Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NázevRostliny hluchavkovité a mákovité Předmět, ročník Biologie, 1. ročník Tematická oblast Botanika AnotaceVýklad s fotkami, lze použít i jako materiál.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NázevRostliny hluchavkovité a mákovité Předmět, ročník Biologie, 1. ročník Tematická oblast Botanika AnotaceVýklad s fotkami, lze použít i jako materiál."— Transkript prezentace:

1 NázevRostliny hluchavkovité a mákovité Předmět, ročník Biologie, 1. ročník Tematická oblast Botanika AnotaceVýklad s fotkami, lze použít i jako materiál k samostudiu Klíčová slova hluchavkotvaré, mákotvaré, plod, řád, čeleď, souměrný květ AutorPaedDr. Svatava Rozsypalová Datum20.5.2013 ŠkolaGymnázium Jana Opletala, Litovel, Opletalova 189 ProjektEU peníze středním školám, reg. č.: CZ.1.07/1.5.00/34.0221

2 HLUCHAVKOTVARÉ Řád: HLUCHAVKOTVARÉ Čeleď: hluchavkovité - souměrné květy (Jaká je značka pro souměrný květ?) Zástupci: - hluchavka bílá-léčivka (Která část rostliny se sbírá? Co je plodem?)

3 Foto: Svatava Rozsypalová Jaké jsou listy a květy?

4 Detail postavení listů a květů. Jaký je stonek? Foto: Svatava Rozsypalová

5 Hluchavka nachová

6 Foto: Svatava Rozsypalová - máta peprná – mentol, zažívání V jakých výrobcích je obsažena?

7 -mateřídouška – obsahuje tymol Co léčí? - šalvěj lékařská – záněty mandlí (kloktání) -meduňka lékařská – uklidňuje Co se z ní vaří? -majoránka zahradní - koření, zažívání Kam ji použijete jako koření?

8 Foto: Svatava Rozsypalová Popenec břečťanovitý

9 Foto: Svatava Rozsypalová Zběhovec plazivý

10 Řád: MÁKOTVARÉ Čeleď: mákovité -mléčnice s mlékem Co je plodem rostlin této čeledi? Zástupci: -mák vlčí (Jakou barvu má květ?) -mák setý – olejnatá semena ( typ olejný a opiový), z nezralých makovic se získává droga s tlumícími účinky na CNS opium a z něj morfin a heroin (jeho užívání může být smrtelné)

11 Na co se využívají semena v potravinářství a k čemu morfin v lékařství? - vlaštovičník větší – oranžové mléko Čeleď: zemědýmovité Zástupci: - zemědým lékařský – růžový květ - dymnivka dutá – masité přívěsky na semenech, díky nimž je rozšiřují mravenci

12 Foto: Svatava Rozsypalová Dymnivka dutá

13 Zdroje: 1. Jelínek, J., Zicháček, V. Biologie pro gymnázia. 9. vydání.Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2007. 575 s. ISBN 978-80-7182-213-4 2. Randuška, D., Šomšák, L.,Háberová, I. Barevný atlas rostlin. 2. vydání. Bratislava: Vydavaťelstvo Obzor, n. p., Bratislava v koprodukci s nakladatelstvím Profil v Ostravě, 1983. 640s. 735-21-85/8


Stáhnout ppt "NázevRostliny hluchavkovité a mákovité Předmět, ročník Biologie, 1. ročník Tematická oblast Botanika AnotaceVýklad s fotkami, lze použít i jako materiál."

Podobné prezentace


Reklamy Google