Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název: Jan Lucemburský VY_32_inovace_VL4_16 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku. Učební materiál.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název: Jan Lucemburský VY_32_inovace_VL4_16 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku. Učební materiál."— Transkript prezentace:

1 Název: Jan Lucemburský VY_32_inovace_VL4_16 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku. Učební materiál se věnuje Českému království v době vlády Jana Lucemburského. Seznamuje žáky se životem, vládou a smrtí krále Jana. Datum: Autor: Mgr. Ilona Nováková Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Lucemburkové v Čechách Po smrti Václava III. Neměli Přemyslovci mužského potomka dlouhé spory o korunu. Eliška Přemyslovna (dcera Václava II.) se provdala za Jana Lucemburského na český trůn nastupují Lucemburkové. Jan Lucemburský byl syn římskoněmeckého krále Jindřicha VII. obrázky:

3 Jan Lucemburský (1310 – 1346) Byl zdatný bojovník, často byl v bitvách nebo rytířských turnajích pečeť Jana Nerozuměl češtině, ani zvykům v zemi. V Čechách moc nebýval, říkali mu král cizinec. Království pustlo, české šlechtě se to nelíbilo a chtěla oslabit královu moc. Obrázky:

4 Vláda Jana Lucemburského Jan Lucemburský si jezdil do Čech pro peníze, zastavoval královské hrady, rozprodával královský majetek Pomáhal v bitvách evropským panovníkům, zvýšil prestiž českých zemí v Evropě i území Českého království. Byl dobrý diplomat. Nerozuměl si s Eliškou, nechal ji dokonce uvěznit. Obrázek:

5 České království Mapa:

6 Smrt Jana Lucemburského Král Jan byl několik let slepý, i tak se účastnil bitev pomáhal francouzskému králi v bitvě u Kresčaku proti Anglii. V bitvě král Jan Lucemburský hrdinsky padl. Obrázky:

7 Otázky 1.Jaký královský rod nastoupil na český trůn po smrti Přemyslovců? 2.Jak se jmenoval panovník, který se oženil s Eliškou Přemyslovnou? 3.Kterému panovníkovi se říkalo král cizinec? 4.Větu „Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!“ pronesl král Jan v bitvě u…… 5.Jakého královského rodu je tento znak? Znak:

8 Odpovědi 1.Lucemburkové 2.Jan Lucemburský 3.Janu Lucemburskému 4.Tuto větu pronesl Jan Lucemburský v bitvě u Kresčaku. 5.Je to znak Lucemburků.


Stáhnout ppt "Název: Jan Lucemburský VY_32_inovace_VL4_16 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku. Učební materiál."

Podobné prezentace


Reklamy Google