Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Druhohory (podnebí, pohoří) Vladislava Zubrová. Druhohory délka trvání asi 184 mil. let prvohory DRUHOHORY (před 250-66 mil. let) třetihory perm triasjurakřída.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Druhohory (podnebí, pohoří) Vladislava Zubrová. Druhohory délka trvání asi 184 mil. let prvohory DRUHOHORY (před 250-66 mil. let) třetihory perm triasjurakřída."— Transkript prezentace:

1 Druhohory (podnebí, pohoří) Vladislava Zubrová

2 Druhohory délka trvání asi 184 mil. let prvohory DRUHOHORY (před mil. let) třetihory perm triasjurakřída paleogén

3 Podnebí podle obrázků popište podnebí jednotlivých období trias jura křída

4 Změny Země – počátek druhohor

5 Změny Země – uprostřed druhohor

6 Změny Země – na konci druhohor

7 Vznik pohoří trias, jura – poměrně klidný vývoj zemské kůry křída – alpinsko-himalájské vrásnění vznik některých pohoří (Alpy, Karpaty, Kavkaz, Himaláje, Kordillery, Andy), jejich další vývoj spadá i do třetihor Najděte tato pohoří na mapě.

8 Vznik pohoří usazené horniny (především vápence, dolomity, břidlice) Takto vznikly i Julské Alpy. Najděte je na mapě. Napište chemické vzorce a chemické názvy sloučenin tvořící vápenec a dolomit.

9 Jurské břidlice u Dorsetu

10 Břidlice formace Mancos shale svrchní křídy USA

11 Druhohory – Česká republika křída poměrně dobře zastoupena → Česká křídová pánev

12 Česká křídová pánev pokrývá severní polovinu Českého masivu (od Drážďan až téměř k Brnu) jedná se o pozůstatek nehlubokého epikontinentálního moře střídají se vrstvy jezerních či mořských usazenin mocnost metrů

13 Česká křídová pánev větší část pánve tvoří geomorfologickou jednotku nazvanou Česká tabule jsou zde mocné uloženiny mořských pískovců, v nichž eroze místy vytvořila charakteristická skalní města

14 Česká křídová pánev - skalní města NP České Švýcarsko

15 Česká křídová pánev - skalní města CHKO Kokořínsko

16 Česká křídová pánev - skalní města CHKO Broumovsko

17 Česká křídová pánev - skalní města CHKO Český ráj

18 Česká křídová pánev Jaké použití mají pískovce v oblasti České tabule? - surovina pro výrobu skla, stavební materiál a žáruvzdorný materiál (jílovce) - pískovce křídové pánve jsou největší zásobárnou pitné vody v Českém masívu

19 Zdroje: Černík V. a kol. Přírodopis pro 9. ročník ZŠ – Mineralogie a geologie se základy ekologie. Praha: SPN, Vališ J. a kol. Přírodopis pro 8. ročník ZŠ. Praha: SPN, Kvasničková, D. Ekologický přírodopis pro 9. ročník ZŠ. Praha: Fortuna, 2000.


Stáhnout ppt "Druhohory (podnebí, pohoří) Vladislava Zubrová. Druhohory délka trvání asi 184 mil. let prvohory DRUHOHORY (před 250-66 mil. let) třetihory perm triasjurakřída."

Podobné prezentace


Reklamy Google