Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."— Transkript prezentace:

1 Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST EU Peníze školám 8. ročník

2 Název : České země za Marie Terezie Anotace: První část výkladové prezentace pojednávající o vládě Marie Terezie. (sňatek, manžel a spoluvladař, rodina, děti – Josef II., Leopold II., Marie Antoinetta, reformy) Vypracoval: Mgr. Věra Sýkorová Vzdělávací oblast: Člověk a společnost, Dějepis, Novověk Metodika práce s materiálem: Výkladová prezentace, lze využít i k opakování (Druh učebního materiálu: Prezentace) Ročník: 8. Datum vytvoření:

3 Předmět: dějepis Ročník: 8. ročník ZŠ Zpracovala: Mgr. Věra Sýkorová ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále pod Třemšínem Použité zdroje informací: P. Augusta, F. Honzák, M. Pečenka: DĚJINY NOVOVĚKU – 2. díl, Práce, M. Hlavačka: DĚJEPIS NOVOVĚK pro 8. ročník základních škol a třetí ročník osmiletého gymnázia, SPN, P. Čornej, J. Lockerová, P. Major: PANOVNÍCI ČESKÝCH ZEMÍ, Fragment,1992 J. Lněničková: DĚJINY V OBRAZECH – ČESKÉ ZEMÉ V DOBĚ OSVÍCENSTVÍ, Albatros, P. Křivský,R. Kvaček, A. Skřivan: VĚK STARÝ A NOVÝ – Dějiny, kultura, život Evropy v 17. a 18. století, Albatros, K. Kamiš, M. Dlouhý: HISTORICKÁ ČÍTANKA Z ČESKÝCH DĚJIN A LITERATURY pro II. stupeň základní školy a nižší třídy víceletých gymnázií, Fragment, E. Semotanová: ČESKÉ DĚJINY – stručný přehled, Kartografie Praha, a.s.,1997. M. Hlavačka: LIDÉ V DĚJINÁCH, NOVOVĚK I / Doba vrcholného absolutismu /, Dějepis pro 2. stupeň základní školy, Fortuna Praha, 1995.

4 MARIE TEREZIE ( 1740 – 1780 ) „ z Boží Milosti královna uherská, česká, dalmatská, charvátská, slovanská, galicinská, lodomerská, arcikněžna rakouská, kněžna burgundská, štyrská a kraňská, velká kněžna sedmihradská, markraběnka moravská, kněžna brabantská, limburská, v Vrchním a Dolním Slezsku, medyolánská, mantuanská,….etc.“

5  v pěti letech se zamilovala do lotrinského prince Františka Štěpána  za manžela jí ho vybral její otec  sňatek z lásky  šťastné a spokojené manželství  po smrti svého manžela rozdala všechny své šperky i přepychové šaty a až do smrti chodila ve smutku

6 František I. Štěpán Lotrinský ( 1708 – 1765 )  1745 – 1765 římskoněmecký císař  neměl příliš mnoho možností zasahovat do politiky monarchie, i když názorově nepochybně Marii Terezii v mnoha ohledech ovlivňoval  byl velmi obratným podnikatelem a finančníkem, podporoval rozvoj manufaktur a řadu z nich založil  nashromáždil velké bohatství  sám o svém postavení v monarchii říkal: „ Dvůr, to je jen má paní a mé děti. Já jsem jen soukromá osoba.“

7 Od vladařských povinností Marii Terezii často odváděly mateřské povinnosti. Se svým manželem se věnovala výchově dětí osobně více, než bylo zvykem na jiných panovnických dvorech. Rodina žila dosti měšťanským způsobem života v uvolněné atmosféře oproštěné od svazujícího dvorního ceremoniálu.

8 Své děti- měla jich šestnáct –vedla přísně. Jednou nařídila vychovatelům: „Mé děti musí jíst bez odmluv vše, co se jim předloží. Ať si nedovolují mluvit o jídle nebo o tom, co by z něho měly raději. Každý pátek a sobotu a v každý postní den budou jíst ryby. I když Johanna má proti rybě odpor, nikdo jí nesmí ustoupit. Jak se zdá, mají všechny mé děti averzi k rybám, ale musí ji překonat.“ Marie Terezie byla po 16 dětech „korpulentní“.

9 ( 1741 – 1790 )  nejstarší syn Marie Terezie  v roce 1764 se stal římským králem  v roce 1765 ( po otcově smrti ) se stal i římským císařem a spoluvládcem matky.

10 ( vládl 1790 – 1792 )  nastoupil na trůn po Josefově smrti  měl také pověst horlivého osvícence  na rozdíl od Josefa se nechal korunovat českým králem.

11 ( 1755 – 1793) Marie Antoinetta se svým dvorem v komnatách zámku ve Versailles  nejmladší dcera Marie Terezie  roku 1770 byla provdána za francouzského následníka trůnu Ludvíka XVI., aby byl upevněn politický svazek Francie a Rakouska  byla popravena za Francouzské revoluce

12  Válka ukázala zaostalost monarchie a nutnost změn  Panovnice se rozhodla reformovat říši. Chtěla z ní vytvořit jednotně spravovaný a silný stát.  V tomto velkém díle jí pomáhalo několik oddaných ministrů a rádců např. moravský šlechtic kníže František Antonín Kounic, slezský šlechtic hrabě Friedrich Haugwitz.  Cíl reforem – centralizace ( těsnější spojení všech zemí a jejich jednotné spravování z vídeňského sídla panovnice.

13  reformy armády (vojenská povinnost pro všechny muže, stejnokroj….)  úřední reformy (zavádí byrokracii)  hospodářské a sociální reformy (katastr, zdanění panské půdy, sčítání lidu a domů, nový robotní řád, zavedeny matriky, jednotné váhy…..)  právní reformy (zákaz mučení…)  školské reformy (povinná školní docházka od 6 do 12 let)  v roce 1773 zrušila jezuitský řád  přestavba starého Pražského hradu v letech ve stylu barokního klasicismu ( ale do Prahy po roce 1743 již nikdy nepřijela )

14 Téma: České země za Marie Terezie - 8. ročník Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional SMART Notebook Zoner - České kliparty 1, 2, 3 Autor: Mgr. Věra Sýkorová ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST."

Podobné prezentace


Reklamy Google