Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Punské války III. Římská expanze Petr Machala. Kdo to byli Punové? obchodníci a mořeplavci Kde se nacházelo Kartágo? území dnešního Tuniska Co bylo příčinou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Punské války III. Římská expanze Petr Machala. Kdo to byli Punové? obchodníci a mořeplavci Kde se nacházelo Kartágo? území dnešního Tuniska Co bylo příčinou."— Transkript prezentace:

1 Punské války III. Římská expanze Petr Machala

2 Kdo to byli Punové? obchodníci a mořeplavci Kde se nacházelo Kartágo? území dnešního Tuniska Co bylo příčinou a záminkou války? expanze Říma, pomoc kampánským žoldnéřům Kdo nejvíce ohrozil Řím? Hannibal Co už známe?

3 Jak vypadala situace před válkou a jak po ní?

4 III. punská válka (149 - 146 př.n.l.) vyprovokoval ji numidský král Masinissa, který útočí na Kartágo Příčina: mocenský boj Záminka: nedodržení mírových podmínek

5 několik měsíců Kartágo obléháno šest dnů urputných pouličních bojů Kartágo srovnáno se zemí, prokleto území se stalo součástí římské říše

6 Římská expanze Hispánie Makedonie – porážka u Pydny r. 168 př.n.l.

7 Řecko - Korint dobyt r. 146 př.n.l. část Malé Asie - odkaz pergamského krále 2. pol. 2. stol. nejmocnější ve Středomoří heslo „rozděluj a panuj“ Víte co znamená politika „rozděluj a panuj“?

8 Provincie: dobyté území Říma v čele správce suroviny, potraviny, otroci Co se z provincií dováželo?

9 Rozvoj hospodářství: Zemědělství: zakládány - středně velké statky – villa velkostatky - latifundie založeno na otrocké práci

10 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Punské války III. Římská expanze Petr Machala. Kdo to byli Punové? obchodníci a mořeplavci Kde se nacházelo Kartágo? území dnešního Tuniska Co bylo příčinou."

Podobné prezentace


Reklamy Google