Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ASTRONOMIE DEEP SKY. Mezi deep sky objekty řadíme: MlhovinyGalaxie Černé díry SupernovyHvězdokupyHvězdy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ASTRONOMIE DEEP SKY. Mezi deep sky objekty řadíme: MlhovinyGalaxie Černé díry SupernovyHvězdokupyHvězdy."— Transkript prezentace:

1 ASTRONOMIE DEEP SKY

2 Mezi deep sky objekty řadíme: MlhovinyGalaxie Černé díry SupernovyHvězdokupyHvězdy

3 Mlhoviny lze rozdělit do několika skupin: Emisní Planetární Reflexní Speciální typy mlhovin

4 Zde je příklad klasické mlhoviny (M-42 v Orionu) Vznikla výbuchem hvězdy,která odvrhla svoji hmotu do tohoto tvaru.

5 Zde je příklad reflexní mlhoviny (vzniká odrazem světla hvězd od částic jinak neviditelného plynu)

6 A tady je planetární mlhovina(nemá nic společného s planetou,jenom jejich tvar připomínal astronomům,při pohledu do dalekohledu, planetu)

7 Galaxie Je útvar,který obsahuje miliony hvězd. Je útvar,který obsahuje miliony hvězd. Skládá se ze dvou hlavních částí: jádro Skládá se ze dvou hlavních částí: jádro galaktický disk galaktický disk Galaxie můžeme řadit podle stupně vývoje Galaxie můžeme řadit podle stupně vývoje (do populací) nebo podle tvaru (spirální,eliptické,čočkové,…) popřípadě podle produkce energie (aktivní galaxie-ty se dělí na Seyfertovy galaxie,kvazary,…) (do populací) nebo podle tvaru (spirální,eliptické,čočkové,…) popřípadě podle produkce energie (aktivní galaxie-ty se dělí na Seyfertovy galaxie,kvazary,…) Speciální typ galaxií jsou pekuliární galaxie Speciální typ galaxií jsou pekuliární galaxie (tj. Galaxie po srážce). (tj. Galaxie po srážce).

8 Na tomto obrázku je nádherný příklad spirálové galaxie.

9 Černá díra je zhrucená hvězda do objektu s obrovskou gravitací (zjednodušeně). Jsou dva druhy černých děr: stacionární a živé (rotující).

10 Supernova je hvězda na konci svého života,která je ve fázi výbuchu (při něm se uvolní obrovské množství energie srovnatelné s produkcí galaxie).

11 Hvězdokupy jsou gravitačně vázané skupiny hvězd (zjednodušeně). Rozdělujeme je do dvou skupin: Kulové (nahoře) Otevřené (dole)

12 KONEC


Stáhnout ppt "ASTRONOMIE DEEP SKY. Mezi deep sky objekty řadíme: MlhovinyGalaxie Černé díry SupernovyHvězdokupyHvězdy."

Podobné prezentace


Reklamy Google