Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Současný stav plynárenství v ČR a EU z pohledu spotřebitelů. Zdeněk Kánský ENA s.r.o. Leden 2012.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Současný stav plynárenství v ČR a EU z pohledu spotřebitelů. Zdeněk Kánský ENA s.r.o. Leden 2012."— Transkript prezentace:

1 Současný stav plynárenství v ČR a EU z pohledu spotřebitelů. Zdeněk Kánský kansky@ena.cz ENA s.r.o. Leden 2012

2 2 Zemní plyn pro Evropu Životnost světových zásob:

3 3 Zemní plyn pro Evropu Přes 60% světových zásob ZP je dostupných pro Evropu. Spotřeba plynu v EU je cca 0,6 x 10 12 m 3 /rok

4 4 Zemní plyn pro Evropu Nabídka: Vedle tradičních směrů dodávky plynu do Evropy nové cesty – na podzim uveden do provozu Nord Stream - letos bude zahájena výstavba South Stream - Nabucco až 2017? - ČR propoj s Polskem, letos Gazela LNG - dostupnost zvyšují nové terminály Poptávka: - v poptávce se projevují úsporná opatření a ekonomická krize - šance plynu jako náhrady za jádro a uhlí? - růst využití CNG v dopravě Převaha nabídky nad poptávkou – odpoutá se cena plynu od cen ropy?

5 5 Podíl ZP na primární spotřebě energie Zdroj: BP Statistical review of World Energy 2010, 2011

6 6 Spotřeba ZP v ČR bude stoupat nebo klesat? Spotřeba 20059,6 mld. m 3 Spotřeba 20118,2 mld. m 3 Podíl vlastní těžby1% Prognózovaný nárůst 2011-2015 + 5% nebo+ 15% ??? Podíl plynu na primární spotřebě 19% Perspektiva pokles na 7% ??? Průměrná spotřeba plynu na odběratele výrazně klesá. Vyšší podíl plynu na spotřebě energie proto není velké riziko do budoucna.

7 7 Cena zemního plynu Dlouhodobé vazby mezi cenami energií.

8 8 Vývoj cen energií v průběhu roku 2011 Cena zemního plynu

9 9 Zemní plyn Futures|NCG Natural Gas Year Futures (Cal-12) Ceny a obchodované objemy 2011European Energy Exchange Cena se zvýšila ze 23 až nad 28 EUR/MWh, koncem roku pokles na 24 EUR/MWh

10 10 -Pravidla trhu příznivá pro obchodníky (výrazně lepší než ve srovnatelných státech), každoročně se vylepšují, změna dodavatele je snadná -Konkurence dodavatelů narůstá a přináší výsledky -Komerční podmínky smluv včetně cen, které nabízejí noví dodavatelé na trhu s plynem, jsou velmi rozdílné a velmi rychle se vylepšují -Platí zásada: čím vyšší bezpečnost, tím vyšší cena a naopak -Ceny, které nabízejí dodavatelé, se liší i o desítky procent Charakteristika trhu s plynem ČR

11 11 ČR - nákup plynu na rok 2012 -ERÚ dosud vydal přes 140 licencí obchodníkům s plynem -Do výběrových řízení vstupuje méně než 20 nejaktivnějších -Dodavatel nabízí často několik variant prodeje -Obchodníci se zajímají o všechny segmenty spotřeby bez ohledu na sezónnost -Obchodníci s elektřinou nabízejí i plyn, obchodníci s plynem nabízejí i elektřinu. -Odběratelé se nebojí změnit dodavatele.

12 12 Možné alternativy nákupu plynu na rok 2012 -Cenový vzorec s vazbou na LTO a TTO, nebo uhlí -Kombinace cenového vzorce a fixní ceny -Fixní cena -Kombinace cenového vzorce a spotové ceny -Spotová cena Fixní ceny pro 2012 horší než pro rok 2011. Roste podíl plynu nakupovaného na burzách.

13 13 Fixní cena Fixní cena může být hluboko pod cenou ze vzorce, často v sobě zahrnuje vedle ceny komodity i přepravu a strukturování. Spotová cena -Přímá vazba na spotové trhy (velmi riskantní). -Spotová cena jako opce (omezené riziko). -Platba v EUR může být výhodou. Cenový vzorec -Teoreticky vysoká cena. -Základní cena Po bývá ale snížena zařazením fixní ceny spotového plynu do vzorce. Nabízena je obvykle kombinace výše uvedených produktů. Výsledkem je nižší cena i nižší riziko.

14 14 Vzorcová cena -Těsná vazba mezi cenami plynu a ropy, resp. topných olejů do roku 2010, od roku 2011 možná i vazba na spot. -Ve vzorci lze spekulovat na vývoj ceny TTO a LTO, resp. cenu konkurenčního lokálního paliva (uhlí). -Pro rok 2012 stagnace ceny ropy stejně jako ostatních druhů energie a komodit obecně, otázkou je síla koruny k USD. Očekáván mírný pokles vzorcových cen při kurzu pod 20 Kč/USD. Spotová cena -Nižší než vzorcová o cca 30 až 50% v roce 2010, v roce 2011 přiblížení cen, konec 2011 a 1.Q 2012 spotová cena poklesla pod 22 EUR/MWh. -Měsíční spotové ceny nyní opět cca o 30% nižší oproti vzorcům.

15 15 Hlavní požadavky odběratelů na obchodníky -Cena komodity -Možnost průběžného dokoupení spotového plynu -Druhý dodavatel pro spotový plyn -Zálohové platby a podmínky TOP -Jednotná cena pro všechna odběrná místa zákazníka -Bezpečnost dodávek -Možnost měnit podmínky smlouvy v průběhu platnosti smlouvy -Možnost přechodu z fixní ceny na vzorcovou

16 16 Cena plynu pro koncové odběratele -Fixní cena v 2010 obvykle mezi vzorcovou a spotovou cenou, pro rok 2011 velmi výhodná pro odběratele -V roce 2011 nárůst konkurence, velký rozptyl mezi nabídkami jednotlivých obchodníků -Fixní cena pro rok 2012 vyšší, vliv růstu cen energií po Fukušimě a oznámení útlumu německé jaderné energetiky -Konec roku 2011 s poklesem cen - výhodu získali odběratelé, kteří vhodně načasovali podpis smlouvy.

17 Zemní plyn – vývoj ceny za komoditu pro konečného odběratele 17

18 18 EUROSTAT – ceny ZP 2011 (průmysl)

19 19 EUROSTAT – ceny ZP (domácnosti)

20 20 Ceny plynu – budoucí dlouhodobější vývoj Pravděpodobný vývoj: -pokud by cena ropy stoupla na 200 USD, producenti plynu (Rusko, Norsko) zruší vazbu cen plynu na cenu ropy - pravděpodobně dojde k oslabení vazby ceny plynu na cenu ropy v dlouhodobých kontraktech -výrazný nárůst poptávky po plynu v EU nelze očekávat. Důvody: -podpora OZE, cena OZE může být v roce 2020 konkurenceschopná fosilním palivům -tlak na úspory energie se výrazně zvýší - v ČR by spotřeba plynu mohla narůst i výrazně. Důvody: -výroba elektřiny z plynu -náhrada uhlí plynem u některých tepláren -nepříliš dobré objektivní předpoklady pro rozvoj OZE v ČR -vysoké emise škodlivých látek v ČR

21 21 Hlavním negativem plynu jsou emise CO 2, nově i cena vzhledem k vazbě na cenu ropy Snížení emisí CO 2 lze dosáhnout zaměřením na výzkum a vývoj (plyn zaostává), jakož i zvyšováním efektivnosti spotřeby plynu. Budou dodavatelé plynu trvat na vazbě na ropu? Pokud ano, tak plyn může ztratit konkurenceschopnost. Zpevňování kurzu koruny a rostoucí váha burz by měly působit příznivě na cenu plynu.

22 22 Poznámky k energetické koncepci Tlak na zvýšení efektivnosti ve využívání energie je objektivní trend, který bude posilován zvyšováním cen energie Využití potenciálu, který poskytuje plyn (ekologický a ekonomický) Rozumná podpora jádra Rozumná podpora OZE (dotace jen na dobu přechodnou) Maximální podpora konkurence na trhu energií Rozumná a promyšlená výše dotací (platí zásada, že čím větší dotace tím větší možnost zneužití) a daní Udržení konkurenceschopné úrovně cen energií pro průmysl a sociálně únosné úrovně pro obyvatelstvo

23 23 Energetické koncepce – zcela rozdílné alternativy a přínosy? Dlouhodobá strategie EU: Snížit emise skleníkových plynů o 95% náhradou fosilních paliv obnovitelnými zdroji a zlepšením energetické účinnosti. OZE mají vyrábět v roce 2050 cca 92% elektřiny. Ceny fosilních paliv se každý rok zvyšují, ceny OZE se snižují. Kdy dojde k vyrovnání cen? Je možné, že ceny elektřiny z OZE budou v roce 2020 nebo 2030 nižší než ceny elektřiny z JE? Je to reálná varianta. V ČR převládá představa, že koncepce SRN přinese výrazné zvýšení cen energie a je jen důsledkem tlaku zelených na politiky. Koncepce ČR má vést k nízkým cenám energie a vysoké bezpečnosti. Výsledek ale může být i opačný.


Stáhnout ppt "Současný stav plynárenství v ČR a EU z pohledu spotřebitelů. Zdeněk Kánský ENA s.r.o. Leden 2012."

Podobné prezentace


Reklamy Google