Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/"— Transkript prezentace:

1 Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. . SLOŽKY ZDRAVÍ

2 Lidský život nemůže být bez vlastního úsilí člověka tím,čím má být. Člověku je život darován, ale on sám musí rozhodnout, jak jej naplní, a jen na něm a na několika jeho nejbližších záleží, zda a jak se mu to podaří.

3 PŘÍSLOVÍ,CITÁTY O ZDRAVÍ
Latinské přísloví „Zdraví je dobro, o němž nevíme, dokud ho neztratíme“. Lev Nikolajevič Tolstoj „Znám pouze dvě skutečná životní neštěstí - výčitky svědomí a nemoc“. Fjodor Michajlovič Dostojevskij „Lásku, vlídnost a bratrský soucit potřebuje nemocný někdy více než všechny léky“. Dušan Radovič „Že jsme byli šťastni, pochopíme ,až když se nám stane nějaké neštěstí. Hodnotu a důležitost zdraví objevíme, až když onemocníme. My dovedeme buď po štěstí toužit, anebo na ně vzpomínat“.

4 . A N O

5 . N E

6 Motivační otázky ZAMYSLI SE NAD NÍŽE UVEDENÝMI TVRZENÍMI O ZDRAVÍ
Motivační otázky ZAMYSLI SE NAD NÍŽE UVEDENÝMI TVRZENÍMI O ZDRAVÍ. ODPOVÍDEJ KARTIČKOU ANO / NE ZDRAVÍ JE HLAVNĚ V MLÁDÍ NAPROSTOU SAMOZŘEJMOSTÍ, PROTO NENÍ TŘEBA VĚNOVAT MU POZORNOST. NA ZDRAVÍ JE TŘEBA POHLÍŽET JAKO NA VZÁCNÝ DAR, O KTERÝ JE TŘEBA PEČOVAT. PROBLÉMY MÉHO ZDRAVÍ JSOU VÝLUČNĚ ZÁLEŽITOSTÍ LÉKAŘŮ A NEMOCNIC. PÉČE O ZDRAVÍ JE VĚCÍ KAŽDÉHO Z NÁS, NEBOŤ JE OVLIVNĚNO PŘEDEVŠÍM TÍM, JAKÝM ZPŮSOBEM A V JAKÉM PROSTŘEDÍ ŽIJEME. LÉKAŘ JE ODPOVĚDNÝ ZA MÉ ZDRAVÍ, NECHŤ UKÁŽE, CO UMÍ. KAŽDÝ JE OSOBNĚ ZODPOVĚDNÝ ZA SVÉ ZDRAVÍ, LÉKAŘ JE JEN NAŠÍM POMOCNÍKEM, ODBORNÝM PORADCEM.

7 Motivační otázky ZAMYSLI SE NAD NÍŽE UVEDENÝMI TVRZENÍMI O ZDRAVÍ
Motivační otázky ZAMYSLI SE NAD NÍŽE UVEDENÝMI TVRZENÍMI O ZDRAVÍ. ODPOVÍDEJ KARTIČKOU ANO / NE SMYSLEM NAŠEHO ŽIVOTA JE PÉČE O ZDRAVÍ. V RÁMCI CELÉHO NAŠEHO ŽIVOTA MÁ ZDRAVÍ SVOU VELKOU CENU. KAŽDÁ NEMOC MÁ JEDINOU PŘÍČINU. 10) NA VZNIKU VĚTŠINY NEMOCÍ SE PODÍLÍ CELÁ ŘADA ČINITELŮ. 11) URČITÁ NEMOC ZASAHUJE JEN JEDEN ORGÁN V TĚLE. 12) NEMOC OVLIVŇUJE NE JEDEN ORGÁN, ALE ČASTO I ŘADU DALŠÍCH, TAKÉ DUŠEVNÍ STAV PACIENTA, PŘÍPADNĚ JEHO SOUŽITÍ S OSTATNÍMI LIDMI.

8 CO ZNAMENÁ BÝT ZDRÁV NEPŘÍTOMNOST NEMOCI TĚLESNÉ (FYZICKÉ) DUŠEVNÍ POHODA DOBRÉ VZTAHY S OSTATNÍMI LIDMI

9 SLOŽKY ZDRAVÍ .

10 TĚLESNÉ (FYZICKÉ) ZDRAVÍ
NEPŘÍTOMNOST NEMOCI NEPŘÍTOMNOST ÚRAZU

11 NEPŘÍTOMNOST DUŠEVNÍ (PSYCHICKÉ) NEMOCI
DUŠEVNÍ ZDRAVÍ NEPŘÍTOMNOST DUŠEVNÍ (PSYCHICKÉ) NEMOCI SCHIZOFRENIE, DEPRESE, ANOREXIE, BULIMIE, NESPAVOST,…

12 UMĚT SI STANOVIT OSOBNÍ CÍLE,
OSOBNÍ ZDRAVÍ UMĚT SI STANOVIT OSOBNÍ CÍLE, JEJICHŽ USKUTEČNĚNÍ MI PŘINESE SPOKOJENOST CÍLE KRÁTKODOBÉ, CÍLE DLOUHODOBÉ, PROSTŘEDÍ V NĚMŽ ŽIJI, NADÁNÍ, ZÁJMY, SCHOPNOSTI,…

13 CITOVÉ ZDRAVÍ UMĚT VNÍMAT A ZVLÁDAT SVÉ CITY TEMPERAMENT ČLOVĚKA,…

14 DUCHOVNÍ ZDRAVÍ UMĚT SI STANOVIT HODNOTY A SMYSL VLASTNÍHO ŽIVOTA
ŽEBŘÍČEK HODNOT,…

15 SOCIÁLNÍ ZDRAVÍ DOVEDNOST VYCHÁZET DOBŘE S LIDMI
DOBRÉ A ŠPATNÉ LIDSKÉ VLASTNOSTI, CHARAKTER, MORÁLKA, MRAVNÍ HODNOTY, SLUŠNÉ CHOVÁNÍ,KOMUNIKACE,…

16 Hippokrates: uvnitř každého z nás „Přirozená léčivá síla
je nejdůležitější silou v procesu uzdravování“.

17 JEDINEC ÚKOL: (VIZ PRACOVNÍ LIST Jedinec a FAKTORY VNĚJŠÍHO PROSTŘEDÍ) DOKRESLI POSTAVIČKU ČLOVĚKA. DO PROSTORU KOLEM NÍ ZAPIŠ VLIVY (FAKTORY VNĚJŠÍHO PROSTŘEDÍ), KTERÉ MOHOU OHROZIT ZDRAVÍ ČLOVĚKA. VYZNAČ: ČERVENĚ co by poškozovalo především TĚLESNÝ STAV FIALOVĚ čím je ohrožováno DUŠEVNÍ ZDRAVÍ ZELENĚ čím může být narušováno jeho rodinné soužití a VZTAHY K OTATNÍM LIDEM

18 Sébastien Brant : že jeho plavbu stíhá kletba.
„Blázen si pluje, vůbec nedbá, že jeho plavbu stíhá kletba. Ač je až po krk ve vodě, dál věří šťastné náhodě.“

19 MOJE KYTIČKA ZDRAVÍ

20 Světový den zdraví Světová zdravotnická organizace World Health Organisation- WHO je agentura Organizace spojených národů, byla založena Spojenými národy 7. dubna Tento den se na celém světě slaví jako Světový den zdraví.

21 WHO Její hlavní úloha je likvidovat nemoci, speciálně klíčové infekční nemoci. V rámci mezinárodního monitorování průběhu a šíření infekčních nemocí jako SARS, malárie a AIDS, relizuje též programy na likvidaci těchto nemocí, a to vývojem a distribucí vakcín. Po letech likvidace pravých neštovic, WHO v roce 1979 prohlásila, že nemoc byla eliminována - první nemoc v historii lidstva, která byla vymýcena. WHO se blíží úspěchu ve vývoji vakcín proti nemocem, jako jsou malárie a schistosomóza (infekční nemoc způsobená motolicemi rodu Schistosoma) a plánuje eliminovat dětskou obrnu v nejbližších letech.

22 WHO Ústava WHO definuje zdraví jako stav kompletní fyzické, mentální a sociální pohody, a ne jenom jak absenci nemoci nebo vady

23 WHO WHO též provádí celosvětové kampaně,
V rámci boje proti různým nemocem, WHO též provádí celosvětové kampaně, např. na zvýšení konzumace zeleniny, nebo na snížení konzumace tabáku, a vede také výzkum například zda elektromagnetické pole kolem mobilních telefonů má negativní vliv na zdraví.

24 CENTRÁLA WHO ŽENEVA (ŠVÝCARSKO)
.

25 Autorka prezentace: JAROSLAVA SUCHÁ Obrázky vlastní Obrázky WHO:wikipedie
ZDROJE: VALENTA,Milan. Občanská výchova pro 8. ročník.2. vydání.Vydavatelství a nakladatelství Práce,s.r.o ISBN DOSTÁLOVÁ,Radmila.ČÍTANKA K OBČANSKÉ VÝCHOVĚ PRO 2.STUPEŇ ZÁKLADNÍCH ŠKOL První vydání.Nakladatelství Fortuna, Praha ISBN MARÁDOVÁ, Eva.ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL, Výchova ke zdraví.Pracovní sešit pro ročník základní školy První vydání.Nakladatelství Fortuna.2004.ISBN


Stáhnout ppt "Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/"

Podobné prezentace


Reklamy Google