Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KLÁVESNICE INFORMATIKA 5. TŘÍDA. K ČEMU SLOUŽÍ KLÁVESNICE? Stejně jako počítačová myš ke komunikaci s počítačem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KLÁVESNICE INFORMATIKA 5. TŘÍDA. K ČEMU SLOUŽÍ KLÁVESNICE? Stejně jako počítačová myš ke komunikaci s počítačem."— Transkript prezentace:

1 KLÁVESNICE INFORMATIKA 5. TŘÍDA

2 K ČEMU SLOUŽÍ KLÁVESNICE? Stejně jako počítačová myš ke komunikaci s počítačem.

3

4

5 Funkční klávesy : nebo také takzvaná „EFKA“ V dnešní době se tyto klávesy moc nevyužívají. Ve Windows můžeme použít například: F1 – vyvolá nápovědu F2 – přejmenuje složku nebo dokument F5 – aktualizace V páté třídě je používat nebudeme

6 Na obrázku vidíme tzv. alfanumerické klávesy. Pomocí nich můžeme psát písmena, číslice a speciální znaky. Všimněte si, že některé klávesy mohou psát několik znaků (pomocí kláves ALT a SHIFT.

7 Esc -[eskejp] používá se pro rušení, vypínání oken nebo při odchodu z programu Tab – [tabulátor ] – přesouvání kurzoru mezi textovými kolonkami Caps Lock – zapnutím klávesy budeme psát text velkými písmeny (i včetně diakritiky) Shift – [šift ] – Přepíná funkci kláves. Psaní velkých písmen, číslic nebo znaků. Ctrl a Alt – samotné klávesy nemají žádnou funkci. Používají se v kombinaci s jinými klávesami ) např. Ctrl + C, Alt + v Win – stisknutí klávesy vyvolá nabídku start Enter – spouští programy, potvrzuje volbu tlačítek ANO x NE, přesouvá kurzor na nový řádek,…

8 PrtSc – Printscreen (vyfotí plochu) ScrLk – Scroll Lock (dnes se nepoužívá) Pause – dnes se nepoužívá Ins – Insert (dnes se nepoužívá) Del – Delete (maže text na pravé straně kurzoru, nebo označený objekt) Home (přeskočí na začátek dokumentu) End (přeskočí na konec dokumentu) PgUp – Page Up (přechod na předchozí stránku) PgDn – Page Down (přechod na další stránku)

9 NUMERICKÁ KLÁVESNICE Najdeme zde kompletní sadu číslic: 0-9 znaky pro násobení: * dělení: / sčítání: + odečítání: - desetinou čárku:, Tlačítko Numlock zapíná a vypíná numerickou klávesnici.

10 CO BYCHOM MĚLI UMĚT PSÁT VELKÁ A MALÁ PÍSMENA PSÁT DIAKRITIKU (HÁČKY, ČÁRKY…) MATEMATICKÉ SYMBOLY (/*-+,=%()) SPECIÁLNÍ SYMBOLY (:;_-!?@) VYSVĚTLIT FUNKCI KLÁVES (ESC, TAB, CAPS LOCK, SHIFT, CTRL, ALT, DELETE, BACKSPACE, ENTER)


Stáhnout ppt "KLÁVESNICE INFORMATIKA 5. TŘÍDA. K ČEMU SLOUŽÍ KLÁVESNICE? Stejně jako počítačová myš ke komunikaci s počítačem."

Podobné prezentace


Reklamy Google