Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Asociace Ředitelů Zdravotnických Škol České republiky 10. dubna 2012 ______________________________ SZŠ a VOŠ zdravotnická Praha, 5. května JARNÍ SEMINÁŘ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Asociace Ředitelů Zdravotnických Škol České republiky 10. dubna 2012 ______________________________ SZŠ a VOŠ zdravotnická Praha, 5. května JARNÍ SEMINÁŘ."— Transkript prezentace:

1 Asociace Ředitelů Zdravotnických Škol České republiky 10. dubna 2012 ______________________________ SZŠ a VOŠ zdravotnická Praha, 5. května JARNÍ SEMINÁŘ

2 ČINNOST AŘZdŠ V OBDOBÍ XI – III _______________________________________________  2011  Konference ředitelů – Brno  Konference Pedagogické sekce ČAS (Praha)  Jednání se senátorem Krejčou (SZŠ Písek)  Jednání s poslankyní KSČM Markovou (Parlament ČR)  Jednání s ministrem školství (zrušeno) ____________________________________________________________________________  2012  Jednání s ředitelem Špirhanzlem (SPŠ grafická Praha)  Mezirezortní jednání na MŠMT (Předseda AŘZdŠ+AVOŠ)  Jednání s poslancem Bezecným (TOP 09)  Jednání na MZ ČR (UZS+AVOŠ+ náměstek min.Vavroušek)  Jednání AVOŠ v Krkonoších (zástupci zdravotnické sekce  Jednání NR CZESHA – Koncepce nové MZ s ohledem na připravované změny v legislativě  Účast předsedy AŘZdŠ a zástupců VOŠZ a SZŠ Alšovo nábř. Praha 1 na jednání Zdravotního podvýboru PS ČR

3 Dopad připravovaných legislativních změn na zdravotnické školství CO vyžaduje zaměstnavatel ? „Tradiční“model profesně zaměřeného absolventa:  Absolvent zdravotnické školy („otevřený“ systém pro žáky odlišných oborů vzdělání)  Profesní orientovanost a samostatnost v „terénu“  Profesní zázemí, optimální klima, úspora finančních prostředků (= přidaná hodnota)  Optimální „servis“ pro zaměstnavatele  Odpovídající a profesně zaměřená příprava s predikcí dalšího vzdělávání a specializace v oboru  Téměř 100% saturace zdravotnického terénu (viz statistické údaje ÚP)

4 Dopad připravovaných legislativních změn na zdravotnické školství CO vyžaduje současný systém ? Slabé stránky (rizika):  VŠ studium je tzv. „trendy“ (široká nabídka Bc. a Mgr. programů; tzv. prodloužené mládí současné generace)  Mezinárodně uznávaný Boloňský systém v rámci členských zemí EU (prostupnost vzdělání)  VOŠkové studium zpoplatněno (2,5 – 5 tis.Kč/rok)  Tradice kvality vzdělání z dob Rakousko-uherské monarchie (honba za akademickými tituly) – stále uznávaná společenská prestiž „lidí s titulem“  Zvýšení profesní a společenské prestiže zdravotnických povolání (?!)

5 Dopad připravovaných legislativních změn na zdravotnické školství Dopad tzv. velké novely z. č. 96/2004 Sb. (s návazností na zákon o VŠ) = FATÁLNÍ… - přeskupení DVS, klíčového oboru VOŠZ do VŠ programů (46% studentů na VOŠ!) - likvidace VOŠ zdravotnických (neudržitelnost dalších oborů v budoucnu) - Postupná likvidace všech VOŠ

6 Dopad připravovaných legislativních změn na zdravotnické školství Proč stojí za to bojovat za udržení VOŠ?  koncepční záměr dalšího rozvoje vyššího odborného vzdělávání, který byl předložen odboru 24 MŠMT a schválen poradou ekonomických ministrů  deficit státního rozpočtu (paradoxně je preferováno finančně nákladnější bakalářské studium – viz údaje MF ČR o nastavení agregovaných normativů)  profesně a prakticky cílené zaměření studia s téměř 100% uplatněním absolventů v praxi (viz statistiky ÚP)  Připravované „přeskupení“ oborů vzdělání na VOŠ do vysokoškolských studijních programů povede pouze k umělému a nadbytečnému doplňování studentů do dnes již silně naddimenzované sítě vysokých škol v naší republice ( více než VŠ oborů!!!!)

7 Dopad připravovaných legislativních změn na zdravotnické školství OBOR (předpokládaný počet absolventů) _________________________________________________________________________________ Dipl. všeobecná sestra Dipl. zubní technik Dipl. zdravotní laborant Dipl. farmaceut.asistent Dipl. dentální hygienistka Dipl. zdravotnický záchranář Dipl. nutriční terapeut _______________________________________________________________ CELKEM: (statistický odhad)

8 NENÍ DŮVOD SE VZDÁVAT ! Děkuji Vám za pozornost.


Stáhnout ppt "Asociace Ředitelů Zdravotnických Škol České republiky 10. dubna 2012 ______________________________ SZŠ a VOŠ zdravotnická Praha, 5. května JARNÍ SEMINÁŘ."

Podobné prezentace


Reklamy Google