Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Technické zařízení budov

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Technické zařízení budov"— Transkript prezentace:

1 Technické zařízení budov
Pozemní stavitelství Technické zařízení budov Veřejná kanalizace Autor: Ing. Šoupal Kamil Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Vyškov, Sochorova 15 Vyškov Tato materiál vznikl v rámci projektu Interaktivní výuka odborných předmětů a matematiky na středních školách stavebního a strojírenského zaměření dle Školního vzdělávacího programu (reg. č. projektu CZ.1.07/1.1.02/ ) Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

2 Veřejná kanalizace Stokové sítě se skládají z potrubí a objektů. Stoky jsou vyráběny z kameniny, betonových rour a plastu. Tvary stok jsou : kruhové, vejčité, tunelové se žlábkem, tlamové. Druhy sítí jsou : Úchytná Pásmová Větevná Radiální

3 Objekty na stokových sítích
Vstupní šachta (revizní) Umisťují se maximálně po 60m a potrubí musí být mezi šachtami přímé. Provádíme v ní změnu směru jak v horizontálním směru tak ve vertikálním směru. Jsou z železobetonu a mají průměr 1mm poklop je o průměru 0,6m. Musí obsahovat stupadla pro vsup pracovníků. Šachty se dodávají prefabrikované včetně kompletizovaného dna s korýtkovou vložkou.

4 2. Uliční vpusť K zachování a odvádění dešťových vod z pozemních komunikací nebo z jiných veřejných prostranství do kanalizačních stok. Rozdělují se podle typu na mřížové, štěrbinové žlaby, horské vpusti. Obsahuje lapače splavenin sítové a sedimentační.

5 3. Spadiště a skluzy - Slouží k vyrovnání výšky v místě potrubí s velkým výškovým rozdílem. Zabraňuje poškozování rázem a vymílání potrubí rychle tekoucí vodou. Dno musí být zpevnění proti rázům padající vody. Dno spadiště Standartní skruž Přepad pro přelití Spadiště Obetonování proti rázům padající vody

6 4. Odlehčovací komora V případě přeplnění hlavního potrubí pří přívalových deštích dojde k přelití zředěné splaškové vody do vedlejší stoky vedoucí do vodního toku.

7 5. Shybka (sifon) Jsou to objekty na stokových sítích, sloužící k převedení odpadních vod pod překážkami, kdy je hladina stoky ve stejné úrovni jako překážka a nelze ji snížit.

8 Opakování K vypište k čemu slouží spadiště: Poznáte jaký objekt je na obrázku?
Slouží k vyrovnání výšky v místě potrubí s velkým výškovým rozdílem. Uliční vpusť Revizní šachta

9 Použitá literatura: Pozemní stavitelství III , Václav Hájek a kol. , Sobotáles 2004 Pozemní stavitelství IV, Václav Hájek a kol. , Sobotáles 1996 Pozemní stavitelství - Požární bezpečnost staveb, Marie Rusinová, Táňa Juráková, Markéta Badalová – CERM 2002 Instalace vody a kanalizace I , Miroslava Trnová, Informatorium 2001 Instalace vody a kanalizace II, Miroslav Adámek, Aleš Jurečka, Informatorium 2006 Instalace vody a kanalizace III, Miroslav Adámek, Aleš Jurečka, Informatorium 2006 Vytápění , Stanislav Tajbr, Sobotáles 1998 Pozemní stavitelství I. , Ivan Moudrý, Miloslav Novotný, Miroslav Spáčil, Jan Škramlík, CERM 1998


Stáhnout ppt "Technické zařízení budov"

Podobné prezentace


Reklamy Google