Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Bc. Zdeňka Soprová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Bc. Zdeňka Soprová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Bc. Zdeňka Soprová. Dostupné z Metodického portálu ; ISSN Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV). Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Číslo sady 18Číslo DUM 18 PředmětMechanika 2. r. – Pružnost a pevnost Tematický okruh Složená namáhání Název materiálu Hřídele, současný krut a ohyb Autor Ing. Bc. Zdeňka Soprová Datum tvorby Ročník II. Anotace Žáci zjistí, co rozumíme pojmem hřídele, jaké jsou druhy hřídelů. Naučí se počítat hřídele namáhané na ohyb a krut. Učební materiál je určen pro II. ročník technických škol. Metodický pokyn Učitel látku promítá na tabuli a provádí výklad.

2 Hřídele Hřídele – strojní součásti sloužící k přenosu otáčivého pohybu. Podle způsobu přenosu pohybu rozdělujeme hřídele na: 1)Nosné – jsou namáhány pouze ohybem a)Nepohyblivé – umožňují otáčení jiným součástem na nich uložených b)Otočné – otočné současně se součástmi na nich pevně uložených 2)Hybné – jsou namáhány kombinovaně tj. krutem a ohybem, vyjmečně pouze krutem

3 Ohyb a krut kruhových hřídelů Ohyb a krut hřídelů kruhového průřezu je v technické praxi nejčastějším případem složeného namáhání. Hřídele namáhané na ohyb a kroucení počítáme podle páté teorie pevnosti: Dosadíme za:

4 Dostaneme vztah: Výraz na levé straně nám určuje tzv. redukovaný ohybový moment, který způsobí stejný účinek jako dané momenty M o a M k. Pak platí: M ored -redukovaný moment (N.mm) M o -ohybový moment (N.mm) W o – modul průřezu v ohybu (mm 3 )

5 σ Do -dovolená napětí v ohybu (MPa) α B – Bachův opravný součinitel Bachův opravný součinitel používáme tedy, jestliže normálové napětí je v jiném způsobu zatížení než napětí tečné.

6 Kontrolní otázky: 1. K čemu slouží hřídele? 2. Jak rozdělujeme hřídele? 3. Podle jaké teorie počítáme hřídele namáhané na ohyb a krut? 4. Na čem závisí velikost opravného součinitele?

7 Řešení: 1. K přenosu otáčivého pohybu. 2. Podle způsobu přenosu pohybu na nosné a hybné 3. Podle páté teorie. 4. Na druhu namáhání krutem a ohybem

8 Citace: MRŇÁK, Ladislav a DRDLA, Alexander. Mechanika: pružnost a pevnost pro střední průmyslové školy strojnické. 3. vyd. Praha: Nakladatelství technické literatury, 1981, 368 s. S. 293, 291.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Bc. Zdeňka Soprová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google