastech. Ochrana před Tsunami spočívá především v připravenosti a informovanosti obyvatel postižených území,v dostatečné předpovědi a varování a v dlouhodobé efektivním využití krajiny v pobřežních oblastech.

10 Tsunami v Popua – Nová Guinea Toto Tsunami nebylo možné předpovídat. Toto Tsunami nebylo možné předpovídat. Výstražný systém funguje pouze při katastrofách, které postihují velké rozlohy, nikoli v tak specifických a omezených oblastí. Výstražný systém funguje pouze při katastrofách, které postihují velké rozlohy, nikoli v tak specifických a omezených oblastí.

11 konééc Lugmi Samčíííček Kubíče ek Ančíík


Stáhnout ppt "TSUNAMI. Tsunami je dlouhá a rychlá vlna,která vzniká při pohybu oceánského dna, kdy dochází k vlnění vodního sloupce. Tsunami je dlouhá a rychlá vlna,která."

Podobné prezentace


Reklamy Google