Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Etika a Bezpečnost v síti internet Lukáš Carboch.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Etika a Bezpečnost v síti internet Lukáš Carboch."— Transkript prezentace:

1 Etika a Bezpečnost v síti internet Lukáš Carboch

2 Co je to Internet? Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí ve kterých mezi sebou počítače komunikují pomocí rodiny protokolů TCP/IP. Společným cílem všech lidí využívajících Internet je bezproblémová komunikace (výměna dat). Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí ve kterých mezi sebou počítače komunikují pomocí rodiny protokolů TCP/IP. Společným cílem všech lidí využívajících Internet je bezproblémová komunikace (výměna dat). Internet používá více než 40% obyvatel v České republice. Internet používá více než 40% obyvatel v České republice.

3 Historie Internetu První vizi počítačové sítě nalezneme v povídce z roku 1946. V únoru 1958 byla založena agentura ARPA (Advanced Research Projects Agency), která měla po úspěšném vypuštění Sputniku v SSSR zajistit v období studené války obnovení vedoucího technologického postavení USA. Dne 29. října 1969 byla zprovozněna síť ARPANET se 4 uzly, které představovaly univerzitní počítače v různých částech USA. První vizi počítačové sítě nalezneme v povídce z roku 1946. V únoru 1958 byla založena agentura ARPA (Advanced Research Projects Agency), která měla po úspěšném vypuštění Sputniku v SSSR zajistit v období studené války obnovení vedoucího technologického postavení USA. Dne 29. října 1969 byla zprovozněna síť ARPANET se 4 uzly, které představovaly univerzitní počítače v různých částech USA. Síť byla decentralizovaná, takže neměla žádné snadno zničitelné centrum a používala pro přenos dat přepínání paketů (data putují v síti po malých samostatných částech, které jsou směrovány do cíle jednotlivými uzly sítě). Od té doby se počet připojených počítačů i uživatelů neustále čím dále tím rychleji zvyšuje (exponenciální růst). Síť byla decentralizovaná, takže neměla žádné snadno zničitelné centrum a používala pro přenos dat přepínání paketů (data putují v síti po malých samostatných částech, které jsou směrovány do cíle jednotlivými uzly sítě). Od té doby se počet připojených počítačů i uživatelů neustále čím dále tím rychleji zvyšuje (exponenciální růst).

4 Historie Internetu - Datace 1962 – vzniká projekt počítačového výzkumu agentury ARPA 1962 – vzniká projekt počítačového výzkumu agentury ARPA 1969 – vytvořena experimentální síť ARPANET, první pokusy s přepojováním uzlů (čtyři uzly) 1969 – vytvořena experimentální síť ARPANET, první pokusy s přepojováním uzlů (čtyři uzly) 1972 – ARPANET rozšířena na cca 20 směrovačů a 50 počítačů, použit protokol NCP (Network Control Protocol) 1972 – ARPANET rozšířena na cca 20 směrovačů a 50 počítačů, použit protokol NCP (Network Control Protocol) 1972 – Ray Tomlinson vyvíjí první e-mailový program 1972 – Ray Tomlinson vyvíjí první e-mailový program 1973 – zveřejněn TCP (Transmission Control Protocol) 1973 – zveřejněn TCP (Transmission Control Protocol) 1976 – první kniha o ARPANETu 1976 – první kniha o ARPANETu 1980 – experimentální provoz TCP/IP v síti ARPANET, adresace IPv4, protokol DNS, směrovací protokoly 1980 – experimentální provoz TCP/IP v síti ARPANET, adresace IPv4, protokol DNS, směrovací protokoly 1983 – rozdělení ARPANET na ARPANET (výzkum) a MILNET (Military Network, provoz), TCP/IP přeneseny do komerční sféry (SUN) 1983 – rozdělení ARPANET na ARPANET (výzkum) a MILNET (Military Network, provoz), TCP/IP přeneseny do komerční sféry (SUN)SUN 1984 – vyvinut DNS (Domain Name System) 1984 – vyvinut DNS (Domain Name System) 1985 – zahájen program NSFNET, sponzoruje rozvoj sítě ve výši 200 mil. dolarů, první komerční služby 1985 – zahájen program NSFNET, sponzoruje rozvoj sítě ve výši 200 mil. dolarů, první komerční služby 1987 – vzniká pojem „Internet“ 1987 – vzniká pojem „Internet“ 1987 – v síti je propojeno 27 000 počítačů 1987 – v síti je propojeno 27 000 počítačů

5 Historie Internetu - Datace 1989 – Tim Berners-Lee publikuje návrh vývoje WWW (Information Management: A Proposal) 1989 – Tim Berners-Lee publikuje návrh vývoje WWW (Information Management: A Proposal) 1990 – Tim Berners-Lee a Robert Cailliau publikují koncept hypertextu 1990 – Tim Berners-Lee a Robert Cailliau publikují koncept hypertextu 1990 – končí ARPANET 1990 – končí ARPANET 1991 – nasazení WWW v evropské laboratoři CERN 1991 – nasazení WWW v evropské laboratoři CERN 1992 – připojen Bílý dům (vstup vládních institucí na Internet) 1992 – připojen Bílý dům (vstup vládních institucí na Internet) 1993 – Marc Andreessen vyvíjí Mosaic, první WWW prohlížeč, a dává ho zdarma k dispozici 1993 – Marc Andreessen vyvíjí Mosaic, první WWW prohlížeč, a dává ho zdarma k dispozici 1994 – vyvinut prohlížeč Netscape Navigator 1994 – vyvinut prohlížeč Netscape Navigator 1994 – Internet se komercionalizuje 1994 – Internet se komercionalizuje 1996 – 55 milionů uživatelů 1996 – 55 milionů uživatelů 1999 – rozšiřuje se Napster 1999 – rozšiřuje se Napster 2000 – 250 milionů uživatelů 2000 – 250 milionů uživatelů 2003 – 600 milionů uživatelů 2003 – 600 milionů uživatelů 2005 – 900 milionů uživatelů 2005 – 900 milionů uživatelů 2006 – více než miliarda uživatelů 2006 – více než miliarda uživatelů

6 Základní služby Internetu V rámci Internetu mohou uživatelé využívat mnoho služeb. Služby jsou zajišťovány počítačovými programy a programy navzájem komunikují pomocí protokolů. Protokoly jsou obvykle definovány v dokumentech RFC, které nejsou normami, ale spíše doporučeními, které se všichni snaží dodržovat, aby dosáhli bezproblémové komunikace. V rámci Internetu mohou uživatelé využívat mnoho služeb. Služby jsou zajišťovány počítačovými programy a programy navzájem komunikují pomocí protokolů. Protokoly jsou obvykle definovány v dokumentech RFC, které nejsou normami, ale spíše doporučeními, které se všichni snaží dodržovat, aby dosáhli bezproblémové komunikace. Dobrovolnost dodržování těchto dokumentů a jejich snaha o jejich naplňování odpovídají podstatě svobodného fungování samotného Internetu. Dobrovolnost dodržování těchto dokumentů a jejich snaha o jejich naplňování odpovídají podstatě svobodného fungování samotného Internetu.

7 Základní funkce Internetu WWW – systém webových stránek zobrazovaných pomocí webového prohlížeče běžně používá protokol HTTP pro zabezpečený přenos používá protokol HTTPS WWW – systém webových stránek zobrazovaných pomocí webového prohlížeče běžně používá protokol HTTP pro zabezpečený přenos používá protokol HTTPS E-mail – elektronická pošta pro přenos zpráv používá protokol SMTP, pro komunikaci s poštovními programy používá protokoly POP3, IMAP. E-mail – elektronická pošta pro přenos zpráv používá protokol SMTP, pro komunikaci s poštovními programy používá protokoly POP3, IMAP. Instant Messaging – Pro přenos zpráv využívá protokol SMTP, nejznámější program je ICQ Instant Messaging – Pro přenos zpráv využívá protokol SMTP, nejznámější program je ICQ VoIP – telefonování přes internet, nejznámější program je Skype. VoIP – telefonování přes internet, nejznámější program je Skype.

8 Způsoby připojení k Internetu telefonní linka (majitelem linky je telefonní operátor) telefonní linka (majitelem linky je telefonní operátor) využívá se modem využívá se modem dříve se používalo vytáčené připojení, později ISDN a dnes různé varianty DSL dříve se používalo vytáčené připojení, později ISDN a dnes různé varianty DSL někdy je linka vyhrazena pouze pro datové přenosy někdy je linka vyhrazena pouze pro datové přenosy přípojka kabelové televize přípojka kabelové televize bezdrátová datová síť bezdrátová datová síť satelitní síť satelitní síť mobilní telefonní síť mobilní telefonní síť Wi-Fi Wi-Fi pomocí elektrické rozvodné sítě pomocí elektrické rozvodné sítě a další možnosti a další možnosti

9 Ochrana v síti Internet Využívají se takzvané Antiviry. Programy které chrání počítač před napadením viry z internetové sítě. Využívají se takzvané Antiviry. Programy které chrání počítač před napadením viry z internetové sítě. AVG Antivirus – Nejvyužívanější Antivirový program na světě. AVG Antivirus – Nejvyužívanější Antivirový program na světě. Avast! Antivirus – Často používaný Antivirový program. Avast! Antivirus – Často používaný Antivirový program. Norton Antivirus – Často používaný Antivirový program. Norton Antivirus – Často používaný Antivirový program.

10 Etika v síti Internet Komunikovat s ostatními lidmi tak abychom je neuráželi, neobtěžovali nebo jinak neohrožovali. Komunikovat s ostatními lidmi tak abychom je neuráželi, neobtěžovali nebo jinak neohrožovali.


Stáhnout ppt "Etika a Bezpečnost v síti internet Lukáš Carboch."

Podobné prezentace


Reklamy Google