Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

1 Poslední trendy a vývoj soutěžního práva Brno, 12. listopadu 2008 Úloha ekonomické analýzy při stanovení výše náhrady škody Daniel Donath* Generální.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "1 Poslední trendy a vývoj soutěžního práva Brno, 12. listopadu 2008 Úloha ekonomické analýzy při stanovení výše náhrady škody Daniel Donath* Generální."— Transkript prezentace:

1 1 Poslední trendy a vývoj soutěžního práva Brno, 12. listopadu 2008 Úloha ekonomické analýzy při stanovení výše náhrady škody Daniel Donath* Generální ředitelství pro soutěž, Evropská Komise * Tato prezentace obsahuje jen názory autora, které se nemusejí nutně ztotožňovat s postoji Generálního ředitelství pro soutěž či Evropské Komise.

2 22 Úvod n Evropská Komise vypsala během léta tendr na vypracování rámce pro vyčíslení výše náhrady škody způsobené porušením článků 81 a 82 n Cílem vypracování těchto pravidel je, aby vznikly praktické a „jednoduché“ pokyny, které by usnadnily poškozeným výpočet výše náhrady škody, jelikož toto vyčíslení je obvykle velmi složité n V této prezentaci si tedy představíme standardní ekonomické postupy, které nám mohou pomoci překonat úskalí, která jsou spojena s těmito výpočty

3 33 Rámec hodnocení škod způsobený porušením antimonopolních pravidel ES n První klíčová otázka: Jaká by byla situace na trhu, kdyby nebyla narušena hospodářská soutěž? – Zodpovězení této otázky je obvykle velmi obtížné, protože vyžaduje stanovení úrovně hospodářské soutěže, která není známa n Druhá klíčová otázka: Kdo je ovlivněn nesoutěžním chováním? – Přímí zákazníci: platí vyšší ceny a mají tak vyšší náklady n Zároveň mohou zvýšit ceny svým zákazníkům (tzv. nepřímým zákazníkům) a přenést tak na ně určitou část vyšších cen n Je rozdíl mezi celkovým a čistým dopadem na přímé zákazníky – Nepřímí zákazníci: platí vyšší ceny za meziprodukt

4 44 Kartely n Celkový dopad na přímé zákazníky = X + Y n Pokud je poptávka velmi neelastická, Y je malé a vyhodnocení se zaměřuje na X – X = (P H -P L )*Q H n P H and Q H jsou cena a množství produkce během trvání kartelu a jsou známé n P L je cena „při neexistenci kartelu“ a musí být odhadnuta Poptávka PLPL PHPH P Q X Y QHQH

5 55 Kartely - odhad cen “při neexistenci kartelu” (1/2) n Pro odhad ceny při neexistenci kartelu je zapotřebí, aby existovalo období bez kartelu n Potom je možné použít ceny v období bez kartelu a vyvodit z nich ceny během trvání kartelu n Rozdíly v podmínkách v těchto dvou obdobích mohou mít také vliv na cenové odchylky, a proto je musíme vzít v úvahu – Základní ekonomický postup spočívá ve stanovení vztahu mezi poptávkou a nabídkou (cena, objem výroby) v období bez kartelu – Např. ceny mohou být specifikovány jako funkce variabilních nákladů, konkurenčního prostředí, kapacity, a cen na souvisejících trzích.

6 6 Kartely - odhad cen „při neexistenci kartelu” (2/2) 0 Euro za kg CenaCena „bez kartelu“ Formální konec kartelu


Stáhnout ppt "1 Poslední trendy a vývoj soutěžního práva Brno, 12. listopadu 2008 Úloha ekonomické analýzy při stanovení výše náhrady škody Daniel Donath* Generální."

Podobné prezentace


Reklamy Google