Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Grafika 1 Rozdělení grafiky VY_32_INOVACE_7B1. Co patří do grafiky ? Kde se grafika používá? Jaké jsou typy obrázků?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Grafika 1 Rozdělení grafiky VY_32_INOVACE_7B1. Co patří do grafiky ? Kde se grafika používá? Jaké jsou typy obrázků?"— Transkript prezentace:

1 Grafika 1 Rozdělení grafiky VY_32_INOVACE_7B1

2 Co patří do grafiky ? Kde se grafika používá? Jaké jsou typy obrázků?

3 Základní typy grafiky Rastrová grafika Vektorová grafika

4 Rastrová grafika vznikla dřív než vektorová základem obrazu je mřížka (rastr), body = pixely každému bodu přiřazujeme atributy (barva, jas, kontrast, apod) hustota mřížky se udává pomocí DPI vyšší hustota → vyšší kvalita → větší velikost souboru mřížka musí mít dostatečnou hustotu, pak jednotlivé body lidskému oku splývají v obraz formáty pro ukládání jsou většinou univerzální (jpg, png, gif, tiff, apod)

5 Rastrová grafika 2 pro zobrazení na obrazovce postačí hustota 72 DPI, pro tisk je vhodnější větší (např. 300 DPI) rastrový obrázek lze zvětšit pouze za cenu ztráty kvality zmenšovat lze libovolně při změně velikosti nebude jeden bod původní fotografie (obrázku) odpovídat jednomu novému (nebo tiskovému) bodu a je nutné provést přepočet (tzv. převzorkování neboli resampling)

6 Vektorová grafika obrázek je definován pomocí matematických funkcí – vektorů obrázek se vytváří pomocí základních geometrických objektů – čáry, obdélníky, elipsy apod. nezávisí na rozlišení (DPI) lze libovolně zvětšovat výsledek zobrazení závisí na kvalitě výstupního zařízení (tiskárny) obrázek se skládá z několika objektů naskládaných na sebe s jednotlivými objekty lze pracovat samostatně

7 Gymnázium a Střední odborná škola, Lužická 423, 551 23 Jaroměř Projekt: Registrační číslo: Číslo DUM: Jméno autora: Název práce: Předmět: Ročník: Časová dotace: Vzdělávací cíl: Pomůcky: Poznámka: Škola v digitálním světě aneb Uchop svoji šanci CZ.1.07/1.5.00/34.0210 VY_32_INOVACE_7B1 Karel Nymsa Rozdělení grafiky IKT Kvarta 20 min Znalost základních pojmů grafiky a ovládání vektorové grafiky - - Inovace: Základní informace jsou v elektr. podobě a vyučující se může zaměřit na práci se studenty Datum vytvoření: 6.4.2012


Stáhnout ppt "Grafika 1 Rozdělení grafiky VY_32_INOVACE_7B1. Co patří do grafiky ? Kde se grafika používá? Jaké jsou typy obrázků?"

Podobné prezentace


Reklamy Google