Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZOOLOGIE PLAZI - REPTILIA PRVNÍ CELE SUCHOZEMŠTÍ OBRATLOVCI.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZOOLOGIE PLAZI - REPTILIA PRVNÍ CELE SUCHOZEMŠTÍ OBRATLOVCI."— Transkript prezentace:

1

2 ZOOLOGIE PLAZI - REPTILIA PRVNÍ CELE SUCHOZEMŠTÍ OBRATLOVCI

3 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi2 Vývoj Oplození vnitřní. Oplození vnitřní. Vývoj ve vejci: bílek, papírová blána, skořápka. Vývoj ve vejci: bílek, papírová blána, skořápka. –Oviparní – vejcorodí (mláďata vaječný zub). –Ovoviviparní – vejcoživorodí (ještěři a hadi). –Viviparní – živorodí - redukované vaječné obaly – primitivní placenty (zmije, agamy, gekoni). Žloutkový váček. Žloutkový váček. Obal – amnion. Obal – amnion.

4 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi3 Vývoj Živočichové od plazů po savce prodělávají vývoj v chráněném plodovém obalu a nazývají se AMNIOTA. Živočichové od plazů po savce prodělávají vývoj v chráněném plodovém obalu a nazývají se AMNIOTA.

5 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi4 Vývoj

6 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi5 Amnion - plodový obal

7 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi6 Morfologie a anatomie Kostra plně osifikovaná. Kostra plně osifikovaná. Žebra napojena v hrudní a bederní oblasti na většinu obratlů. Žebra napojena v hrudní a bederní oblasti na většinu obratlů. Hrudní kost chybí u hadů a želv. Hrudní kost chybí u hadů a želv.

8 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi7 Morfologie a anatomie Poprvé se objevují mezižeberní svaly a bránice. Poprvé se objevují mezižeberní svaly a bránice. Pokožka suchá a šupinatá – rohovatí. Pokožka suchá a šupinatá – rohovatí. Svlékání – hadi celá kůže a ještěři po částech. Svlékání – hadi celá kůže a ještěři po částech. Želvy – krunýř – kostěné útvary ze škáry. Želvy – krunýř – kostěné útvary ze škáry. Chromatofory – barvoměna (chameleón). Chromatofory – barvoměna (chameleón).

9 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi8 Systematika plazů Řád: Hadi Řád: Hadi Řád: Ještěři Řád: Ještěři Řád: Krokodýlové Řád: Krokodýlové Řád: Želvy Řád: Želvy Řád: Ptakoještěři Řád: Ptakoještěři Řád: Dinosauři Řád: Dinosauři

10 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi9 Hadi Tělo bez končetin – druhotně zakrnělé. Tělo bez končetin – druhotně zakrnělé. Jedové zuby – rýhy nebo vnitřní kanálek. Jedové zuby – rýhy nebo vnitřní kanálek. Rozeklaný jazyk. Rozeklaný jazyk. Srostlá průhledná víčka. Srostlá průhledná víčka. Kořist požírají celou (široce rozeklaná tlama – čtvercová kost). Kořist požírají celou (široce rozeklaná tlama – čtvercová kost). Rychlý metabolismus – vydrží dlouho hladovět. Rychlý metabolismus – vydrží dlouho hladovět.

11 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi10 Zmijovití - Zmije obecná 2 velmi ostré jedové zuby v horní čelisti – vztyčí se při otevření tlamy. 2 velmi ostré jedové zuby v horní čelisti – vztyčí se při otevření tlamy. Noční lovec. Noční lovec. Další zástupci: Další zástupci: –zmije růžkatá, chřestýš, křovinář.

12 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi11 Užovkovití Nejedovatí hadi, nebo mají zadní jedové zuby. Nejedovatí hadi, nebo mají zadní jedové zuby. Kruhové zornice. Kruhové zornice. Zástupci: Zástupci: –Užovka obojková –Užovka podplamatá –Užovka hladká –Užovka stromová

13 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi12 Užovkovití Užovka stromová

14 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi13 Uživkovití Užovka podplamatá

15 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi14 Hroznýšovití – škrtiči Hroznýš královský

16 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi15 Hroznýšovití Krajta tygrovitá

17 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi16 Hroznýšovití Anakonda velká

18 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi17 Hroznýšovití Anakonda velká Dorůstá podobně jako krajta mřížkovaná až do délky 8-9 metrů, ovšem je daleko těžší. Osmi- metrová anakonda může mít hmotnost až kolem 150 kg. Dorůstá podobně jako krajta mřížkovaná až do délky 8-9 metrů, ovšem je daleko těžší. Osmi- metrová anakonda může mít hmotnost až kolem 150 kg. V potravě není vybíravá, v přírodě loví kajmany, želvy a ryby, ale i ptáky, kapybary, a jiné savce. V potravě není vybíravá, v přírodě loví kajmany, želvy a ryby, ale i ptáky, kapybary, a jiné savce. Je pravda, že cítí-li se anakonda ohrožena, nebojí se bez zaváhání zaútočit i na člověka. To samé lze ovšem říci i o jiných, a i daleko menších hadech. Je pravda, že cítí-li se anakonda ohrožena, nebojí se bez zaváhání zaútočit i na člověka. To samé lze ovšem říci i o jiných, a i daleko menších hadech.

19 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi18 Hroznýšovití Anakonda velká Bohužel, i anakonda se stává obětí chamtivosti člověka. Poptávka po hadí kůži je stále vyšší než nabídka, a tak je tvrdě pronásledována. Navíc je anakonda velkou pochoutkou pro místní domorodce. Bohužel, i anakonda se stává obětí chamtivosti člověka. Poptávka po hadí kůži je stále vyšší než nabídka, a tak je tvrdě pronásledována. Navíc je anakonda velkou pochoutkou pro místní domorodce.

20 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi19 Hroznýšovití Anakonda velká O anakondě kolují hrůzostrašné historky, amazonští Indiáni ji nazývají " Požírač lidí ". O anakondě kolují hrůzostrašné historky, amazonští Indiáni ji nazývají " Požírač lidí ". Nejtěžší had světa

21 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi20 Korálovcovití Prudce jedovatí. Prudce jedovatí. Nápadné kresby: Nápadné kresby: –Kobra indická –Kobra africká –Mamba –Korálovec –Taipan Kobra indická

22 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi21 Korálovcovití TaipanKorálovec

23 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi22 Ještěři (sauria) Ještěrka obecná

24 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi23 Ještěři (sauria) Ještěrka živorodá

25 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi24 Ještěři - Agamy

26 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi25 Ještěři - Chameleón

27 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi26 Ještěři Haterie novozélandská Živoucí zkamenělina – Haterie novozélandská

28 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi27 Ještěři Leguan galapážský

29 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi28 Ještěři Korovec jedovatý

30 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi29 Ještěři – varanovití Varan komodský

31 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi30 Ještěři – varanovití Varanovec bornejský

32 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi31 Želvy Želva má páteř částečně srostlou s krunýřem (se štítovými deskami). Většina druhů dokáže zcela zatáhnout hlavu i končetiny a ocas. Želva má páteř částečně srostlou s krunýřem (se štítovými deskami). Většina druhů dokáže zcela zatáhnout hlavu i končetiny a ocas. Některé druhy dokáží dokonce "přiklopit" pohyblivými krunýřovými deskami veškeré měkké části. Horní část krunýře se česky jmenuje karapax, dolní část plastron. Některé druhy dokáží dokonce "přiklopit" pohyblivými krunýřovými deskami veškeré měkké části. Horní část krunýře se česky jmenuje karapax, dolní část plastron.

33 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi32 Suchozemské želvy Želva sloní

34 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi33 Suchozemské želvy Želva řecká

35 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi34 Suchozemské želvy Želva bahenní

36 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi35 Vodní želvy Kajmanka dravá

37 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi36 Vodní želvy Želva nádherná

38 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi37 Vodní želvy Kareta mořská

39 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi38 Krokodýlové Zahrnuje nejméně 20 čeledí už vyhynulých (tzv. fosilních) krokodýlů, z nichž některé druhy se vyskytovali i v Evropě. Zahrnuje nejméně 20 čeledí už vyhynulých (tzv. fosilních) krokodýlů, z nichž některé druhy se vyskytovali i v Evropě. Podle nejnovějších poznatků se dnes žijící krokodýlové řadí do jediné čeledi, která se dělí na 3 podčeledi. Podle nejnovějších poznatků se dnes žijící krokodýlové řadí do jediné čeledi, která se dělí na 3 podčeledi.

40 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi39 Krokodýlové Čeleď: Krokodýlovití (Crocodylidae) Čeleď: Krokodýlovití (Crocodylidae) –Podčeleď: Aligátorovití (Alligatorinae) –Podčeleď: Krokodýlovití (Crocodylinae) –Podčeleď: Gaviálovití (Gavialinae)

41 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi40 Aligátorovití Aligátor - albín

42 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi41 Aligátorovití Aligátor americký

43 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi42 Krokodýlovití Krokodýl nilský

44 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi43 Gaviálovití - Gaviál

45 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi44 Které pojmy spolu souvisí? 1. 1.Ovoviviparia 2. 2.Amnion 3. 3.Viviparia 4. 4.Chromatofory 5. 5.Oviparia a) Vejcoživorodí b) Živorodí c) Plodový obal d) Vejcorodí e) Barvoměnné buňky

46 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi45 Vyhodnocení 1.a 2.c 3.b 4.e 5.d

47 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi46 Opakování 1.Jaké druhy svalů se poprvé objevili u plazů? 2.Co znamená pojem ovoviviparia? 3.Jaká je nejjedovatější skupina hadů? 4.Co umožňuje některým plazům měnit zbarvení pokožky? 5.Jak se nazývá plodový obal, který se poprvé objevil u plazů?

48 SOŠS a SOU KadaňZoologie - Plazi47 Použité zdroje http://www.volny.cz/richardhorcic/ww w%20stranky/rekordy.htm http://www.volny.cz/richardhorcic/ww w%20stranky/rekordy.htm http://www.volny.cz/richardhorcic/ww w%20stranky/rekordy.htm http://www.volny.cz/richardhorcic/ww w%20stranky/rekordy.htm http://www.zoopraha.cz http://www.zoopraha.cz http://www.zoopraha.cz http://www.hadi.wz.cz http://www.biolib.cz Daněk, G.: Zoologie. SPN, Praha, 1966 Daněk, G.: Zoologie. SPN, Praha, 1966 Zicháček, V.: Biologie živočichů. Nakladatelství Olomouc, 1997 Zicháček, V.: Biologie živočichů. Nakladatelství Olomouc, 1997


Stáhnout ppt "ZOOLOGIE PLAZI - REPTILIA PRVNÍ CELE SUCHOZEMŠTÍ OBRATLOVCI."

Podobné prezentace


Reklamy Google