Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Tváření za tepla Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Tváření za tepla Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002."— Transkript prezentace:

1 Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Tváření za tepla Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002 je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 Tváření za tepla

3 Rekrystalizační teplota Rekrystalizační teplota je teplota, při které dochází k regeneraci deformovaných zrn vzniklých tvářením za studena beze změny krystalové mřížky. Potom tedy rozdělení tvářecích technologií podle teploty je na: 1.tváření za studena (tváření pod rekrystalizační teplotou, kdy teplota tváření je pod hodnotou 30 % teploty tání tvářeného materiálu)

4 2. tváření za tepla2. tváření za tepla probíhá nad rekrystalizační teplotou, kdy rychlost rekrystalizace je tak vysoká, že zpevnění způsobené tvářením mizí již v průběhu tváření a nebo bezprostředně po něm.rekrystalizační teplotouzpevnění způsobené tvářením mizí

5 Teplota tváření za tepla je nad hodnotou 70 % teploty tání daného materiálu. Materiál se nezpevňuje a k tváření stačí síly až desetkrát menší, než u tváření za studena. Při vyšších teplotách je deformace provázena Zotavením a rekrystalizací.

6  Při tváření za tepla může a nemusí vznikat textura, ale povrch je nekvalitní vlivem okujení, navíc hrubne zrno, což je problematické u dalších technologických operací z hlediska kvality.hrubne zrno  Proces je poměrně zdlouhavý a nákladný, na druhé straně však dochází k odstranění trhlin, bublin,atd.

7  Dalším vlivem tváření za tepla je vznik vláknité struktury. vláknité struktury  Vláknitou strukturu je nemožné změnit tepelným zpracováním, ani tvářením.  Vláknitá struktura ovlivňuje mechanické vlastnosti a anizotropii.  Vzniká v důsledku nečistot, obsažených v povrchových vrstvách krystalů.

8  Vliv velikosti zrna na kvalitu střihu:  Malá zrnaVelká zrna

9  Zotavením dochází k poklesu vnitřního pnutí). Rychlost zotavení je závislá na teplotě a na čase.  Velikost zrna v závislosti na čase

10  strojirenstvi.studentske.cz/2008/10/kontrola -vady-odlitk.html  /www.ksp.tul.cz/cz/kpt/obsah/vyuka/skripta _tkp/sekce/01.htm


Stáhnout ppt "Výukový program: Strojírenská technologie Název programu: Tváření za tepla Vypracoval: Ing. Elena Nová Projekt Anglicky v odborných předmětech, CZ.1.07/1.3.09/04.0002."

Podobné prezentace


Reklamy Google