Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Samohlásky a souhlásky. Každý ze zvuků má jinou BARVU, ta nám umožňuje rozlišit zvuky téže frekvence BARVA zvuku je dána zastoupením jednotlivých frekvencí,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Samohlásky a souhlásky. Každý ze zvuků má jinou BARVU, ta nám umožňuje rozlišit zvuky téže frekvence BARVA zvuku je dána zastoupením jednotlivých frekvencí,"— Transkript prezentace:

1 Samohlásky a souhlásky

2 Každý ze zvuků má jinou BARVU, ta nám umožňuje rozlišit zvuky téže frekvence BARVA zvuku je dána zastoupením jednotlivých frekvencí, ze kterých se zvuk skládá Ucho zvuk opět rozloží na jednotlivé frekvence – provede analýzu Proč rozlišujeme jednotlivé hlásky?

3 Periodické zvuky vnímáme jako „tóny“ –samohlásky Neperiodické zvuky vnímáme jako „hluky“ –souhlásky Na následujících snímcích jsou tvary zvukových vln hlásek a, e, i, o, u, s

4 Hláska a: a… vyšší a… nižší

5 Hláska e: e… vyšší e… nižší

6 Hláska i: i… vyšší i… nižší

7 Hláska o: o… vyšší o… nižší

8 Hláska u: u… vyšší u… nižší

9 Souhláska s: s…

10 Hláska š: š…

11 Úkol: Zjistěte přibližně výšku (základní frekvenci) zobrazených hlásek (na vodorovné ose je čas v sekundách). U souhlásky se frekvenci z grafu určit nepodaří. Proč? Čím člověk mění barvu svého hlasu?


Stáhnout ppt "Samohlásky a souhlásky. Každý ze zvuků má jinou BARVU, ta nám umožňuje rozlišit zvuky téže frekvence BARVA zvuku je dána zastoupením jednotlivých frekvencí,"

Podobné prezentace


Reklamy Google