Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Opakování VZORY PODSTATNÝCH JMEN. VYMYSLETE... … větu (souvětí), ve kterém použijete všechny vzory např. rodu ženského. (Žena, která drží v ruce růži,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Opakování VZORY PODSTATNÝCH JMEN. VYMYSLETE... … větu (souvětí), ve kterém použijete všechny vzory např. rodu ženského. (Žena, která drží v ruce růži,"— Transkript prezentace:

1 opakování VZORY PODSTATNÝCH JMEN

2 VYMYSLETE... … větu (souvětí), ve kterém použijete všechny vzory např. rodu ženského. (Žena, která drží v ruce růži, si zazpívala píseň o kosti.)

3 Uměli byste určit vzory u těchto vlastních jmen? Libuše ________Šárka________ Přemysl________Bivoj________ Mají tato jména něco společného? Vzpomenete si i na další?

4 A co vaše jména? Každý ur č ete vzor svého k ř estního jména. Ud ě lejte skupiny, ve kterých budete mít stejný vzor. Která skupina je nejpo č etn ě jší? Pokuste se ve skupin ě vymyslet vlastní jména ke všem vzor ů m.

5 Jmenujte části těla a pište je do správných políček. Do závorky napište vzor. ROD STŘEDNÍ ROD ŽENSKÝ ROD MUŽSKÝ

6 A další úkol... tentokrát pro skupinu: Ke každému vzoru vymyslete jedno podstatné jméno. Všechna musí začínat na stejné písmeno. Např. město – těsto moře – těžiště kuře – tele stavení – topení žena – tečka růže – televize píseň - třešeň …

7 PRÁCE PRO SKUPINU Vzpomínáte na písničku Okoř? Učili jsme se jí už ve druhé třídě o hudební výchově. Vyhledejte v první sloce a v refrénu všechna podstatná jména a určete pád, číslo, rod a vzor. Zkontrolujte si práci u paní učitelky.

8 Autor: Bohuna Mat ě j ů, bohunkamateju@seznam.cz, zá ř í 2012, Č eský jazyk 5. ro č ník, Prezentace na opakování u č iva – vzory rodu mužského, ženského i st ř edního. Materiály jsou ur č eny pro bezplatné používání pro pot ř eby výuky a vzd ě lávání na všech typech škol a školských za ř ízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu.


Stáhnout ppt "Opakování VZORY PODSTATNÝCH JMEN. VYMYSLETE... … větu (souvětí), ve kterém použijete všechny vzory např. rodu ženského. (Žena, která drží v ruce růži,"

Podobné prezentace


Reklamy Google