Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Nerostné bohatství 4. ročník.  Vypracoval: Mgr. Iva Hořejší  Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět, Vlastivěda  Metodika práce s materiálem: Výkladová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Nerostné bohatství 4. ročník.  Vypracoval: Mgr. Iva Hořejší  Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět, Vlastivěda  Metodika práce s materiálem: Výkladová."— Transkript prezentace:

1 Nerostné bohatství 4. ročník

2  Vypracoval: Mgr. Iva Hořejší  Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět, Vlastivěda  Metodika práce s materiálem: Výkladová prezentace, která lze použít i k opakování učiva.  Ročník: 4. ročník  Datum vytvoření: 28.12.2011

3  V České republice se nacházejí významná naleziště:  Černého uhlí  Hnědého uhlí  Kaolínu  Sklářských písků  Vápence

4 palivaNerudné suroviny kaolín Rudy (železné rudy) rudy kapalná (ropa) plynná (zemní plyn) pevná (uhlí) vápenec sklářské písky

5 http://vedaprovsechny.blog.cz/0710/vycerpatene-zdroje-energie

6 Hnědé uhlí se těží v povrchových dolech.

7 Spalováním hnědého uhlí se v tepelných elektrárnách vyrábí elektrická energie.

8 těží se v hlubinných dolech je starší než hnědé uhlí vznik – zuhelnatěním rostlin

9 Černé uhlí se těží v hlubinných dolech.

10 Z černého uhlí se vyrábí koks. Při spalování koksu vzniká vysoká teplota – výroba železné rudy a oceli.

11

12

13 Pískovec je zpevněná, usazená hornina. Jeho podstatnou část tvoří křemen. Vznikl stmelením pískových částeček s jílovitými. Jeho složení se liší podle místa výskytu. Pískovec mívá velmi různé barvy: od šedé přes žlutou až k červené, někdy může být i vícebarevný.

14 žula křemen živec slída Žula

15 Vápenec je hornina tvořená nerostem kalcitem, vznikla z vápenatých usazenin. Vápenec může mít bílou, béžovou, nebo nažloutlou barvu.

16 Vápencové masívy – dna moří – korálové útesy - pohoří – část Alp - krasová území – např. Moravský kras, Český kras

17 Vápenec se dobývá v lomech

18 Nejdůležitější energetická surovina Ropa má podobnou vůni jako benzín. Je různobarevná – bělavá, nažloutlá až růžová, hnědá i černá V ČR se těží u Hodonína (jen malé množství) Doprava - ropovod Výroba benzínu a nafty Výroba elektřiny Stavebnictví – asfalt Chemický průmysl

19 Těžba ropy u Hodonína.

20 Téma: Nerostné suroviny, 4. ročník Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional PowerPoint www.obrázky.cz Obrázky z internetu Autor: Mgr. Iva Hořejší ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Nerostné bohatství 4. ročník.  Vypracoval: Mgr. Iva Hořejší  Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět, Vlastivěda  Metodika práce s materiálem: Výkladová."

Podobné prezentace


Reklamy Google