Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Speciální teorie relativity - Opakování Mezony π + jsou kladně nabité elementární částice o hmotnosti 273x větší než hmotnost elektronu. Tyto částice jsou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Speciální teorie relativity - Opakování Mezony π + jsou kladně nabité elementární částice o hmotnosti 273x větší než hmotnost elektronu. Tyto částice jsou."— Transkript prezentace:

1 Speciální teorie relativity - Opakování Mezony π + jsou kladně nabité elementární částice o hmotnosti 273x větší než hmotnost elektronu. Tyto částice jsou nestabilní a rozpadají se průměrně za t = 2.5x10 -8 s. Určete jejich průměrný dolet, byla-li jim na urychlovači udělena rychlost v = 0,99 c. DÚ

2 STR – kontrakce délek Jak měříme délky? TYČ vůči nám v klidu Pro určení délky tyče odečítáme z pravítka polohu počátečního a koncového bodu. Tyto děje nejsou současné. Protože se ale tyč nehýbe, lze její délku určit prostým rozdílem obou poloh.

3 STR – kontrakce délek TYČ vůči nám v pohybu V Jak měříme délky? U tyče v pohybu nelze předchozí postup použít, neboť protože odečty hodnot z pravítka jsou nesoučasné události, tyč mezi nimi kus odletí. Je nutno využít jinou metodu. Měření délky vyžaduje současné odečty polohy obou konců tyče. Protože ale současnost událostí je relativní pojem, musí i délka být relativní pojem.

4 STR – kontrakce délek Měření délky pomocí laseru – klidová soustava tyče. TYČ vůči nám v klidu Zrcátka na obou koncích tyče 2. l 0 = c. t 0

5 STR – kontrakce délek TYČ vůči nám v pohybu V Měření délky pomocí laseru – tyč v pohybu rychlostí v. v.t 1 l c. t 1 = l + v.t 1 l v.t 2 c. t 2 = l - v.t 2

6 STR – kontrakce délek V V=0

7 STR – kontrakce délek

8

9 STR – skládání rychlostí V STR neplatí klasické skládání rychlostí ve tvaru v = v 1 + v 2. Dá se odvodit formule

10 STR – relativistická dynamika Lze odvodit, že v STR se hmotnost tělesa zvyšuje s rychlostí, a to podle vztahy m 0 je tzv. klidová hmotnost – tj. hmotnost, kterou má těleso v klidu.

11 STR – relativistická dynamika A. Einstein ukázal, že při každé změně celkové energie soustavy se také změní její hmotnost. Vztah ekvivalence hmoty a energie je


Stáhnout ppt "Speciální teorie relativity - Opakování Mezony π + jsou kladně nabité elementární částice o hmotnosti 273x větší než hmotnost elektronu. Tyto částice jsou."

Podobné prezentace


Reklamy Google