Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pracant: Michal Němec školitel: RNDr. Roman Fuchs, CSc.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pracant: Michal Němec školitel: RNDr. Roman Fuchs, CSc."— Transkript prezentace:

1 pracant: Michal Němec školitel: RNDr. Roman Fuchs, CSc.

2 Zdatný pěvec, o něco větší než vrabec. Pro studium antipredačního chování vhodný druh, jelikož: - je dosti agresivní a silný - v terénu je dobře patrný - své potomstvo brání „ochotně“ Ťuhýk obecný (Lanius collurio)

3 Mobbing Specifická forma antipredačního chování - pokus o zahnání predátora. Jedna z mála možností jak zachránit mláďata před predací. 1. Mám ho zkusit zahnat nebo raději neupozorňovat na hnízdo? 2. Mám riskovat život, pro tahle vajíčka, nebo si s manželkou uděláme nový? 3. Budeme se prát oba, nebo jeden z nás zůstane u dětí? Ťuhýčí dilemata Ptačí potomstvo na hnízdě je zranitelné. Ztráty jsou vysoké (až 40 % neúspěšných hnízdních pokusů). Predace způsobuje téměř polovinu (46 %) neúspěchů.

4 Cíle práce Variabilita mobbingu vůči různým predátorům je málo prozkoumána. 1. Jak ovlivňuje intenzitu reakce nebezpečnost predátora pro mláďata? 2. Jak ovlivňuje intenzitu reakce nebezpečnost predátora pro dospělé? 3. Jak se mění intenzita reakce v průběhu hnízdění? 4. Jak se liší reakce samce a samice? 5. Existují regionální rozdíly v závislosti na výskytu predátorů? Hledáme odpovědi na tyto otázky:

5 Čím jsem ťuhýky trápil

6 Metodika 1. Asi 30 m od hnízda se nainstalovala videokamera na stativ. 2. Těsně k hnízdu se umístila atrapa predátora. 3. Reakce ťuhýků byly po 20 minut natáčeny na video. 4. Ťuhýci hodinu odpočívali a pak dostali další atrapu.

7 Hlavní typy pohybů Nálet Přelet Mimo atrapuNad atrapou S kontaktemBez kontaktu

8 Materiál 13 jedinců ze 7 hnízd (6 párů a 1 solitérní samec) Je to málo, protože: - Sezóna se nepovedla vlhko a zima. - Minimálně dalších 12 hnízd bylo vypredováno nebo opuštěno. Mám možnost porovnat své křehké výsledky s dalšími 27 hnízdy v třísezónové práci (Strnad, 2004). Nelze plně aplikovat statistiku, trendy jsou však většinou zřejmé.

9 Výsledky

10 Výskyt aktivního mobbingu Ťuhýci volili mezi dvěma alternativními strategiemi - zůstali pasivní a snažili se neupozornit na hnízdo - využili aktivní mobbing Aktivní mobbing provozovali jen ťuhýci s mláďaty Hnízda s vejci: 2 páry (4 jedinci), ani jeden nenapadl žádnou atrapu Hnízda s mláďaty: 4 páry (8 jedinců), každý napadl alespoň jednu atrapu

11 Na jednotlivé atrapy zaútočil různý počet ťuhýků

12 Intenzita aktivního mobbingu Intenzita mobbingu dělí atrapy do tří skupin, samci útočí na většinu atrap intenzivněji než samice

13 Jednotliví ťuhýci útočí s velmi proměnlivou intenzitou

14 Nejmíň si ťuhýci troufnou riskovat při útoku na krahujce – podíl náletů s kontaktem

15 Ochotu riskovat ovlivňuje druh predátora a individualita Je to ale velmi předběžný závěr Nálet s kontaktem/bez kontaktu (1/0), binomická distribuce, link function logit p Intercept Hnízdo0,000000 Atrapa0,000000 Pohlaví0,009296 Hnízdo*Atrapa0,000000 Hnízdo*Pohlaví0,017013 Atrapa*Pohlaví0,022100 Hnízdo*Atrapa*Pohlaví0,277735

16 Nejvěrohodněji asi popisuje individuální variabilitu chování ordinační analýza

17 Samci x Samice Agresivní samci se dávají dohromady s agresivními samicemi Mezi samicemi nenajdeme extrémní bijce

18 Závěry 3. Budoucí téma: individuální variabilita 1. Ťuhýci především volí mezi pokusem odehnat predátora a snahou neupozorňovat na hnízdo. 2. Výskyt a intenzita aktivního mobbingu rozdělily predátory do tří skupin: PO + SO  silná odezva KR + KA  slabší odezva ST + HO  žádná odezva Krahujec: Hodnocen jako velmi nebezpečný pro dospělce i mláďata. Málo intenzivní aktivní mobbing. Poštolka, sojka: Hodnoceny jako málo nebezpečné pro dospělce ale velmi nebezpečné pro mláďata. Intenzivní aktivní mobbing. Kalous: Hodnocen jako málo nebezpečný pro dospělce i mláďata. Málo intenzivní aktivní mobbing. Straka: Hodnocena jako predátor, u něhož je aktivní mobbing neefektivní. Žádný aktivní mobbing.

19


Stáhnout ppt "Pracant: Michal Němec školitel: RNDr. Roman Fuchs, CSc."

Podobné prezentace


Reklamy Google