Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lidská rasa je skupina lidí, kterou spojuje dlouhodobý společný vývoj, v jehož průběhu se vlivem rozdílného prostředí vytvořily shodné znaky jako.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lidská rasa je skupina lidí, kterou spojuje dlouhodobý společný vývoj, v jehož průběhu se vlivem rozdílného prostředí vytvořily shodné znaky jako."— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5 Lidská rasa je skupina lidí, kterou spojuje dlouhodobý společný vývoj, v jehož průběhu se vlivem rozdílného prostředí vytvořily shodné znaky jako barva pleti, barva a tvar vlasů, očí, rysy tváře, tvar lebky, nosu atd.. Jako rasismus se označují ideologie, které z příslušnosti k rase odvozují politické důsledky, nejčastěji ve smyslu, že některé lidské rasy jsou hodnotnější než jiné a mají právo či povinnost „méněcenné“ rasy ovládat či dokonce jejich příslušníky hubit. V řadě států včetně České republiky je hlásání rasové nenávisti dokonce trestným činem.

6

7

8

9 Vedle lidí evropského původu sem bývají zařazováni také lidé pocházející z Blízkého východu, severní Afriky, střední Asie a severozápadní části indického subkontinentu. Velké migrace lidí vedly k výraznému rozšíření europoidní rasy do celého světa. Největší soustředění je patrné v Severní Americe, do zemí Latinské Ameriky migrovali naopak lidé z jižní větve (Španělé, Portugalci, Italové). Velmi silné zastoupení europoidní rasy se nachází i v Austrálii a na Novém Zélandu.

10

11

12 Negroidní, černé, tmavé či ekvatoriální plemeno, rasa, kam patří lidé označovaní jako černoši, černí či negroidi, je označení lidí typově podobných původnímu obyvatelstvu subsaharské Afriky. Vzhledem k tomu, že v minulosti byli často zneužíváni jako otroci a vzhledem k jejich masové imigraci do bělošských zemí, tvoří dnes významnou menšinu i v jiných státech, např. v USA.

13

14

15 Mongoloidní, žluté či asijsko-americká rasa, plemeno, kam patří lidé označovaní jako Asiaté a Indiáni či žlutí, je označení lidí typově podobných původnímu obyvatelstvu východní Asie a Ameriky. Dnes jde o nejpočetnější lidský typ. Patří sem například Číňané, Japonci, Korejci, Vietnamci, Mongolové, Kazaši a také američtí Indiáni a Eskymáci.

16

17

18

19

20

21

22 Rána má nepravidelný tvar a okraje jsou vlnité, často pohmožděné. Tržné rány nebývají hluboké.

23 Vzniká působením ostrého předmětu tahem nebo tlakem na povrch těla. Okraje jsou hladké a ostré.

24

25

26

27

28

29

30

31 Mezi hlavní druhy dráždivých a žíravých látek patří kyseliny, zásady a rozpouštědla. Mezi příznaky patří svědění, pálení, zbělení, ztmavnutí či jiná změna barvy kůže nebo sliznice, zvýšená citlivost, dýchací potíže, krvácení, odumření tkáně případně smrt.

32 poleptání peroxidem vodíku

33

34

35

36

37

38

39

40 Kopřivka je kožní onemocnění, které je charakterizováno červenými nebo růžovými skvrnami na kůži, které mohou způsobit svědění, pálení nebo píchání. Skvrny mohou být malé od několika milimetrů až velké přes několik centimetrů. Obecně platí, že se rychle objeví a po těle se můžou přemísťovat. Je nebezpečná tím, že může způsobit vážné otoky pod kůží. Mizí během několika hodin až dnů.

41

42

43

44

45

46

47 Maligní melanom je závažné a záludné onemocnění, a proto je prevence jednou z nejúčinnějších zbraní proti této chorobě. S jistotou víme, že sluneční záření a citlivá kůže kožního typu I a II jsou faktory, které výrazně zvyšují riziko vzniku maligního melanomu. Ohroženou skupinou jsou také ti jedinci, jejichž přímí pokrevní příbuzní měli maligní melanom. Osoby, které mají na kůži větší počet pigmentových znamének, mají také zvýšené riziko vzniku melanomu. Protože se předpokládá, že tato znaménka se vytvářejí v útlém dětství působením ultrafialového záření, je jedním z preventivních mechanismů účinná ochrana dětí před sluncem. Opalující se ženy by mohlo od chytání bronzu odradit i to, že UVA záření (mimochodem hlavní vlnová délka v lampách v soláriích) vyvolává urychlení stárnutí kůže. Jeho delší vlnová délka dodává záření větší energii a tím usnadňuje jeho průnik do škáry, která obsahuje různé druhy vláken, zodpovídajících za kožní pružnost. UVA záření vyvolává v těchto vláknech přestavbu, která vede stručně řečeno k vytvoření kožních vrásek.

48 Pro vznik maligního melanomu je pravděpodobně nejvýznamnější UVB záření. Měli bychom za každou cenu zabránit jeho průniku do kůže. Ideální samozřejmě je omezit pohyb na přímém slunci. Pokud to nelze, snažíme se vyvarovat pobytu na slunci v době mezi 11.-15. hodinou, kdy je UVB záření atmosférou nejméně filtrováno. Snažíme se pohybovat ve stínu a zároveň kryjeme kůži co nejvíce oděvem. Odborníci se shodují na tom, že i pro každodenní přecházení po městských ulicích by měl mít člověk ošetřenu kůži s faktorem min. 15. Co to ale vlastně ten faktor je? SPF, jak se odborně ochrannému faktoru v krémech říká, uvádí, jaká část ultrafialového záření se při jeho použití dostane do kůže. Tak např. faktor 10 propustí do kůže 1/10 ultrafialového záření a zjednodušeně řečeno prodlouží náš pobyt na slunci 10krát při vzniku stejných škod (např. zčervenání) jako bez použití tohoto faktoru. Analogicky faktor 20 propustí do kůže 1/20 ultrafialového záření, t.j. ochrání nás před 95 % dopadajícího záření, faktor 50 nás ochrání před 98 % záření. JE TŘEBA UPOZORNIT, ŽE DĚTI DO 1 ROKU NEVYSTAVUJEME ULTRAFIALOVÉMU ZÁŘENÍ VŮBEC.

49

50

51

52

53

54 LIDSKÁ PLEMENA; ONEMOCN Ě NÍ K ŮŽ E Vlivem rozdílného prostředí, v němž se lidé vyvíjeli, se vytvořily skupiny lidí se shodnými znaky, např. barva pleti, barva a tvar vlasů, rysy tváře, tvar lebky – lidská plemena:  bílé (europoidní) – původní v Evropě, s. Africe a z. Asii  černé (negroidní) – původní v rovníkové Africe  žlutohnědé (mongoloidní) – původní v Asii a v Americe – Indiáni Poškození a nemoci kůže:  fyzikálně–chemická, např. řezné rány, popáleniny, omrzliny, poleptání  infekční, např. opary, plísně, neštovice, svrab  alergie - kopřivka, ekzém  jiná, např. lupénka, akné, rakovina kůže

55


Stáhnout ppt "Lidská rasa je skupina lidí, kterou spojuje dlouhodobý společný vývoj, v jehož průběhu se vlivem rozdílného prostředí vytvořily shodné znaky jako."

Podobné prezentace


Reklamy Google