Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Současný stav plynárenství v ČR a EU z pohledu spotřebitelů. Zdeněk Kánský ENA s.r.o. Leden 2012.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Současný stav plynárenství v ČR a EU z pohledu spotřebitelů. Zdeněk Kánský ENA s.r.o. Leden 2012."— Transkript prezentace:

1 Současný stav plynárenství v ČR a EU z pohledu spotřebitelů. Zdeněk Kánský ENA s.r.o. Leden 2012

2 2 Zemní plyn pro Evropu Životnost světových zásob:

3 3 Zemní plyn pro Evropu Přes 60% světových zásob ZP je dostupných pro Evropu. Spotřeba plynu v EU je cca 0,6 x m 3 /rok

4 4 Zemní plyn pro Evropu Nabídka: Vedle tradičních směrů dodávky plynu do Evropy nové cesty – na podzim uveden do provozu Nord Stream - letos bude zahájena výstavba South Stream - Nabucco až 2017? - ČR propoj s Polskem, letos Gazela LNG - dostupnost zvyšují nové terminály Poptávka: - v poptávce se projevují úsporná opatření a ekonomická krize - šance plynu jako náhrady za jádro a uhlí? - růst využití CNG v dopravě Převaha nabídky nad poptávkou – odpoutá se cena plynu od cen ropy?

5 5 Podíl ZP na primární spotřebě energie Zdroj: BP Statistical review of World Energy 2010, 2011

6 6 Spotřeba ZP v ČR bude stoupat nebo klesat? Spotřeba 20059,6 mld. m 3 Spotřeba 20118,2 mld. m 3 Podíl vlastní těžby1% Prognózovaný nárůst % nebo+ 15% ??? Podíl plynu na primární spotřebě 19% Perspektiva pokles na 7% ??? Průměrná spotřeba plynu na odběratele výrazně klesá. Vyšší podíl plynu na spotřebě energie proto není velké riziko do budoucna.

7 7 Cena zemního plynu Dlouhodobé vazby mezi cenami energií.

8 8 Vývoj cen energií v průběhu roku 2011 Cena zemního plynu

9 9 Zemní plyn Futures|NCG Natural Gas Year Futures (Cal-12) Ceny a obchodované objemy 2011European Energy Exchange Cena se zvýšila ze 23 až nad 28 EUR/MWh, koncem roku pokles na 24 EUR/MWh

10 10 -Pravidla trhu příznivá pro obchodníky (výrazně lepší než ve srovnatelných státech), každoročně se vylepšují, změna dodavatele je snadná -Konkurence dodavatelů narůstá a přináší výsledky -Komerční podmínky smluv včetně cen, které nabízejí noví dodavatelé na trhu s plynem, jsou velmi rozdílné a velmi rychle se vylepšují -Platí zásada: čím vyšší bezpečnost, tím vyšší cena a naopak -Ceny, které nabízejí dodavatelé, se liší i o desítky procent Charakteristika trhu s plynem ČR

11 11 ČR - nákup plynu na rok ERÚ dosud vydal přes 140 licencí obchodníkům s plynem -Do výběrových řízení vstupuje méně než 20 nejaktivnějších -Dodavatel nabízí často několik variant prodeje -Obchodníci se zajímají o všechny segmenty spotřeby bez ohledu na sezónnost -Obchodníci s elektřinou nabízejí i plyn, obchodníci s plynem nabízejí i elektřinu. -Odběratelé se nebojí změnit dodavatele.

12 12 Možné alternativy nákupu plynu na rok Cenový vzorec s vazbou na LTO a TTO, nebo uhlí -Kombinace cenového vzorce a fixní ceny -Fixní cena -Kombinace cenového vzorce a spotové ceny -Spotová cena Fixní ceny pro 2012 horší než pro rok Roste podíl plynu nakupovaného na burzách.

13 13 Fixní cena Fixní cena může být hluboko pod cenou ze vzorce, často v sobě zahrnuje vedle ceny komodity i přepravu a strukturování. Spotová cena -Přímá vazba na spotové trhy (velmi riskantní). -Spotová cena jako opce (omezené riziko). -Platba v EUR může být výhodou. Cenový vzorec -Teoreticky vysoká cena. -Základní cena Po bývá ale snížena zařazením fixní ceny spotového plynu do vzorce. Nabízena je obvykle kombinace výše uvedených produktů. Výsledkem je nižší cena i nižší riziko.

14 14 Vzorcová cena -Těsná vazba mezi cenami plynu a ropy, resp. topných olejů do roku 2010, od roku 2011 možná i vazba na spot. -Ve vzorci lze spekulovat na vývoj ceny TTO a LTO, resp. cenu konkurenčního lokálního paliva (uhlí). -Pro rok 2012 stagnace ceny ropy stejně jako ostatních druhů energie a komodit obecně, otázkou je síla koruny k USD. Očekáván mírný pokles vzorcových cen při kurzu pod 20 Kč/USD. Spotová cena -Nižší než vzorcová o cca 30 až 50% v roce 2010, v roce 2011 přiblížení cen, konec 2011 a 1.Q 2012 spotová cena poklesla pod 22 EUR/MWh. -Měsíční spotové ceny nyní opět cca o 30% nižší oproti vzorcům.

15 15 Hlavní požadavky odběratelů na obchodníky -Cena komodity -Možnost průběžného dokoupení spotového plynu -Druhý dodavatel pro spotový plyn -Zálohové platby a podmínky TOP -Jednotná cena pro všechna odběrná místa zákazníka -Bezpečnost dodávek -Možnost měnit podmínky smlouvy v průběhu platnosti smlouvy -Možnost přechodu z fixní ceny na vzorcovou

16 16 Cena plynu pro koncové odběratele -Fixní cena v 2010 obvykle mezi vzorcovou a spotovou cenou, pro rok 2011 velmi výhodná pro odběratele -V roce 2011 nárůst konkurence, velký rozptyl mezi nabídkami jednotlivých obchodníků -Fixní cena pro rok 2012 vyšší, vliv růstu cen energií po Fukušimě a oznámení útlumu německé jaderné energetiky -Konec roku 2011 s poklesem cen - výhodu získali odběratelé, kteří vhodně načasovali podpis smlouvy.

17 Zemní plyn – vývoj ceny za komoditu pro konečného odběratele 17

18 18 EUROSTAT – ceny ZP 2011 (průmysl)

19 19 EUROSTAT – ceny ZP (domácnosti)

20 20 Ceny plynu – budoucí dlouhodobější vývoj Pravděpodobný vývoj: -pokud by cena ropy stoupla na 200 USD, producenti plynu (Rusko, Norsko) zruší vazbu cen plynu na cenu ropy - pravděpodobně dojde k oslabení vazby ceny plynu na cenu ropy v dlouhodobých kontraktech -výrazný nárůst poptávky po plynu v EU nelze očekávat. Důvody: -podpora OZE, cena OZE může být v roce 2020 konkurenceschopná fosilním palivům -tlak na úspory energie se výrazně zvýší - v ČR by spotřeba plynu mohla narůst i výrazně. Důvody: -výroba elektřiny z plynu -náhrada uhlí plynem u některých tepláren -nepříliš dobré objektivní předpoklady pro rozvoj OZE v ČR -vysoké emise škodlivých látek v ČR

21 21 Hlavním negativem plynu jsou emise CO 2, nově i cena vzhledem k vazbě na cenu ropy Snížení emisí CO 2 lze dosáhnout zaměřením na výzkum a vývoj (plyn zaostává), jakož i zvyšováním efektivnosti spotřeby plynu. Budou dodavatelé plynu trvat na vazbě na ropu? Pokud ano, tak plyn může ztratit konkurenceschopnost. Zpevňování kurzu koruny a rostoucí váha burz by měly působit příznivě na cenu plynu.

22 22 Poznámky k energetické koncepci Tlak na zvýšení efektivnosti ve využívání energie je objektivní trend, který bude posilován zvyšováním cen energie Využití potenciálu, který poskytuje plyn (ekologický a ekonomický) Rozumná podpora jádra Rozumná podpora OZE (dotace jen na dobu přechodnou) Maximální podpora konkurence na trhu energií Rozumná a promyšlená výše dotací (platí zásada, že čím větší dotace tím větší možnost zneužití) a daní Udržení konkurenceschopné úrovně cen energií pro průmysl a sociálně únosné úrovně pro obyvatelstvo

23 23 Energetické koncepce – zcela rozdílné alternativy a přínosy? Dlouhodobá strategie EU: Snížit emise skleníkových plynů o 95% náhradou fosilních paliv obnovitelnými zdroji a zlepšením energetické účinnosti. OZE mají vyrábět v roce 2050 cca 92% elektřiny. Ceny fosilních paliv se každý rok zvyšují, ceny OZE se snižují. Kdy dojde k vyrovnání cen? Je možné, že ceny elektřiny z OZE budou v roce 2020 nebo 2030 nižší než ceny elektřiny z JE? Je to reálná varianta. V ČR převládá představa, že koncepce SRN přinese výrazné zvýšení cen energie a je jen důsledkem tlaku zelených na politiky. Koncepce ČR má vést k nízkým cenám energie a vysoké bezpečnosti. Výsledek ale může být i opačný.


Stáhnout ppt "Současný stav plynárenství v ČR a EU z pohledu spotřebitelů. Zdeněk Kánský ENA s.r.o. Leden 2012."

Podobné prezentace


Reklamy Google