Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Č L E N O V C I Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Č L E N O V C I Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."— Transkript prezentace:

1 Č L E N O V C I Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1 2 3

2 ČLENOVCI nejpočetnější kmen vodních a suchozemských živočichů nestejnoměrně článkované tělo a končetiny hlava, hruď a zadeček pevná vnější kostra tvořena chitinem Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

3 ČLENOVCI žebříčkovitá nervová soustavu dýchají celým povrchem těla, žábrami, plicními vaky, vzdušnicemi srdce v podobě hřbetní trubice otevřená cévní soustava jednoduché ledviny gonochoristé Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 Třída: TRILOBITI na dně praoceánů Barrandien - nejbohatší naleziště zkamenělin TRILOBITŮ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 45

5 Třída: KORÝŠI sladkovodní, mořští i suchozemští živočichové krunýř z chitinu –pevný –zabraňuje v růstu  svlékání Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

6 Stavba těla RAKA hlavohruď –2 páry tykadel dlouhá = hmat, krátká = čich –složené oči, kusadla, čelisti –5 párů nohou 1. pár = klepeta zadeček –drobné končetiny –ocasní ploutvička Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

7 Stavba těla RAKA dýchají žábrami statocysty –polohorovnovážný orgán –v 1. páru tykadel samičky nosí oplozená vajíčka na nožkách pod zadečkem aktivní v noci, vyžadují čistou vodu ZÁKONEM CHRÁNĚNÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

8 Původní druhy raků RAK ŘÍČNÍ RAK KAMENÁČ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 6 7

9 Importované druhy raků RAK SIGNÁLNÍ RAK BAHENNÍ RAK PRUHOVANÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 9 108 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

10 Mořské druhy Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 12 11 13 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. HUMR EVROPSKÝ KRAB OBECNÝ RAK POUSTEVNÍČEK

11 součástí planktonu na hladině rybníku PERLOOČKY BUCHANKY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1415 Součásti planktonu Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

12 Suchozemské druhy pod kameny, tlející listí, sklepy SVINKYSTÍNKY Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 1617 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

13 Třída: PAVOUKOVCI nemají tykadla hlavohruď –klepítka – potrava –makadla – hmat –4. páry kráčivých nohou zadeček –bez končetin Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

14 PAVOUCI zadeček napojen na hlavohruď stopkou klepítka s jedovou žlázou 8 jednoduchých oček čich na zadečku snovací bradavky –tkaní sítí hřebínkovité drápky na končetinách Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

15 PAVOUCI mimotělní trávení –v pavučině uvízne kořist  klepítky do ní vstříkne jed a trávicí enzymy  potrava se rozloží  pavouk kořist vysaje  vstřebání samečci menší než samičky samička obaluje vajíčka pavučinou  kokon Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

16 KŘÍŽÁK OBECNÝ 18 19 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

17 SKLÍPKAN SNOVAČKA JEDOVATÁ POKOUTNÍK DOMÁCÍ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 21 20 22 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

18 SLÍĎÁK BAŽINNÝ VODOUCH STŘÍBŘITÝ BĚŽNÍK KOPRETINOVÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 25 23 24 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

19 SEKÁČI hlavohruď splývá se zadečkem malé tělo dlouhé končetiny –snadno a samovolně se odtrhávají –utržená noha sebou mrská = „seká“ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

20 SEKÁČI Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 26 27 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

21 ROZTOČI hlavohruď splývá se zadečkem cizopasníci obratlovců bodavě sací ústrojí Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 28 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

22 KLÍŠTĚ OBECNÉ samičky sají krev teplokrevným živočichům přenášejí zánět mozku a mozkových blan, borreliozu odstranění kápnout alkohol nebo jodovou tinkturu a pinzetou vyviklat z oplozeného vajíčka  larva (3 končetiny)  dospělec (4 končetiny) Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 29 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

23 ZÁKOŽKA SVRABOVÁ KLEŠTÍK VČELÍ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 30 31 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

24 ŠTÍŘI tropické a subtropické oblasti mají klepeta zúžený zadeček –hrot s jedovou žlázou!!! –dravci, aktivní v noci VELEŠTÍR OBROVSKÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 32 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

25 ŠTÍRCI drobní, často v domácnostech zadeček nemají zúžený a zakončený hrotem!!! dravci ŠTÍREK KNIHOVÝ Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. 33 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

26 Použité obrázky: obr.č.1,6- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Crayfisch_Astacus_astacus.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Crayfisch_Astacus_astacus.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.2,18- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Araneus_diadematus2.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Araneus_diadematus2.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.3,31- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Varroa_destructor_on_drone_66a.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Varroa_destructor_on_drone_66a.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.4-http://commons.wikimedia.org/wiki/File:WLANL_-_Pierelint_-_Trilobiet.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:WLANL_-_Pierelint_-_Trilobiet.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic obr.č.5- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trilobite_-_Marokko.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trilobite_-_Marokko.jpg Creative Commons Attribution 3.0 Unported obr.č.7- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Steinkrebs.jpg?uselang=cshttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Steinkrebs.jpg?uselang=cs Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported autor: Christoph Leeb obr.č.8- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Orconectes_limosus_-_Kamberkrebs.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Orconectes_limosus_-_Kamberkrebs.jpg volné dílo obr.č.9- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pacifastacus_leniusculus_01_by-dpc.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pacifastacus_leniusculus_01_by-dpc.jpg Creative Commons Attribution 3.0 Unported obr.č.10- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Narrow_clawed_crayfish.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Narrow_clawed_crayfish.jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

27 Použité obrázky: obr.č.11- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:KreeftbijDenOsse.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:KreeftbijDenOsse.jpg volné dílo obr.č.12- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:DirkvdM_hermit_crab.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:DirkvdM_hermit_crab.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.13- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Carcinus_maenas_2009.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Carcinus_maenas_2009.JPG Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.14- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Daphnia_magna.pnghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Daphnia_magna.png Creative Commons Attribution 2.5 Generic obr.č.15- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cyclops_bicuspidatus_GLERL_1.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cyclops_bicuspidatus_GLERL_1.jpg volné dílo obr.č.16- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Armadillidium_vulgare_001.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Armadillidium_vulgare_001.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.17- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oniscus_asellus_Furlbachtal01.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oniscus_asellus_Furlbachtal01.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.19- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kreuzspinne.Beute.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kreuzspinne.Beute.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.20- http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/Katnik_domowy_Tegenariahttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/Katnik_domowy_Tegenaria _domestica2.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

28 Použité obrázky: obr.č.21- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brychypelma_smithi_3.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brychypelma_smithi_3.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic obr.č.22- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Black_Widow_11-06.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Black_Widow_11-06.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.23- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pirata.piraticus.male.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pirata.piraticus.male.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic obr.č.24- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Argyroneta_aquatica_Paar.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Argyroneta_aquatica_Paar.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.25- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Misumena_vatia_female_Luc_Viatour_1.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Misumena_vatia_female_Luc_Viatour_1.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.26- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Thomas_Bresson_-_Opiliones_(by)_(1).jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Thomas_Bresson_-_Opiliones_(by)_(1).jpg Creative Commons Attribution 2.0 Generic obr.č.27- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arachnida_Opiliones_Luc_Viatour.JPGhttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arachnida_Opiliones_Luc_Viatour.JPG Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.28- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ixodes_ricinus.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ixodes_ricinus.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

29 Použité obrázky: Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. obr.č.29- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ixodes.ricinus.searching.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ixodes.ricinus.searching.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic obr.č.30- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sarcoptes_scabei_2.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sarcoptes_scabei_2.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported obr.č.32- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pandinus_imperator_2009_G1.jpg?uselang=cshttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pandinus_imperator_2009_G1.jpg?uselang=cs volné dílo obr.č.33- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ar_1.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ar_1.jpg Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

30 Použitá literatura: ČABRADOVÁ, VĚRA. HASCH, FRANTIŠEK. SEJPKA, JAROSLAV. VANĚČKOVÁ, IVANA. Přírodopis pro 6. ročník základní školy a primu víceletého gymnázia. 1. vyd. Plzeň: Nakladatelství Fraus, 2003. ISBN 807238211X. str. 66 – 73 JURČÁK, JAROSLAV. FRONĚK, JIŘÍ. Přírodopis 6. 2. vydání Olomouc: Nakladatelství PRODOS, 2004. ISBN 8072301365 str. 64 - 75 Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "Č L E N O V C I Učební materiál vznikl v rámci projektu INFORMACE – INSPIRACE – INOVACE, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním."

Podobné prezentace


Reklamy Google