Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1935 * Woody Allen -americký herec a režisér O svatém Edmundu Kampiáně ledový vítr fičí ze stráně. Na svatého Eligia daleko široko tuhá zima má po čtyři.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1935 * Woody Allen -americký herec a režisér O svatém Edmundu Kampiáně ledový vítr fičí ze stráně. Na svatého Eligia daleko široko tuhá zima má po čtyři."— Transkript prezentace:

1

2

3 1935 * Woody Allen -americký herec a režisér O svatém Edmundu Kampiáně ledový vítr fičí ze stráně. Na svatého Eligia daleko široko tuhá zima má po čtyři neděle trvati. Když mráz na prvního prosince, vyschne nejedna studnice.

4 1805 -bitva tří císařů u Slavkova -Napoleon porazil ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I.

5 Sv. Barbora -patronka havířů, dětí, dělostřelců, architektů a matematiků, také dalších povolání, u nichž hrozí riziko náhlé či násilné smrti, rovněž jako ochránkyně proti smrti bleskem v časech bouří a požárů -lidový zvyk: uřežou se větvičky třešní, vloží se doma do vázy s vodou tak, aby do Vánoc rozkvetly Svatá Kateřina prádlo máchá a Barbora je škrobí. Je-li Kačenka naškrobená, je Baruška ucouraná. Svatá Barbora vyhání dříví ze dvora. O svaté Barboře, ležívá sníh na dvoře. Na svatou Barboru saně do dvoru. Jaké počasí na svatou Barboru, takové bývá celý advent. Má-li svatá Barbora bílou zástěru, bude hodně trávy. Je-li na den svaté Barbory mnoho jinovatky na stromech, bude hodně ovoce v budoucím roce.

6 1901 * Walt Disney -americký filmový producent, režisér a animátor -večer chodí Mikuláš, doprovází ho čerti a andělé

7 Sv. Mikuláš -patron Ruska, námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků, právníků, studentů a vězňů Na svatou Kateřinu sluší se schovati pod peřinu; pak na svatého Mikuláše tuť jest zima všecka naše. Na svatého Ondřeje ještě se nám ohřeje, ale na svatého Mikuláše už je zima celá naše. Svatá Barbora mosty staví, Sába hřeby ostří, svatý Mikuláš je přibíjí. Po sněhu Bára s Mikulášem šla. O svatém Mikuláši často snížek práší. Svatý Mikuláš splachuje břehy (pršívá). Když na Mikuláše prší, zima lidi hodně zkruší.

8 1941 -útok na Pearl Harbor -překvapivý úder Japonska na základnu USA na Havajských ostrovech -důsledkem útoku byl vstup USA do 2. světové války Mezinárodní den civilního letectví

9

10 Sv. Lucie -patronka slepců, nemocných dětí, advokátů a proti bolestem v krku Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu. Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len. Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc. Lucie noci upije (a dne nepřidá).

11 1503 * Nostradamus -francouzský lékař, který proslul jako prorok (Nostradamova proroctví) 1546 * Tycho de Brahe -dánský astronom, astrolog a alchymista

12 1887 * Josef Lada -český malíř a spisovatel 1770 * Ludwig van Beethoven -německý hudební skladatel

13 1787 * Jan Evangelista Purkyně -český fyziolog, anatom a biolog, spoluzakladatel nauky o buňkách 1946 * Steven Spielberg -americký režisér -Čelisti, Indiana Jones, E.T. mimozemšťan, Jurský park, Schindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana, Válka světů

14 1926 * Arnošt Lustig -český spisovatel, autor knih s tematikou holocaustu ZIMNÍ SLUNOVRAT -začíná zima -nejkratší den, nejdelší noc

15 -začínal poslední adventní jitřní mší -oběd má stále ještě postní charakter -vánoční stromek nemá v Česku dlouhé tradice, zdobil se cukrovím a výrobky ze dřeva, perníku a pečiva -večeře v Čechách tradičně začíná rybí polévkou, jako hlavní jídlo se podává obvykle kapr s bramborovým salátem -po večeři bylo zvykem zpívat koledy a případně rozdávat dárky, tradičně je ten, kdo „naděluje dárky“, nazýván Ježíšek -k Štědrému večeru se pojí také řada obyčejů, např. schování kapří šupiny pod talíř, pouštění lodiček, rozkrajování jablka, házení pantoflem, klepání střevícem na kurník, barborky, lití olova -den tradičně končí půlnoční mše

16 Když Kateřina po ledě už chodívá, Eva potom blátem oplývá. Na Adama, Evu čekej oblevu. Je-li na Štědrý den východ slunce jasný, urodí se jarní obilí. Svítí-li na Štědrý den od deváté hodiny jasně slunce, bude krásné počasí na žně obilné, senné i otavové. Tvrdo a jasno na Štědrý den - úroda tvrdého zboží a hrachu. Jasná noc o Štědrém dnu, mrazy lezou ke dnu. Je-li na Štědrý večer nebe hvězdnaté, bude rok úrodný. Na Štědrý večer hvězdičky - ponesou vajíčka slepičky. Jestliže večer před Narozením Páně jasno jest, bez větru a deště, a ráno slunce jasné vychází, bude úrodný rok na víno. Na Štědrý den před večeří se dává za okno miska s vodou. Zmrzne-li do rána a roztrhne- li mráz misku, ztratí se toho roku voda ve studni. Je-li na Štědrý den vítr, bude úroda malá. Vítr na Štědrý den od půlnoční strany, raduj se, rok bude úrodný. Padá-li na Štědrý den večer v noci sníh, urodí se mnoho chmele. Padá-li na Štědrý den v noci sníh, urodí se hojně vína. Dvanáct nocí a dní od Štědrého večera až do Tří králů zvěstuje prý povětrnost příštích dvanácti měsíců.

17 1. svátek vánoční, den narození Páně

18 Lepší vánoce třeskuté než tekuté. Mráz na Boží narození - zima se udrží bez proměny. Když vánoce obílí stromy sněhem, tak je posype jaro květem. Zelené vánoce - bílé Velikonoce. Vánoce v jeteli - letnice ve sněhu. Jsou-li vrby o vánocích plny rampouchů, bývají o velikonocích plny kočiček. Jasné vánoce - hojnost vína a ovoce. O vánocích obloha čistá a hvězdná, bude úrodný rok. Na vánoce mnoho hvězdiček, slepice nanesou mnoho vajíček. Padá-li na Boží hod vánoční sníh, hodně obilí bude na polích. Jestli vítr o vánocích věje, jest v hojnosti dobrá naděje. Na Boží hod vánoční vítr od západu přinese mor, od východu válku, od půlnoci hlad, od poledne dobrý rok. Připadne-li Boží narození na čtvrtek, bude rok velmi úrodný, jenom vína bude prostředně. V pátek Božího narození - tuhá zima bez prodlení. Je-li Božího narození v sobotu, bude málo ovoce, ale vydaří se žito. V neděli Božího narození - teplá zima bez prodlení. Na Boží narození o bleší převalení.

19 Sv. Štěpán -křesťanský kazatel, první mučedník -patron Říma, kameníků, zedníků, šťastné smrti Chodí-li Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán po blátě. Když je Barborka ucouraná, chodí svatý Štěpán po ledě. Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně obilí. Svítí-li na den svatého Štěpána slunce, bude drahé ovoce. Na svatého Štěpána když vítr prudce zavěje, víno před zkázou jistou se chvěje. Pakli na Štěpána větrové uhodí, příští rok víno špatné se urodí. Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří.

20 O Silvestru papeži snížek si již poleží. Jak byl celý rok samá voda a bláto, na Silvestra nenapadne zlato. Je-li o Silvestru v noci vítr a jasno, bude dobrého vína pořídku. Na Silvestra-li větry a ráno slunce svítí, nelze nám dobrého vína se nadíti. Když na Silvestra ráno sluní, v noci prudký vítr zavěje, není na vína hrubé naděje.

21


Stáhnout ppt "1935 * Woody Allen -americký herec a režisér O svatém Edmundu Kampiáně ledový vítr fičí ze stráně. Na svatého Eligia daleko široko tuhá zima má po čtyři."

Podobné prezentace


Reklamy Google