Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Děje v plynech I. Izotermický a izochorický děj. VY_32_INOVACE_07-08.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Děje v plynech I. Izotermický a izochorický děj. VY_32_INOVACE_07-08."— Transkript prezentace:

1 Děje v plynech I. Izotermický a izochorický děj. VY_32_INOVACE_07-08

2 Izotermický děj s ideálním plynem stálé hmotnosti  děj, při kterém zůstává teplota plynu stálá  mění se pouze tlak a objem plynu  ze stavové rovnice vyplývá p 1 V 1 =p 2 V 2  tento zákon objevili nezávisle na sobě R. Boyle a E. Mariote

3 Zákon Boylův - Mariottův Při izotermickém ději s ideálním plynem stálé hmotnosti je tlak plynu nepřímo úměrný jeho objemu.

4 Izoterma - graf závislosti tlaku plynu na jeho objemu při různých teplotách. p V T1T1 T2T2 T3T3

5 Při izotermickém ději zůstává vnitřní energie konstantní ( Δ U = 0). Z 1. termodynamického zákona vyplývá Q = W´ Teplo přijaté ideálním plynem při izotermickém ději je rovno práci, kterou plyn při tomto ději vykonal.

6 Izochorický děj s ideálním plynem stálé hmotnosti  děj, při kterém zůstává objem plynu stálý  mění se pouze tlak a teplota plynu  ze stavové rovnice vyplývá

7 Charlesův zákon Při izochorickém ději s ideálním plynem stálé hmotnosti je tlak plynu přímo úměrný jeho termodynamické teplotě.

8 p-V diagram - izochora p V

9 Při izochorickém ději zůstává objem konstantní, plyn nekoná práci (W´= 0). Z 1. termodynamického zákona vyplývá Q = Δ U Teplo přijaté ideálním plynem při izochorickém ději je rovno přírůstku vnitřní energie plynu.

10 Děkuji za pozornost. Autor DUM: Mgr. Sylva Divišová


Stáhnout ppt "Děje v plynech I. Izotermický a izochorický děj. VY_32_INOVACE_07-08."

Podobné prezentace


Reklamy Google