Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Č L E N O V C I Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Č L E N O V C I Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 Č L E N O V C I Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

2 ČLENOVCI nejpočetnější kmen vodních a suchozemských živočichů nestejnoměrně článkované tělo a končetiny hlava, hruď a zadeček pevná vnější kostra tvořena chitinem Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 ČLENOVCI žebříčkovitá nervová soustavu dýchají celým povrchem těla, žábrami, plicními vaky, vzdušnicemi srdce v podobě hřbetní trubice otevřená cévní soustava jednoduché ledviny gonochoristé Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Třída: TRILOBITI na dně praoceánů Barrandien - nejbohatší naleziště zkamenělin TRILOBITŮ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 45

5 Třída: KORÝŠI sladkovodní, mořští i suchozemští živočichové krunýř z chitinu –pevný –zabraňuje v růstu  svlékání Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 Stavba těla RAKA hlavohruď –2 páry tykadel dlouhá = hmat, krátká = čich –složené oči, kusadla, čelisti –5 párů nohou 1. pár = klepeta zadeček –drobné končetiny –ocasní ploutvička Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Stavba těla RAKA dýchají žábrami statocysty –polohorovnovážný orgán –v 1. páru tykadel samičky nosí oplozená vajíčka na nožkách pod zadečkem aktivní v noci, vyžadují čistou vodu ZÁKONEM CHRÁNĚNÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Původní druhy raků RAK ŘÍČNÍ RAK KAMENÁČ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 6 7

9 Importované druhy raků RAK SIGNÁLNÍ RAK BAHENNÍ RAK PRUHOVANÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Mořské druhy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. HUMR EVROPSKÝ KRAB OBECNÝ RAK POUSTEVNÍČEK

11 součástí planktonu na hladině rybníku PERLOOČKY BUCHANKY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Součásti planktonu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Suchozemské druhy pod kameny, tlející listí, sklepy SVINKYSTÍNKY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Třída: PAVOUKOVCI nemají tykadla hlavohruď –klepítka – potrava –makadla – hmat –4. páry kráčivých nohou zadeček –bez končetin Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 PAVOUCI zadeček napojen na hlavohruď stopkou klepítka s jedovou žlázou 8 jednoduchých oček čich na zadečku snovací bradavky –tkaní sítí hřebínkovité drápky na končetinách Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 PAVOUCI mimotělní trávení –v pavučině uvízne kořist  klepítky do ní vstříkne jed a trávicí enzymy  potrava se rozloží  pavouk kořist vysaje  vstřebání samečci menší než samičky samička obaluje vajíčka pavučinou  kokon Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 KŘÍŽÁK OBECNÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 SKLÍPKAN SNOVAČKA JEDOVATÁ POKOUTNÍK DOMÁCÍ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 SLÍĎÁK BAŽINNÝ VODOUCH STŘÍBŘITÝ BĚŽNÍK KOPRETINOVÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 SEKÁČI hlavohruď splývá se zadečkem malé tělo dlouhé končetiny –snadno a samovolně se odtrhávají –utržená noha sebou mrská = „seká“ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 SEKÁČI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

21 ROZTOČI hlavohruď splývá se zadečkem cizopasníci obratlovců bodavě sací ústrojí Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 28 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

22 KLÍŠTĚ OBECNÉ samičky sají krev teplokrevným živočichům přenášejí zánět mozku a mozkových blan, borreliozu odstranění kápnout alkohol nebo jodovou tinkturu a pinzetou vyviklat z oplozeného vajíčka  larva (3 končetiny)  dospělec (4 končetiny) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 29 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

23 ZÁKOŽKA SVRABOVÁ KLEŠTÍK VČELÍ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

24 ŠTÍŘI tropické a subtropické oblasti mají klepeta zúžený zadeček –hrot s jedovou žlázou!!! –dravci, aktivní v noci VELEŠTÍR OBROVSKÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 32 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

25 ŠTÍRCI drobní, často v domácnostech zadeček nemají zúžený a zakončený hrotem!!! dravci ŠTÍREK KNIHOVÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 33 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

26 Použité obrázky: obr.č.1,6- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.2,18- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.3,31- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.4-http://commons.wikimedia.org/wiki/File:WLANL_-_Pierelint_-_Trilobiet.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:WLANL_-_Pierelint_-_Trilobiet.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic obr.č.5- Creative Commons Attribution 3.0 Unported obr.č.7- Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported autor: Christoph Leeb obr.č.8- volné dílo obr.č.9- Creative Commons Attribution 3.0 Unported obr.č.10- Creative Commons Attribution 2.0 Generic Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

27 Použité obrázky: obr.č.11- volné dílo obr.č.12- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.13- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.14- Creative Commons Attribution 2.5 Generic obr.č.15- volné dílo obr.č.16- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.17- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.19- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.20- _domestica2.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

28 Použité obrázky: obr.č.21- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic obr.č.22- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.23- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic obr.č.24- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.25- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.26- Creative Commons Attribution 2.0 Generic obr.č.27- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.28- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

29 Použité obrázky: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. obr.č.29- Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic obr.č.30- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.32- volné dílo obr.č.33- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

30 Použitá literatura: ČABRADOVÁ, VĚRA. HASCH, FRANTIŠEK. SEJPKA, JAROSLAV. VANĚČKOVÁ, IVANA. Přírodopis pro 6. ročník základní školy a primu víceletého gymnázia. 1. vyd. Plzeň: Nakladatelství Fraus, ISBN X. str. 66 – 73 JURČÁK, JAROSLAV. FRONĚK, JIŘÍ. Přírodopis vydání Olomouc: Nakladatelství PRODOS, ISBN str Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Č L E N O V C I Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google