Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1.Ekosystém lesa plch zahradní.  Jeden z našich nejvzácnějších savců vůbec.  Základní barva hřbetu a hlavy je šedohnědá až hnědočervená, spodina těla.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1.Ekosystém lesa plch zahradní.  Jeden z našich nejvzácnějších savců vůbec.  Základní barva hřbetu a hlavy je šedohnědá až hnědočervená, spodina těla."— Transkript prezentace:

1 1.Ekosystém lesa plch zahradní

2  Jeden z našich nejvzácnějších savců vůbec.  Základní barva hřbetu a hlavy je šedohnědá až hnědočervená, spodina těla bývá naopak čistě bílá.  Po stranách hlavy se táhne od oka výrazný tmavý pruh, zasahující až kde krku.

3 plch zahradní

4 veverka obecná

5  Silné zadní končetiny s dlouhými prsty, velkými drápy a huňatým ocasem, jen o málo kratším než tělo.  V zimní srsti jsou ušní boltce opatřeny štětičkou prodloužených chlupů.  Zbarvení mívá proměnlivé.

6 veverka obecná

7 myšice lesní

8  Zbarvení bývá proměnlivé.  Myšice lesní je ze zbývajících tří druhů našich myšic největší.

9 myšice lesní

10 prase divoké

11  Jedná se o typického všežravce.  Prase divoké bylo vždy významnou lovnou zvěří.  Vzhledem k poměru těla má nápadně velkou hlavu a relativně krátké končetiny.  Jeho srst je tvořená hustými štětinami, které ho chrání před nepříznivými vlivy.

12 prase divoké

13 srnec obecný

14  Nejmenší evropský zástupce jelenovitých.  Vyznačuje se mírně klenutým hřbetem, nízko nasazeným krkem a zakrnělým ocasem, zcela ukrytým v srsti.  Paroží je krátké a jednoduché, nanejvýš se 3 výsadami.

15 srnec obecný

16 jelen evropský

17  Patří mezi lovná zvířata a trofej, paroží, je pýchou střelce.  Lov je povolen od 1.8. do 31.12.  Jelen je především býložravec, proto okusováním mladých stromků (hlavně v zimě) může (pokud je přemnožen) napáchat dost velké škody.

18 jelen evropský

19 liška obecná

20  Jedna z nejběžnějších evropských šelem.  Dosahuje střední velikostí, má dlouhý huňatý ocas a protáhlý čenich.  Zbarvení je převážně rezavé, pouze hrdlo, břicho a konec ocasu jsou bílé a zadní strana ušních boltců i tlapky černé.

21 liška obecná

22 kuna skalní

23  Šedohnědá šelmička s bílou náprsenkou, hedvábná srst, štíhlé dlouhé tělo a silné zadní nohy.  V poměru s tělem má nohy poměrně krátké.  Špičatá ouška, výrazné černé oči.  Nepřehlédnutelný je dlouhý huňatý ocas.

24 kuna skalní

25 jezevec lesní

26  Větší lasicovitá šelmy se zavalitým tělem na nízkých končetinách se širokými lysými chodidly a s dlouhými drápy.  Štíhlá hlava je v poměru k tělu malá a vpředu protažená v pohyblivý rypáček.  Na bílé nebo žluté hlavě se po stranách táhnou dozadu přes uši dva tmavé pruhy.

27 jezevec lesní

28 rys ostrovid

29  Šelma s vysokýma nohama.  Místy až 3,5 cm dlouhá a v zimě hustá srst s více či méně výraznými hnědočernými skvrnami.  Okraje ušních boltců lemují štětičky prodloužených chlupů a u některých jedinců se na lících srst protahuje v tzv. licousy.

30 rys ostrovid

31 medvěd hnědý

32  Naše největší šelma se zavalitým tělem, krátkým ocasem, malýma očima i ušima, silnýma nohama se širokými pětiprstými tlapami a hustou, místy 8-12 cm dlouhou srstí.

33 medvěd hnědý

34 2. Ekosystém okolí vod rejsec vodní

35  Rejsec vodní je ve vodě stejně tak doma jako na souši.  Plave a potápí se v potocích i řekách, kde si hledá svou oblíbenou potravu.  Žije většinou u čistých, pomalu tekoucích řek a potoků.  Je dobrý plavec i potápěč, ale dále od břehu se vzdaluje jen vzácně.

36 rejsec vodní

37 hryzec vodní

38  Náš druhý největší druh hraboše.  Kromě velikosti se vyznačuje dlouhým a krátce osrstěným ocasem.  Malé ušní boltce jsou téměř skryté v srsti.  Na zadních chodidlech má pět mozolů, zatímco většina našich hrabošů šest.

39 hryzec vodní

40 ondatra pižmová

41  Největší hlodavec, vysazený u nás počátkem 20. století.  Pochází ze Severní Ameriky.  Dospělá měří 50 – 60 cm.  Ondatří kožich se nazývá bizam.

42 ondatra pižmová

43 vydra říční

44  Vydra je citlivá na čistotu vody.  Velké znečišťování a nenávist rybářů a rybníkářů v minulém století mělo za příčinu její velký úbytek.  V současné době patří podle naší legislativy mezi silně ohrožené druhy.

45 vydra říční

46 3. Ekosystém luk, pastvin a polí hraboš polní

47  Jeden z našich nejběžnějších drobných savců.  Důležitými určovacími znaky jsou menší silný ušní boltec s hustým porostem krátkých chlupů a světlá, nepigmentovaná chodidla zadních končetin.

48 hraboš polní

49 křeček polní

50  Zemědělská intenzifikace, ztráta trvalých kultur, likvidace mezí, zavedení podzimního setí obilí a zvýšené používání pesticidů má negativní dopad na celou populaci.  V Rusku a na Ukrajině je dodnes loven pro svou kůži.

51 křeček polní

52 sysel obecný

53  Vyznačuje se kratším tělem na nízkých nohách, přiléhavým osrstěním (vypadá štíhlejší) a nedlouhým, přiléhavě osrstěným ocasem.  Také zadní chodidla má z velké části pokryta chlupy.  Ušní boltce jsou malé, jen částečně vystupující ze srsti.

54 sysel obecný

55 zajíc polní

56  Zadní končetiny má mnohem delší než přední a chodidla kryjí zvláštní, jakoby roztřepené chlupy (umožňují pohyb i na hladké ploše).  Na rozdíl od hlodavců nemůže do předních tlapek uchopit potravu.  Oči umístěné po stranách hlavy umožňují zorné pole téměř 360°.

57 zajíc polní

58 lasice kolčava

59  Ožívají až v noci.  Přesto možná pobíhají i na vaší zahradě a pracují ve váš prospěch.  Loví totiž myši, hraboše i hryzce, za kterými proniknou až hluboko do jejich nor.  Pokud chceme jejich pomoci využít, je třeba jim úkryt pro noční lov poskytnout.

60 lasice kolčava


Stáhnout ppt "1.Ekosystém lesa plch zahradní.  Jeden z našich nejvzácnějších savců vůbec.  Základní barva hřbetu a hlavy je šedohnědá až hnědočervená, spodina těla."

Podobné prezentace


Reklamy Google