Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Bc. Zdeňka Soprová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Bc. Zdeňka Soprová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Bc. Zdeňka Soprová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV). Obchodní akademie a Střední odborná škola, gen. F. Fajtla, Louny, p.o. Osvoboditelů 380, Louny Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0052Číslo sady 18Číslo DUM 18 PředmětMechanika 2. r. – Pružnost a pevnost Tematický okruh Složená namáhání Název materiálu Hřídele, současný krut a ohyb Autor Ing. Bc. Zdeňka Soprová Datum tvorby 19. 3. 2014 Ročník II. Anotace Žáci zjistí, co rozumíme pojmem hřídele, jaké jsou druhy hřídelů. Naučí se počítat hřídele namáhané na ohyb a krut. Učební materiál je určen pro II. ročník technických škol. Metodický pokyn Učitel látku promítá na tabuli a provádí výklad.

2 Hřídele Hřídele – strojní součásti sloužící k přenosu otáčivého pohybu. Podle způsobu přenosu pohybu rozdělujeme hřídele na: 1)Nosné – jsou namáhány pouze ohybem a)Nepohyblivé – umožňují otáčení jiným součástem na nich uložených b)Otočné – otočné současně se součástmi na nich pevně uložených 2)Hybné – jsou namáhány kombinovaně tj. krutem a ohybem, vyjmečně pouze krutem

3 Ohyb a krut kruhových hřídelů Ohyb a krut hřídelů kruhového průřezu je v technické praxi nejčastějším případem složeného namáhání. Hřídele namáhané na ohyb a kroucení počítáme podle páté teorie pevnosti: Dosadíme za:

4 Dostaneme vztah: Výraz na levé straně nám určuje tzv. redukovaný ohybový moment, který způsobí stejný účinek jako dané momenty M o a M k. Pak platí: M ored -redukovaný moment (N.mm) M o -ohybový moment (N.mm) W o – modul průřezu v ohybu (mm 3 )

5 σ Do -dovolená napětí v ohybu (MPa) α B – Bachův opravný součinitel Bachův opravný součinitel používáme tedy, jestliže normálové napětí je v jiném způsobu zatížení než napětí tečné.

6 Kontrolní otázky: 1. K čemu slouží hřídele? 2. Jak rozdělujeme hřídele? 3. Podle jaké teorie počítáme hřídele namáhané na ohyb a krut? 4. Na čem závisí velikost opravného součinitele?

7 Řešení: 1. K přenosu otáčivého pohybu. 2. Podle způsobu přenosu pohybu na nosné a hybné 3. Podle páté teorie. 4. Na druhu namáhání krutem a ohybem

8 Citace: MRŇÁK, Ladislav a DRDLA, Alexander. Mechanika: pružnost a pevnost pro střední průmyslové školy strojnické. 3. vyd. Praha: Nakladatelství technické literatury, 1981, 368 s. S. 293, 291.


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Ing. Bc. Zdeňka Soprová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz ; ISSN 1802-4785. Provozuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google