Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mikroekonomie I Platební bilance a obchodní bilance Ing. Vojtěch JindraIng. Vojtěch Jindra Katedra ekonomie (KE)Katedra ekonomie (KE)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mikroekonomie I Platební bilance a obchodní bilance Ing. Vojtěch JindraIng. Vojtěch Jindra Katedra ekonomie (KE)Katedra ekonomie (KE)"— Transkript prezentace:

1 Mikroekonomie I Platební bilance a obchodní bilance Ing. Vojtěch JindraIng. Vojtěch Jindra Katedra ekonomie (KE)Katedra ekonomie (KE)

2 Platební bilance

3 Platební bilance zachycuje platební transakce naší ekonomiky se zahraničím v daném roce. Porovnává platby ze zahraničí a platby do zahraničí.

4 Platební bilanci tvoří tři části : běžný účet běžný účet finanční účet finanční účet změna devizových rezerv změna devizových rezerv

5 Běžný účet tvoří platby za vývoz a dovoz zboží a služeb, důchody placené ze zahraničí a do zahraničí, a dále jednostranné převody (dary, dědictví). Rozhodujícími položkami běžného účtu jsou platby za vývoz a dovoz zboží a služeb.

6 Finanční účet tvoří dovoz a vývoz kapitálu.

7 Platební bilance je vždy účetně vyrovnaná. Schodek běžného účtu je pokryt přebytkem finančního účtu a čerpáním devizových rezerv. Přebytek běžného účtu jde na pokrytí schodku finančního účtu a na zvýšení devizových rezerv.

8 Rovnováha platební bilance

9 Platební bilance je v rovnováze, právě když je schodek běžného účtu plně pokryt přebytkem finančního účtu. Platební bilance je v rovnováze, právě když je přebytek běžného účtu plně vyčerpáván schodkem finančního účtu.

10 Mechanismem, který uvádí platební bilanci do rovnováhy, je volně pohyblivý měnový kurz. Jestliže měnový kurz není volně pohyblivý, pak může nerovnováha platební bilance přetrvávat delší dobu. Tato nerovnováha je pak vyrovnána změnou devizových rezerv.

11 Finanční účet platební bilance

12 Finanční účet závisí na úrokovém diferenciálu, tj. rozdílu mezi úrokovou mírou u nás a v zahraničí.

13 Pokud se úrokový diferenciál zvětší, dojde k přílivu zahraničního kapitálu. Roste přebytek na našem finančním účtu. Pokud se naopak úrokový diferenciál sníží, přebytek finančního účtu se zmenšuje.

14 Obchodní bilance

15 Obchodní bilance (čistý vývoz) je rozdíl mezi hodnotou vývozu a hodnotou dovozu zboží a služeb. Depreciace domácí měny obchodní bilanci zlepšuje a apreciace ji naopak zhoršuje.

16 Obchodní bilance závisí nejen na měnovém kurzu, ale také na cenových hladinách doma i v zahraničí. Obchodní bilance závisí tedy na reálném měnovém kurzu.

17 Reálný měnový kurz je nominální měnový kurz násobený poměrem zahraniční a domácí cenové hladiny.

18 RE CZK/USD = E CZK/USD * P USD /P CZK RE je reálný měnový kurz vůči dolaru RE je reálný měnový kurz vůči dolaru E je nominální měnový kurz E je nominální měnový kurz P USD je cenová hladina v USA P USD je cenová hladina v USA P CZK je cenová hladina v ČR P CZK je cenová hladina v ČR

19 Obchodní bilance závisí jednak na reálném měnovém kurzu a jednak na růstu domácího reálného HDP v poměru k růstu zahraničního reálného HDP.

20 Růst domácího reálného HDP zvyšuje náš dovoz, a proto zhoršuje naši obchodní bilanci. Růst zahraničního reálného HDP zvyšuje náš vývoz a zlepšuje naši obchodní bilanci.

21 Zahraniční dluh

22 Zahraniční dluh se obvykle definuje jako zadluženost země vůči zahraničí. Ve skutečnosti však nejde o dluh země, ale o dluh domácích osob vůči zahraničním osobám.

23 Schodek obchodní bilance je financován přebytkem finančního účtu neboli dovozem zahraničního kapitálu. Značná část těchto zahraničních investic má přitom podobu zahraničních půjček.

24 Zahraniční investoři půjčují našim firmám tak, že nakupují jejich dluhopisy nebo ukládají peníze v našich bankách, které pak poskytují půjčky našim firmám. Takto roste náš zahraniční dluh.


Stáhnout ppt "Mikroekonomie I Platební bilance a obchodní bilance Ing. Vojtěch JindraIng. Vojtěch Jindra Katedra ekonomie (KE)Katedra ekonomie (KE)"

Podobné prezentace


Reklamy Google