Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BIOLOGIE ČLOVĚKA SOUSTAVA KREVNÍHO OBĚHU KREV A KREVNÍ OBĚH.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BIOLOGIE ČLOVĚKA SOUSTAVA KREVNÍHO OBĚHU KREV A KREVNÍ OBĚH."— Transkript prezentace:

1 BIOLOGIE ČLOVĚKA SOUSTAVA KREVNÍHO OBĚHU KREV A KREVNÍ OBĚH

2 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu2 Charakteristika krve  Krev - složení fyzikální, chemické, biologické.  Náhlá ztráta 1,5 l krve může být nebezpečná, lépe člověk snese postupnou ztrátu (až 2,5 l).  Složení fyzikální: neprůhledná vazká kapalina, barva červená, chuť mírně nasládlá, mírně těžší než voda (sedimentuje), krevní plasma je mírně zásaditá. Množství: asi 1/13 hmotnosti těla.  Složení chemické (plasma): voda (90 %), soli (NaCl, Na 2 CO 3 ), bílkoviny, cukry (glukosa), tukové látky (cholesterol), hormony, vitaminy, barviva (žlučová).  Složení biologické: plasma a krevní buňky

3 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu3 Krevní buňky a částice  Červené krvinky (erytrocyty): bezjaderné, obsahují barvivo (hemoglobin). V dospělosti člověka vznikají v kostní dřeni. Počet: u mužů 4,3-5,3 milionu/1 ml, u žen 3,8-4,8 milionu/1 ml krve. Přenášejí kyslík a oxid uhličitý, žijí nejdéle 120 dní.

4 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu4 Krevní buňky a částice  Bílé krvinky (leukocyty): různé tvary. Pohlcují tělu cizí částice, tvoří protilátky, životnost je krátká. Počet: 4-7 tisíc/1 ml krve

5 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu5 Krevní buňky a částice  Krevní destičky (trombocyty) - tvar nepravidelný, jsou to křehké buněčné úlomky. Životnost kolem 4 dnů. Účastní se srážení krve, tvoří krevní zátku (na poškozených cévách). Počet: asi 100-300 tisíc/1 ml krve.

6 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu6 Bílé krvinky - leukocyty  Normální počet – 4*10 9 /litr  Druhy leukocytů: Granulocyty Granulocyty NeutrofilníNeutrofilní EozinofilníEozinofilní BazofilníBazofilní Vznik z kmenových buněk v kostní dřeniVznik z kmenových buněk v kostní dřeni Schopnost fagocytózySchopnost fagocytózy Agranulocyty - lymfocyty (imunitní reakce – protilátky) monocyty (makrofágové, fagocytují) Agranulocyty - lymfocyty (imunitní reakce – protilátky) monocyty (makrofágové, fagocytují)

7 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu7 Krevní plazma  Tekutá složka krve, žlutá vazká tekutina.  Složení: Anorganické látky – 90 % voda, soli (NaCl, uhličitan sodný) – udržují stálý osmotický tlak a pH krve, dále vápník a v menším množství fosfor, železo, draslík a jód. Anorganické látky – 90 % voda, soli (NaCl, uhličitan sodný) – udržují stálý osmotický tlak a pH krve, dále vápník a v menším množství fosfor, železo, draslík a jód. Organické látky – hlavně bílkoviny a to: albuminy 4,8 %, globuliny 2,8 % a fibrinogen 0,03 % Organické látky – hlavně bílkoviny a to: albuminy 4,8 %, globuliny 2,8 % a fibrinogen 0,03 % Cukry (glukóza v koncentraci 4,4-5,5 mmol/l, zásobní látka glykogen v játrech)Cukry (glukóza v koncentraci 4,4-5,5 mmol/l, zásobní látka glykogen v játrech) VitamínyVitamíny HormonyHormony Žlučová barvivaŽlučová barviva TukyTuky Látky tukové povahyLátky tukové povahy

8 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu8 Obranné reakce organismu  Antigeny: cizorodé látky vyvolávající imunitní reakci  Imunoglobuliny: bílkoviny, které jsou nositeli proti- látkové aktivity  Imunitní reakce: zprostředkovaná protilátkami zprostředkovaná protilátkami zajištěna T-lymfocyty zajištěna T-lymfocyty  Imunizace: Aktivní (očkování) Aktivní (očkování) Pasivní (podání protilátek) Pasivní (podání protilátek)

9 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu9 Buněčná imunita, brzlík  Brzlík – laločnatý orgán uložený za hrudní kostí.  Největší je mezi 2-3 rokem života a od puberty je postupně nahrazen tukovým vazivem.  Ve tkáni jsou uloženy T- lymfocyty – zajištění obrany proti mikro- organismům, omezují nádorové bujení, ničí transplantáty a buňky napadené viry.

10 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu10 Buněčná imunita, brzlík

11 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu11 Krevní skupiny  Krevní skupiny - membrány červených krvinek obsahují látky reagující na látky cizí. Podle jejich přítomnosti v krevních buňkách známe 4 hlavní krevní skupiny: A, B, AB. Nejsou-li přítomny, značí se jako 0.  Krevní plasma obsahuje látky shlukující - A nebo B. Proto se při transfuzích krve musí zjistit krevní skupina. Jinak by mohlo dojít i k rozpadu krve. Přenášet je proto možné jen krev stejné krevní skupiny.

12 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu12 Krevní skupiny

13 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu13 Stavba a funkce cév  Typy cév:  Aorta (srdečnice) – výstup z levé srdeční komory (30 mm průsvit)  Tepny (arterioly) – zásobují svaly a orgány (5-15mm)  Kapiláry (vlásečnice) – vytvářejí síť z nichž vzniká žilní část krevního oběhu (7-50 mikrometru)  Žíly (vény) – vedou krev s nižším obsahem kyslíku, menší tlak, obsah chlopní

14 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu14 Krevní oběh  Systém uzavřených trubic  Mezibuněčná tekutina – tkáňový mok – se sbírá jako míza do mízních cév ústících do žilního systému.  Pohyb krve zajišťuje smrštění srdce a cév.  Krevní oběh člověka je tvořen dvěma oddělenými oběhy – malý (plicní) a velký (tělní).

15 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu15 Schéma malého a velkého krevního oběhu

16 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu16 Stavba stěny srdce  Stěna srdce je tvořena: endokardem – vnitřní výstelka, tenká blána jako endotel v cévách endokardem – vnitřní výstelka, tenká blána jako endotel v cévách myokardem – srdeční svalovina s trámčitou stavbou myokardem – srdeční svalovina s trámčitou stavbou epikardem – vazivo, které odděleno štěrbinovým prostorem vyplněným osrdečníkovým mokem přechází v perikard (zevní vazivový obal srdce) epikardem – vazivo, které odděleno štěrbinovým prostorem vyplněným osrdečníkovým mokem přechází v perikard (zevní vazivový obal srdce)

17 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu17 Vnitřní uspořádání srdce Vnitřní uspořádání srdce  2 síně: Pravá – vstupuje do ní horní a dolní dutá žíla (méně okysličená krev) Pravá – vstupuje do ní horní a dolní dutá žíla (méně okysličená krev) Levá – vstup 5-8 plicních žil (okysličená z plic) Levá – vstup 5-8 plicních žil (okysličená z plic)  2 komory: Pravá – vystupuje plicnice (vede krev do plic) Pravá – vystupuje plicnice (vede krev do plic) Levá – vystupuje aorta (vede okysličenou krev do celého těla) Levá – vystupuje aorta (vede okysličenou krev do celého těla)

18 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu18 Činnost srdce  Systola – kontrakce myokardu  Diastola – ochabnutí myokardu  Tepový srdeční objem – množství krve vypuzené jednou systolou (60-80 ml)  Minutový objem = tepový objem x počet tepů (70-80) = asi 5 litrů  Systolický krevní tlak – 13-21 kPa  Diastolický krevní tlak – 9-12 kPa

19 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu19 Výživa plodu  Placenta je dočasný orgán, který v období nitroděložního vývoje plodu vzniká z plodových obalů a děložní sliznice.  V placentárních cévách dochází k výměně dýchacích plynů mezi krví matky a plodu.  Placentou prochází veškeré živiny nutné pro vývoj plodu.  Placenta je zároveň orgánem, kterým plod vylučuje odpadové produkty do oběhu matky.  Z placenty je do těla plodu přiváděna krev pupeční žílou (k játrům a dále dutou žílou do pravé srdeční síně).

20 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu20 Výživa plodu

21 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu21 Mízní systém  Lymfatické orgány zahrnují kostní dřeň, lymfatické uzliny, slezinu a brzlík.  Kostní dřeň obsahuje tkáň, kde se tvoří lymfocyty. B- lymfocyty (B-buňky) v kostní dřeni dozrávají. T–lymfocyty (T-buňky) dozrávají v tkáni brzlíku.  V kostní dřeni se tvoří také jiné krevní buňky jako monocyty a leukocyty.

22 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu22 Slezina (Lien)  Orgán uložený v břišní krajině pod levou brániční klenbou.  Složení: povrch tvořen vazivovým pouzdrem s menším množstvím hladké svaloviny povrch tvořen vazivovým pouzdrem s menším množstvím hladké svaloviny červená pulpa (cévy vyplněné erytrocyty) červená pulpa (cévy vyplněné erytrocyty) bílá pulpa (uzlíčky mízní tkáně převážně z lymfocytů) bílá pulpa (uzlíčky mízní tkáně převážně z lymfocytů)  Funkce: produkce lymfocytů a monocytů, zánik erytrocytů, v době fetálního vývoje intenzivní krvetvorba.

23 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu23 Opakování 1.Z jakých částí se skládá krev? 2.Uveďte funkci jednotlivých složek krve. 3.Vysvětlete pojmy: antigen, imunita, imunizace. 4.Vysvětlete činnost srdce. 5.Popište složení srdce. 6.Objasněte pojmy malý a velký krevní oběh. 7.Vysvětlete složení a funkci sleziny.

24 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu24 Přiřazování pojmů Aorta Plicnice 5-8 plicních žil Horní a dolní dutá žíla Systola Kontrakce myokardu Pravá komora Levá komora Pravá předsíň Levá předsíň

25 SOŠS a SOU KadaňBiologie člověka - Soustava krevního oběhu25 Použité zdroje  Dylevský, I., Trojan, S.: Somatologie I., II. Avicenum, Praha, 1990  http://www.celostnimedicina.cz http://www.celostnimedicina.cz  http://www.abdominals.us http://www.abdominals.us  http://www.meditacia.sk http://www.meditacia.sk  http://sk2.goo.cz http://sk2.goo.cz  http://www.zdravie.info http://www.zdravie.info  http://www.biowebgym.szm.sk http://www.biowebgym.szm.sk


Stáhnout ppt "BIOLOGIE ČLOVĚKA SOUSTAVA KREVNÍHO OBĚHU KREV A KREVNÍ OBĚH."

Podobné prezentace


Reklamy Google