Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZLÍNSKÝ KRAJ KONZERVATOŘ P. J. VEJVANOVSKÉHO KROMĚŘÍŽ DĚJINY HUDBY Název školyKonzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0433.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZLÍNSKÝ KRAJ KONZERVATOŘ P. J. VEJVANOVSKÉHO KROMĚŘÍŽ DĚJINY HUDBY Název školyKonzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0433."— Transkript prezentace:

1 ZLÍNSKÝ KRAJ KONZERVATOŘ P. J. VEJVANOVSKÉHO KROMĚŘÍŽ DĚJINY HUDBY Název školyKonzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ AutorMgr. Miloslav Bubeníček Název šablonyIII/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuVY_32_INOVACE_DEH_0108 Stupeň a typ vzděláváníStřední odborné vzdělání v konzervatoři Vzdělávací oblastSpolečný odborný základ – Dějiny hudby Vzdělávací obor82-44-P/01 Hudba, P/01 Zpěv Tematický okruh8. První generace franko-vlámských škol - Guillaume Dufay - život Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 16 – 19 let Anotace Výukový materiál určen k frontální prezentaci učitelem, případně jako materiál pro samostudium, nutno doplnit výkladem. Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaG. Dufay, životopis, konciliární hnutí Datum – datum ověření ve výuce

2 Anotace Text s názvem „Guillaume Dufay - život“ je určen pro výuku předmětu dějiny hudby na konzervatoři. Představuje významnou postavu první generace franko vlámských škol. Kromě životních osudů tohoto hudebníka obsahuje text stručnou zmínku o konciliárním hnutí, které s obdobím života G. Dufaye také souvisí. Předpokládá se odborný výklad pedagoga, ale text lze použít i jako osnovu pro samostatné studium.

3 Guillaume Dufay - život

4 Guillaume Dufay 1397 – hlavní skladatelská osobnost první generace franko-vlámských škol - zastával mnoho funkcí hudebních i církevních - jeho díla se hrála všude, kde se provozovala hudba vícehlasá.

5 1. Guillaume Dufay a Gilles Binchois

6 Život Narozen 1397 pravděpodobně v Beerselu nedaleko Bruselu. Sborista v katedrále v Cambrai. V letech 1414 – 1418 se účastnil kostnického koncilu.

7 Konciliární hnutí v letech 1409 – 1449 mělo odstranit rozkol v církvi, který vznikl tím, že se objevili dva, později tři papežové na různých místech křesťanského světa. Tento jev je označován jako Velké schizma. Koncily proběhly v Pise, Kostnici a Basileji. Kostnický koncil (1414 – 1418) rozpor odstranil – byl zvolen jeden papež, Martin V. Odsouzeny byly spisy Johna Wicliffa. Dne byl upálen Mistr Jan Hus.

8 G. Dufay se v Kostnici setkal s rodinou Carla Maltesta da Rimini, do jeho služeb vstoupil v roce Kontakty se světskou i církevní vrchností: patřil k družině papežského legáta v Bologni člen papežské kapely v Římě ve službách savojského vévody papežská kapela ve Florencii

9 opět u savojského vévody u vévody burgundského – 1450 revidoval liturgické knihy katedrály v Cambrai a komponoval - do roku 1447 pobýval střídavě u místodržitelů v Turíně a v savojském vévodství - od roku 1457 žil v Cambrai.

10 V šedesátých letech se setkal s teoretiky Johannem Tinctorisem a Jeanem Ockeghemem. Zemřel chudý v roce Hudba G. Dufaye se hrála prokazatelně ještě po roce 1500 v Bruselu a v Cambrai. Po roce 1500 se zmínky o jeho tvorbě v dobových traktátech téměř nevyskytují. Přesto je jeho dílo z dnešního pohledu velmi zajímavé.

11 Doporučený poslech: G. Dufay: Missa Ave Regina caelorum

12 Otázky pro ověření znalostí: 1.Kterou generaci franko-vlámských škol Guillaume Dufay reprezentuje? 2.Jak souvisí život G. Dufaye s českými dějinami? 3.Mohl se G. Dufay setkat s Jeanem Ockeghemem?

13 Literatura 1.Hrčková, Naďa: Dějiny hudby I. – Evropský středověk, Ikar Hrčková, Naďa: Dějiny hudby II. – Renesance, Ikar Smolka, Jaroslav: Dějiny hudby, TOGGA, Brno Šafařík, Jiří: Dějiny hudby, I. díl, Votobia, Praha 2002

14 Obrazová příloha 1. Guillaume Dufay a Gilles Binchois


Stáhnout ppt "ZLÍNSKÝ KRAJ KONZERVATOŘ P. J. VEJVANOVSKÉHO KROMĚŘÍŽ DĚJINY HUDBY Název školyKonzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0433."

Podobné prezentace


Reklamy Google