Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

DOKONALÁ KONKURENCE. CHARAKTERISTIKA DK Jak byste charakterizovali DK z hlediska (ceny, vstupu do odvětví, informací, produktu, počet prodávajících a.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "DOKONALÁ KONKURENCE. CHARAKTERISTIKA DK Jak byste charakterizovali DK z hlediska (ceny, vstupu do odvětví, informací, produktu, počet prodávajících a."— Transkript prezentace:

1 DOKONALÁ KONKURENCE

2 CHARAKTERISTIKA DK Jak byste charakterizovali DK z hlediska (ceny, vstupu do odvětví, informací, produktu, počet prodávajících a kupujících, náklady na změnu dodavatele)? – Co by se stalo, pokud by producent v DK snížil (resp. Zvýšil svou cenu) nad úroveň ceny rovnovážné? – Proč producent v DK není schopen ovlivnit cenu své produkce?

3 Paretovská optimálnost dokonalé konkurence Kde se v praxi s DK setkáme? Co to znamená, když se řekne, že trh dokonalé konkurence je paretovsky optimální? Proč je poptávková křivka totožná s křivkami MR, AR? Rovnováha firmy v dokonale konkurenčním prostředí

4 Krátkodobá rovnováha firmy v dokonalé konkurenci, kdy firma dosahuje ekonomického zisku

5 Vstup a odchod dalších výrobců do odvětví, pokud v dokonalé konkurenci firmy v bodě své rovnováhy dosahují zisku

6 DLOUHODOBÁ ROVNOVÁHA DK Kdy budou dosahovat firmy v DK maximálního účetního zisku? Kdy se firmám nevyplatí vstupovat, ani vystupovat z odvětví? Jak byste charakterizovali dlouhodobou rovnováhu DK?

7 Paretovská optimálnost dokonalé konkurence a dlouhodobá rovnováha firmy i odvětví v dokonalé konkurenci

8 PŘÍKLADY 1.Uveďte příklady odvětví, která se v praxi blíží dokonalé konkurenci.

9 PŘÍKLADY 2. Mějme následující údaje firmy v dokonalé konkurenci (v PJ). – a) Pro jednotlivá množství spočítejte následující hodnoty: TR, MR, AR, VC, TC, AC, AVC, AFC, EP, EP/Q´. – B) Najděte bod optima firmy. – C) Bude v bodě optima firmy mít firma kladný nebo záporný ekonomický zisk na jednotku? Q´PMCFC 110 2 8 3 6 4 4 5 2 6 4 7 6 8 8 9 1210

10 PŘÍKLADY 3. Namalujte rovnováha firmy na základě hodnot uvedených v příkladu 2. 4. Co se v příkladu 2 stane, pokud: a) cena statku vzroste na 20 PJ, b) cena statku klesne na 8 PJ, c) cena statku klesne na 5 PJ, d) fixní náklady klesnou na 5 PJ, e) fixní náklady vzrostou na 20 PJ? 5. Pokud by se firma nacházela v dokonale konkurenčním prostředí, a při prodeji 20 kusů výrobků mohla cenu udržet na 100 PJ za kus, za jakou cenu za kus by mohla prodat 40 kusů výrobků?


Stáhnout ppt "DOKONALÁ KONKURENCE. CHARAKTERISTIKA DK Jak byste charakterizovali DK z hlediska (ceny, vstupu do odvětví, informací, produktu, počet prodávajících a."

Podobné prezentace


Reklamy Google