Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Petr Koblížek Předmět/vzdělávací oblast: Provozuschopnost dopravních prostředků Tematická oblast:Konstrukční skupiny dopravních prostředků Téma:Kontrola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Petr Koblížek Předmět/vzdělávací oblast: Provozuschopnost dopravních prostředků Tematická oblast:Konstrukční skupiny dopravních prostředků Téma:Kontrola."— Transkript prezentace:

1 Autor:Petr Koblížek Předmět/vzdělávací oblast: Provozuschopnost dopravních prostředků Tematická oblast:Konstrukční skupiny dopravních prostředků Téma:Kontrola kloubového hřídele I. Ročník:3. Datum vytvoření:říjen 2013 Název:VY_32_INOVACE_11.2.15.STR Anotace: Kloubový hřídel, klouby, manžety, mazací tuk, drážkování hřídelů, opěrné ložisko, vibrace, házivost hřídele, koroze, deformace. Metodický pokyn: Materiál inovativním způsobem zužuje vztah mezi teoretickou a praktickou výukou. Fotografie pořízené v reálných podmínkách odborného výcviku dokumentují každý krok pracovního postupu při kontrole, údržbě a opravách částí silničních motorových vozidel. Multimediální výuka se stává názornější a podporuje tak zájem a aktivitu i u slabších žáků. Otázky na konci tématu ověřují, jak žáci danou problematiku zvládli, a po vytištění je lze použít i jako samostatný test. Prezentace je primárně určena pro výklad v hodině, v odborném výcviku tvoří vhodný doplněk při odborných instruktážích před zahájením cvičných prací, ale díky své názornosti může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání.

2

3 KONTROLA KLOUBOVÉHO HŘÍDELE HŘÍDEL NESMÍ VYKAZOVAT ZJEVNÁ POŠKOZENÍ, DEFORMACE A KOROZI

4 KONTROLA KLOUBOVÉHO HŘÍDELE OPĚRNÉ LOŽISKO MUSÍ MÍT VOLNÝ CHOD, PRUŽNÉ LŮŽKO BEZ ZÁVAD

5 KONTROLA KLOUBOVÉHO HŘÍDELE KLOUBY HŘÍDELE BEZ NADMĚRNÝCH VŮLÍ A MUSÍ SE VOLNĚ POHYBOVAT

6 KONTROLA KLOUBOVÉHO HŘÍDELE PŘI POHYBU KLOUBŮ SE NESMÍ OZÝVAT HLUKY – CVAKÁNÍ, VRZÁNÍ

7 KONTROLA KLOUBOVÉHO HŘÍDELE TĚSNÍCÍ PRVKY NESMÍ BÝT POŠKOZENY

8 KONTROLA KLOUBOVÉHO HŘÍDELE NEPORUŠENOST TĚSNĚNÍ LOŽISEK

9 KONTROLA KLOUBOVÉHO HŘÍDELE PŘI JÍZDĚ NESMÍ DOCHÁZET K VIBRACÍM HŘÍDELE

10 KONTROLA KLOUBOVÉHO HŘÍDELE PO DEMONTÁŽI KONTROLUJEME OPOTŘEBENÍ LOŽISEK KLOUBŮ Vibrační poškození čepu

11 KONTROLA KLOUBOVÉHO HŘÍDELE DRÁŽKOVÁNÍ ČEPŮ HŘÍDELE NESMÍ BÝT POŠKOZENÉ

12 KONTROLA KLOUBOVÉHO HŘÍDELE HÁZIVOST HŘÍDELE MĚŘENÁ ČÍSELNÍKOVÝM ÚCHYLKOMĚREM NESMÍ PŘESÁHNOUT POVOLENOU MEZ do 0,3 mm

13 KONTROLNÍ OTÁZKY 1.Na jaké skutečnosti je třeba se zaměřit při kontrole hřídele? uchycení, zjevná poškození, deformace a rozsah koroze uchycení a stav opěrného ložiska vůle v kloubech hřídele stav těsnících prvků 2.Jaké závady mohou vzniknout na čepech hřídele a kloubu? vibrační poškození čepů kříže kloubu otlačení drážkování čepů hřídele 3. Jak provedeme kontrolu házivosti hřídele a jaká je její mez? měření číselníkovým úchylkoměrem do 0,3 mm

14 Použité zdroje: Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Petr Koblížek.


Stáhnout ppt "Autor:Petr Koblížek Předmět/vzdělávací oblast: Provozuschopnost dopravních prostředků Tematická oblast:Konstrukční skupiny dopravních prostředků Téma:Kontrola."

Podobné prezentace


Reklamy Google