Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sběrnice Obr. 1. Sběrnice Jednotlivé části počítače a přídavná zařízení potřebují mezi sebou komunikovat, předávat si vzájemně data. Jednotlivé části.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sběrnice Obr. 1. Sběrnice Jednotlivé části počítače a přídavná zařízení potřebují mezi sebou komunikovat, předávat si vzájemně data. Jednotlivé části."— Transkript prezentace:

1 Sběrnice Obr. 1

2 Sběrnice Jednotlivé části počítače a přídavná zařízení potřebují mezi sebou komunikovat, předávat si vzájemně data. Jednotlivé části počítače a přídavná zařízení potřebují mezi sebou komunikovat, předávat si vzájemně data. Proto jsou všechna zařízení paralelně připojena ke společným vodičům, které nazýváme sběrnice (BUS). Proto jsou všechna zařízení paralelně připojena ke společným vodičům, které nazýváme sběrnice (BUS).

3 Sběrnice Pro připojení přídavných desek je sběrnice vyvedena na tzv. sloty. Většinou je základní deska opatřena i sloty pro přídavné desky určené pro starší typy sběrnic. Pro připojení přídavných desek je sběrnice vyvedena na tzv. sloty. Většinou je základní deska opatřena i sloty pro přídavné desky určené pro starší typy sběrnic. Obr. 2

4 Rozdělení sběrnice Datová – zajišťuje přenos dat mezi jednotlivými částmi počítače Datová – zajišťuje přenos dat mezi jednotlivými částmi počítače Adresová – zajišťuje určení zařízení, ke kterému se mají přenášek data Adresová – zajišťuje určení zařízení, ke kterému se mají přenášek data Řídící – zajišťuje přenos řídících signálů – DMA (Direct Memory Access) - přímý přístup do paměti, IRQ (Interrupt ReQuest )- požadavek na přerušení. Řídící – zajišťuje přenos řídících signálů – DMA (Direct Memory Access) - přímý přístup do paměti, IRQ (Interrupt ReQuest )- požadavek na přerušení.

5 Hlavní parametry sběrnice Šířka sběrnice – udává kolik bitů lze po sběrnici přenést v jednom časovém okamžiku, tedy jednoduše řečeno, jde o počet datových vodičů sběrnice. Pak hovoříme například o 16-ti bitové nebo 64- bitové sběrnici. Šířka sběrnice – udává kolik bitů lze po sběrnici přenést v jednom časovém okamžiku, tedy jednoduše řečeno, jde o počet datových vodičů sběrnice. Pak hovoříme například o 16-ti bitové nebo 64- bitové sběrnici. Frekvence sběrnice – udává, kolikrát se hodnoty na datových vodičích změní za jednu sekundu. Udává se v MHz. Frekvence sběrnice – udává, kolikrát se hodnoty na datových vodičích změní za jednu sekundu. Udává se v MHz.

6 IRQ – žádost o přerušení Pokud přídavné zařízení potřebuje využít procesor, který právě provádí nějakou jinou činnost, musí mu to nějakým způsobem oznámit. Pokud přídavné zařízení potřebuje využít procesor, který právě provádí nějakou jinou činnost, musí mu to nějakým způsobem oznámit. To provede tak, že pošle takzvanou žádost o přerušení. Procesor přeruší práci a provede požadovanou činnost (ošetří přerušení). K podání žádosti o přerušení se využívají k tomu určené řídící vodiče sběrnice. To provede tak, že pošle takzvanou žádost o přerušení. Procesor přeruší práci a provede požadovanou činnost (ošetří přerušení). K podání žádosti o přerušení se využívají k tomu určené řídící vodiče sběrnice.

7 IRQ – žádost o přerušení Co se stane, pokud žádost o přerušení podá více zařízení najednou? Každé zařízení má přidělenu svoji linku přerušení (řídící vodič sběrnice).Každá linka má přidělenu svoji prioritu. Co se stane, pokud žádost o přerušení podá více zařízení najednou? Každé zařízení má přidělenu svoji linku přerušení (řídící vodič sběrnice).Každá linka má přidělenu svoji prioritu. Procesor První zařízení Druhé zařízení Nový požadavek Obr. 3

8 DMA – přímý přístup do paměti (direct memory access) Aby se procesor méně zatěžoval jednoduchými operacemi, je umožněno zařízením, která to dovedou, přímo přistupovat (číst nebo zapisovat) do paměti. Aby se procesor méně zatěžoval jednoduchými operacemi, je umožněno zařízením, která to dovedou, přímo přistupovat (číst nebo zapisovat) do paměti.

9 Sdílené řízení sběrnice (bus mastering) Jde v principu o něco podobného jako je přímý přístup do paměti. Jde v principu o něco podobného jako je přímý přístup do paměti. Nejde však o přenos dat mezi přídavným zařízením a pamětí, ale o přenos dat mezi dvěma zařízeními bez využití procesoru. Můžou se tak přenášet například data z pevného disku na síťovou kartu. Nejde však o přenos dat mezi přídavným zařízením a pamětí, ale o přenos dat mezi dvěma zařízeními bez využití procesoru. Můžou se tak přenášet například data z pevného disku na síťovou kartu.

10 Otázky k opakování 1. Jak se rozděluje sběrnice PC 2. Jaké jsou hlavní parametry sběrnice 3. Vysvětlete zkratku IRQ a k jakým účelům slouží. 4. Vysvětlete zkratku DMA a k jakým účelům slouží.

11 Použité zdroje BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, R. Informační a komunikační technologie. 3. rozšířené vydání. České Budějovice: KOPP, 2011. BLÁBOLIL, Roman. Www.blabik.cz: Podpora výuky: „Technické vybavení osobních počítačů“ [online]. 6. listopadu 2012 8:55. Dostupný z WWW:.http://www.blabik.cz/vyuka/ict/02_Technicke_vybaveni_osobnich_pocitac u.pdf Použité obrázky: Obr. 1 [cit. 2012-11-6] Dostupný pod licencí GNU Free Documentation License na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/Computer_buses.svg ?uselang=cs http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/Computer_buses.svg ?uselang=cs Ostatní obrázky vlastní.


Stáhnout ppt "Sběrnice Obr. 1. Sběrnice Jednotlivé části počítače a přídavná zařízení potřebují mezi sebou komunikovat, předávat si vzájemně data. Jednotlivé části."

Podobné prezentace


Reklamy Google