Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

St ř edov ě k Úvod. Opá č ko z lo ň ska: Charakterizuj pravěk a starověk, zařaď do časových souvislostí Ukaž na mapě hranice římské říše v době jejího.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "St ř edov ě k Úvod. Opá č ko z lo ň ska: Charakterizuj pravěk a starověk, zařaď do časových souvislostí Ukaž na mapě hranice římské říše v době jejího."— Transkript prezentace:

1 St ř edov ě k Úvod

2 Opá č ko z lo ň ska: Charakterizuj pravěk a starověk, zařaď do časových souvislostí Ukaž na mapě hranice římské říše v době jejího největšího rozsahu Jaké společenské vrstvy existovaly ve starém Římě? Kdy a kde vzniklo křesťanství? Čím se lišilo od římského náboženství? Proč bylo tak populární především u chudých lidí? Kdy se římská říše rozdělila na západní a východní část? Kdy došlo k zániku jedné z nich a která to byla? Co víš o našem území v době pravěku a starověku?

3 Prostor pro tebe: Co víš o středověku? Jak si středověk představuješ? Do jakého časového úseku patří středověk – čím začíná a končí? Jaké období středověku předcházelo a co o něm víš? Jaký byl život našich předků v tomto období?

4 Co znamená „st ř edov ě k“? Název vznikl asi v 15. století, italští renesanční umělci, snaha nějak nazvat propast mezi antikou a současnou dobu (tedy renesanci) Pro ně to byla doba temna – středověk jako ztráta filozofie, umění, jazykové úrovně K zamyšlení – opravdu byl středověk doba temna? ( odpovíme si na konci školního roku )

5 Co je typické pro: Starověk kultura antického Řecka a Říma Středověk Nástup křesťanství, rozmach ostatních náboženství (islám, buddhismus) Vznik nových evropských států

6 Od kdy do kdy? Středověk zahrnuje dobu zhruba od 5. – 16. století Počátečním momentem je pád římské říše r. 476 ( pokud si nepamatuješ, mrkni do poznámek z minulého školního roku ), za konec se považuje objevení Ameriky r. 1492 ( kým? ) anebo r. 1453 anebo r. 1648 ( co se stalo v těchto letech? zjisti… ) Rozdělujeme na tři období: raný (do cca 12.st), vrcholný (do cca 15.st), pozdní (do cca 16.st)

7 Pro zájemce RANÝ ST Ř EDOV Ě K Život uprostřed nekonečných lesů, prostá technika Vláda bojovnické družiny Jednoduché kamenné stavby VRCHOLNÝ ST Ř EDOV Ě K Výstavba zemědělské krajiny Vznik šlechtických panství, měst Gotika, univerzity POZDNÍ ST Ř EDOV Ě K Nový náhled na člověka, filozofii, návrat k antice

8 A co dál? A co kultura? Vzdělanost? Životy šlechticů i obyčejných lidí? Počkej si, o všem se dovíš. Pokud ti ale tato informace nestačí, můžeš si mezitím vyhledat, co tě zajímá, v těchto knihách: Počkej si, o všem se dovíš. Pokud ti ale tato informace nestačí, můžeš si mezitím vyhledat, co tě zajímá, v těchto knihách: Kol. autorů: Raně středověký svět Kol. autorů: Doba hradů a rytířů Kol. autorů: Renesance a reformace Vondruška, V: Život ve středověku. Vondruška, V: Život ve staletích. 12. století. Vondruška, V: Život ve staletích. 13. století. Vondruška, V: Život ve staletích. 14. století. Breuers, D: Na hradech, v klášterech, v podhradí Anebo na internetu: Anebo na internetu: – http://dejiny.ceskatelevize.cz/ http://dejiny.ceskatelevize.cz/ – www.e-stredovek.cz www.e-stredovek.cz – http://dejepis-zsbrusperk.webnode.cz/ http://dejepis-zsbrusperk.webnode.cz/ Anebo v televizi: Anebo v televizi: – Mýta a fakta historie – Jak přemýšlel středověký člověk

9 Pamatuj si : Co znamená slovo středověk V jakých stoletích se odehrává Jaké události jsou počátkem a koncem Co je pro středověk typické (základní informace)


Stáhnout ppt "St ř edov ě k Úvod. Opá č ko z lo ň ska: Charakterizuj pravěk a starověk, zařaď do časových souvislostí Ukaž na mapě hranice římské říše v době jejího."

Podobné prezentace


Reklamy Google