Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pozemní stavitelství Technické zařízení budov Veřejná kanalizace Autor: Ing. Šoupal Kamil Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Vyškov, Sochorova.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pozemní stavitelství Technické zařízení budov Veřejná kanalizace Autor: Ing. Šoupal Kamil Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Vyškov, Sochorova."— Transkript prezentace:

1 Pozemní stavitelství Technické zařízení budov Veřejná kanalizace Autor: Ing. Šoupal Kamil Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Vyškov, Sochorova 15 Vyškov 2011 - 2012 Tato materiál vznikl v rámci projektu Interaktivní výuka odborných předmětů a matematiky na středních školách stavebního a strojírenského zaměření dle Školního vzdělávacího programu (reg. č. projektu CZ.1.07/1.1.02/03.0030) Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

2 Veřejná kanalizace Stokové sítě se skládají z potrubí a objektů. Stoky jsou vyráběny z kameniny, betonových rour a plastu. Tvary stok jsou : kruhové, vejčité, tunelové se žlábkem, tlamové. Druhy sítí jsou : -Úchytná -Pásmová -Větevná -Radiální

3 Objekty na stokových sítích 1.Vstupní šachta (revizní) -Umisťují se maximálně po 60m a potrubí musí být mezi šachtami přímé. Provádíme v ní změnu směru jak v horizontálním směru tak ve vertikálním směru. -Jsou z železobetonu a mají průměr 1mm poklop je o průměru 0,6m. Musí obsahovat stupadla pro vsup pracovníků. -Šachty se dodávají prefabrikované včetně kompletizovaného dna s korýtkovou vložkou.

4 2. Uliční vpusť -K zachování a odvádění dešťových vod z pozemních komunikací nebo z jiných veřejných prostranství do kanalizačních stok. -Rozdělují se podle typu na mřížové, štěrbinové žlaby, horské vpusti. -Obsahuje lapače splavenin sítové a sedimentační. http://www.betonikaplus.cz/katalog/horska-vpust/ http://www.betonikaplus.cz/katalog/vpusti/http://www.betonikaplus.cz/katalog/vpusti/, http://www.betonikaplus.cz/katalog/zelezobetonove-sterbinove-zlaby- rezy-dilu/,http://www.betonikaplus.cz/katalog/zelezobetonove-sterbinove-zlaby- rezy-dilu/

5 3. Spadiště a skluzy - Slouží k vyrovnání výšky v místě potrubí s velkým výškovým rozdílem. Zabraňuje poškozování rázem a vymílání potrubí rychle tekoucí vodou. Dno musí být zpevnění proti rázům padající vody. http://www.betonikaplus.cz/katalog/vpusti/http://www.betonikaplus.cz/katalog/vpusti/, 1.Dno spadiště 2.Standartní skruž 3.Přepad pro přelití 4.Spadiště 5.Obetonování proti rázům padající vody

6 4. Odlehčovací komora V případě přeplnění hlavního potrubí pří přívalových deštích dojde k přelití zředěné splaškové vody do vedlejší stoky vedoucí do vodního toku.

7 5. Shybka (sifon) Jsou to objekty na stokových sítích, sloužící k převedení odpadních vod pod překážkami, kdy je hladina stoky ve stejné úrovni jako překážka a nelze ji snížit.

8 Opakování K vypište k čemu slouží spadiště: Poznáte jaký objekt je na obrázku? Uliční vpusťRevizní šachta Slouží k vyrovnání výšky v místě potrubí s velkým výškovým rozdílem.

9 Použitá literatura: Pozemní stavitelství III, Václav Hájek a kol., Sobotáles 2004 Pozemní stavitelství IV, Václav Hájek a kol., Sobotáles 1996 Pozemní stavitelství - Požární bezpečnost staveb, Marie Rusinová, Táňa Juráková, Markéta Badalová – CERM 2002 Instalace vody a kanalizace I, Miroslava Trnová, Informatorium 2001 Instalace vody a kanalizace II, Miroslav Adámek, Aleš Jurečka, Informatorium 2006 Instalace vody a kanalizace III, Miroslav Adámek, Aleš Jurečka, Informatorium 2006 Vytápění, Stanislav Tajbr, Sobotáles 1998 Pozemní stavitelství I., Ivan Moudrý, Miloslav Novotný, Miroslav Spáčil, Jan Škramlík, CERM 1998


Stáhnout ppt "Pozemní stavitelství Technické zařízení budov Veřejná kanalizace Autor: Ing. Šoupal Kamil Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Vyškov, Sochorova."

Podobné prezentace


Reklamy Google