Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nervová soustava Pří_097_Člověk a jeho zdraví_Nervová soustava Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nervová soustava Pří_097_Člověk a jeho zdraví_Nervová soustava Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace."— Transkript prezentace:

1 Nervová soustava Pří_097_Člověk a jeho zdraví_Nervová soustava Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro práci za pomoci počítače s interaktivní tabulí. Je součástí tématického okruhu „Člověk a jeho zdraví.“  Materiál je v souladu s osnovami vyučovacího předmětu přírodověda a ŠVP pro základní vzdělávání ZŠ Slušovice. Je určený k vyvozování nového učiva, opakování a procvičování učiva. V prezentaci se žáci seznámí s nervovou soustavou u člověka.  Tento materiál vznikl ze zápisů autora jako doplňující materiál k učebnici: MATYÁŠEK, Jiří, Věra ŠTIKOVÁ a Josef TRNA. Přírodověda 5: Člověk a jeho svět. Bratislavská 23d, 602 00 Brno: NOVÁ ŠKOLA s.r.o., 2011. ISBN 978-807289-301-0.  Je určen pro předmět přírodověda 5. ročník

3 1.

4 Skládá se ze dvou částí: 1.Centrální nervové soustavy - mozek a mícha. 2.Periferní nervové soustavy - nervy a nervové buňky. Řídí činnost všech orgánů v těle a kontroluje organismus. Umožňuje vnímat okolí a získává informace o stavu těla. Zpracovává a uchovává nabyté poznatky a následně vyvolává reakce na přicházející podněty. Produkuje některé hormony. V porovnání s ostatními živočichy má člověk nervovou soustavu nejlépe vyvinutou. 2.

5 Nervová buňka (neuron) je základní stavební jednotka celého nervového systému. Krátké výběžky (dentrity) přijímají podněty z okolí či od ostatních neuronů a přivádějí je do buňky. Vzruch pak vedou dlouhé výběžky (neurity) k dalším buňkám. Signály jsou přenášeny chemickými látkami. Výběžky neuronů se navzájem dotýkají zvláštním zakončením zvaným nervový zápoj (synapse). Neurony mohou být dlouhé od 4 μm (mikrometrů) až po 150 cm.

6 3.

7 Signály proudící nervovými drahami se nazývají vzruchy (impulsy). Mohou vznikat podrážděním čidel, která reagují na různé podněty, např. tlak, teplo, zvuk, světlo. Rychlost přenosu vzruchu nervovými vlákny může být až 120 m/s. Vzruchy jsou přenášeny do míchy a mozku. Zde na ně vzniká odpověď, která je drahami odstředivých nervů vedena do orgánů (např. svalů). Tato odpověď se nazývá reflex.

8 Reflexy dělíme na dvě skupiny: 1.Reflexy nepodmíněné Jsou vlastní všem živým organismům a jsou vrozené, stálé a neměnné. Patří zde např. reflex dýchací, polykací, sací a reflexy obranné, jako jsou kýchání, kašlání a mrkání. 2.Reflexy podmíněné Vytvářejí se v průběhu života. Jsou reakcemi na opakující se podněty, jež si organismus postupně zapamatoval. Podnětem může být vjem sluchový, zrakový a čichový, např. vůně oblíbeného jídla vyvolává tvorbu slin. Jestliže organismus přestane podněty dostávat, reflex vyhasíná.

9 Mozek je nejsložitějším a nejdokonalejším orgánem. Přijímá informace z receptorů všech orgánů, zpracovává je a třídí. Důležité informace ukládá do paměti a zpětně vysílá odpovědi na tyto podněty. Je uložen v lebce, která ho chrání. Z mozku vychází 12 párů mozkových nervů. Skládá se ze 6 základních částí: prodloužené míchy, Varolova mostu, mozečku, středního mozku, mezimozku a koncového mozku.

10 4. Mozeček Mezimozek Koncový mozek Varolův most Prodloužená mícha Podvěsek mozkový

11 Je dlouhá 40-50 cm, vystupuje z týlního otvoru v lebce a dosahuje k 1. - 2. bedernímu obratli. Na obvodu je tvořena bílou hmotou a uprostřed šedou hmotou ve tvaru H. Uprostřed šedé hmoty se nachází míšní kanálek vyplněný tekutinou a propojený s mozkovými komorami. Bílou hmotu tvoří nervová vlákna, z nichž se skládají míšní dráhy. Šedá hmota obsahuje těla nervových buněk. 5.

12 K vážným úrazům patří poranění nebo přerušení míchy, jež může mít za následek trvalé ochrnutí. Z úrazů mozku jsou nejznámější otřes mozku a zhmoždění mozku, které provází krátké bezvědomí, zvracení či bolest hlavy. Dále to může být krvácení do mozkových plen způsobené úrazem nebo prasknutím mozkové tepny. Při ucpaní mozkové tepny sraženinou nebo krvácením do mozku může vzniknout mozková mrtvice. Mezi další nemoci nervové soustavy patří např.:  Záněty mozkových a míšních plen  Klíšťový zánět mozku  Vzteklina  Lymská borelióza  Roztroušená skleróza  Parkinsonova nemoc  Alzheimerova nemoc

13

14

15

16

17

18

19


Stáhnout ppt "Nervová soustava Pří_097_Člověk a jeho zdraví_Nervová soustava Autor: Mgr. Marie Boučková Škola: Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace."

Podobné prezentace


Reklamy Google