Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tkáň je soubor morfologicky podobných buněk, které plní určitou funkci. Tkáně jsou základními stavebními složkami živočišného těla. Jejich studiem se.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tkáň je soubor morfologicky podobných buněk, které plní určitou funkci. Tkáně jsou základními stavebními složkami živočišného těla. Jejich studiem se."— Transkript prezentace:

1

2 Tkáň je soubor morfologicky podobných buněk, které plní určitou funkci. Tkáně jsou základními stavebními složkami živočišného těla. Jejich studiem se zabývá histologie. Tkání rozlišujeme 5 typů a těmi jsou: 1) Epitely 2) Pojiva 3) Trofická pojiva 4) Tkáň svalová 5) Tkáň nervová

3 1) EPITELY Epitely jsou soubory buněk k sobě hustě přiřazených, které pokrývají povrch nebo vystýlají dutiny

4 1) EPITELY Podle tvaru rozdělujeme epitely na plochý (dlaždicový), kubický, cylindrický, vícevrstevný

5

6 1) EPITELY Podle funkce rozdělujeme epitely na krycí, resorpční, řasinkové, smyslové, pigmentové a žlázové.

7 Plošný epitel : Je to nejčastější a nejznámější typ epitelu, všechny krycí, respirační i smyslové epitely jsou tohoto typu. Trámčitý epitel : tvoří trojrozměrné buněčné trámce. Je to typická struktura endokrenních žláz - adenohypofýzy,kůry nadledvin, Langerhansových ostrůvků slinivky a také jater. Retikulární epitel :je pak řídce se vyskytující typ, tvořený rozvětvenými, navzájem spojenými buňkami, mezi kterými je tkáňový mok. Největším orgánem, který tvoří, je brzlík.

8 Krycí epitel : jeho funkcí je krytí povrchů a vystýlání dutin Resorpční epitel : epitel mající schopnost vstřebávat látky vnějšího prostředí. Typickým resorpčním epitelem je epitel tenkého střeva. Pokud buňky epitelu nesou řasinky = řasinkový epitel (např.výstelka průdušnice obratlovců)

9 Smyslový epitel : dokáže přijímat podněty z vnějšího prostředí a ve formě podráždění je předávat do centrální nervové soustavy Pigmentový epitel : je tvořen buňkami, které obsahují v cytoplasmě pigmenty. Jeho funkce je hlavně ochranná. Tvoří pigmentovou vrstvu sítnice. Poskytuje zabarvení kůže ryb, plazů či obojživelníků

10 Žlázový epitel : epitel se sekreční funkcí. Žlázy mohou vylučovat sekret buď do krve, potom jsou to tzv. endokrinní žlázy (př.štítná žláza) nebo na povrch epitelu nebo na povrch těla, potom se označují jako žlázy exokrinní (př.potní žlázy)

11 2) POJIVA Jsou to tkáně mající původ v mezenchymu (primitivní rosolovité tkáni mezodermálního původu, která během embryonálního vývoje vyplňovala prostory mezi vnitřními orgány), které se skládají navíc z mezibuněčné hmoty.

12 2) POJIVA Dělíme je na vaziva, tkáň chrupavkovou a tkáň kostní.

13 Vazivo : - Tvoří blanitý pokryv svalových snopců, kostí a chrupavek - Vytváří šlachy a vazy Chrupavka: - Chondrocyty - Pevná, bílá až nažloutlá. - Povléká kloubní konce kostí, tvoří hrtan, přední konce žeber, meziobratlové destičky….

14 Kostní tkáň: - osteocyty - tvrdé pojivo, prostoupeno CaCO 3 a Ca 3 (PO 4 ) 2 - osifikace - hutná a houbovitá - zubní tkáň – CaF 2

15 3) TROFICKÁ POJIVA - rozvod výživných látek, hormonů, popř. i kyslíku do tkání - krev: a) plazma - 90% voda, dále NaCl atd. b) krevní buňky – erytrocyty, leukocyty a úlomky buněk trombocyty -míza (lymfa) -tkáňový mok

16 4) TKÁŇ SVALOVÁ Je tvořena protáhlými jednotkami, které se na podráždění smršťují. V těle se nachází 3 typy této tkáně. Svalstvo hladké Svalstvo příčně pruhované Svalstvo srdeční

17 Svalstvo hladké : tvořené protáhlými jednojadernými buňkami vzájemně spojenými jemným vazivem.Hladké svalstvo tvoří velkou část trávicí soustavy, stěny dělohy, močového měchýře. Pracuje nezávisle na naší vůli. Svalstvo příčně pruhované : skládá se z mnohojaderných svalových vláken.Obsahuje velké množství myofibril tvořené dvěma typy bílkovin (aktin, myozin).Toto množství myofibril způsobuje, že při menším zvětšení lze na vlákně sledovat dva střídající se světlé a tmavé úseky. Proto také příčně pruhované. Lze ovládat vůlí. Svalstvo srdeční : též příčně pruhované, ovšem je tvořeno z jedno a dvoujaderných úseků. Rytmicky se smršťuje, nezávisle na vůli. Řídí je vegetativní nervy.

18

19 5) TKÁŇ NERVOVÁ Nervová tkáň je specializovaný typ tkáně. Tvořena dvěma typy buněk: a)Neurony jsou nositely funkce nervové tkáně. Jsou to vysoce specializované buňky, schopné přijímat, zpracovávat a vysílat vzruchy, zprostředkovávají přenos informací. b) Gliové buňky jsou podpůrné buňky, které zajíšťují ochranu a výživu neuronů.

20 Kostní tkáň: hutná kost s kostními válci.Jejich středy prochází krevní cévy. Svalstvo srdeční Svalstvo příčně pruhované Krycí epitelTkáň nervová Svalstvo hladké

21 O JAKÝ EPITEL SE JEDNÁ?

22

23


Stáhnout ppt "Tkáň je soubor morfologicky podobných buněk, které plní určitou funkci. Tkáně jsou základními stavebními složkami živočišného těla. Jejich studiem se."

Podobné prezentace


Reklamy Google