Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Martin VRZALA. * Zpracovatelský průmysl * Členění zpracovatelského průmyslu * Automobilový průmysl * Potravinářský průmysl.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Martin VRZALA. * Zpracovatelský průmysl * Členění zpracovatelského průmyslu * Automobilový průmysl * Potravinářský průmysl."— Transkript prezentace:

1 Martin VRZALA

2 * Zpracovatelský průmysl * Členění zpracovatelského průmyslu * Automobilový průmysl * Potravinářský průmysl

3 * všechny obory, které zpracovávají suroviny nebo polotovary * nejvíce se podílí na procesu tzv. industrializace Co ji vyvolalo? Co to je industrializace?

4 * Průběh industrializace ukazuje vývoj zaměstnanosti * 1. předindustriální fáze (většina v zemědělství, část v řemeslech a v obchodu) * 2. industriální fáze (18. a 19. stol. ve vyspělých zemích) * 3. postindustriální fáze (největší část přidané hodnoty se vytváří v terciéru)

5 * průmysl (dále jen p.) potravin,nápojů a tabákový * p. textilní, oděvní, kožedělný a kožešnický * p. dřevařský a nábytkářský * p. papírenský, polygrafický, vydavatelský * p. chemický, farmaceutický, petrochem., gumárenský, plast. hmot * p. skla, keramiky, porcelánu a stavebních hmot * hutnictví železa a neželezných kovů * p. kovodělný, strojírenský, elektrotechnický a elektronický * ostatní p. odvětví.

6 * vedoucími obory se stávají: * výroba mikroelektroniky, techniky na zpracování dat a informací, telekomunikační techniky * výroba přesné mechaniky a optiky * výroba léků a kosmetiky * rozvoj těchto odvětví je spojen s koncentrací výzkumných aktivit v tzv. technopolis * ty představují centra vývoje a výroby špičkových technologií high - tech

7 * má nejvíce průmyslových robotů a pružných výrobních systémů * ročně se vyrobí 35 mil. kusů osobních automobilů a 11mil. kusů nákladních automobilů Jaké znáš výrobce osobních automobilů?

8 * mezi největší výrobce patří: * Japonsko, USA, Německo, Francie a Kanada * podle firem jsou na prvních místech: * americké General Motors a Ford * japonská Toyota * německý Volkswagen

9 * ve vyspělých státech probíhá omezování produkce výroby * v rozvojových zemích roste spotřeba * probíhá tzv. „industrializace kuchyně“ = přesun z drobných výrob do velkovýrob V atlase vyhledej podíl průmyslu potravin, nápojů a tabáku na výrobě zpracovatelského průmyslu.

10 * SMOLOVÁ, Irena a Miroslav VYSOUDIL. Zeměpis na dlani. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2003, 124 s. Na dlani. ISBN 80- 858-3988-1. * HANUS, Martin a Luděk ŠÍDLO. Školní atlas dnešního světa. 1. vyd. Praha: Terra, 2011, 1 atlas (187 s.). ISBN 978-809-0228- 269. * [online]. [cit. 2012-09-23]. Dostupné z: www.office.com


Stáhnout ppt "Martin VRZALA. * Zpracovatelský průmysl * Členění zpracovatelského průmyslu * Automobilový průmysl * Potravinářský průmysl."

Podobné prezentace


Reklamy Google