Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Proč je ropa tak důležitá?. Vlastnosti: -žlutá, hnědočervená až černá kapalina -charakteristický zápach -menší hustotu než voda = plave na vodě -ve vodě.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Proč je ropa tak důležitá?. Vlastnosti: -žlutá, hnědočervená až černá kapalina -charakteristický zápach -menší hustotu než voda = plave na vodě -ve vodě."— Transkript prezentace:

1 Proč je ropa tak důležitá?

2 Vlastnosti: -žlutá, hnědočervená až černá kapalina -charakteristický zápach -menší hustotu než voda = plave na vodě -ve vodě nerozpustná -hořlavá

3 NALEZIŠTĚ ROPY A ZEMNÍHO PLYNU V ČESKÉ REPUBLICE

4 Ropa a její produkty jsou v současné době zdrojem více než 90 % vyráběných organických sloučenin. Tyto látky mají rozsáhlé využití ve všech průmyslových odvětvích i v každodenním životě člověka. Základním postupem zpracování ropy je destilace.

5 Vytěžená ropa se čistí od hrubých příměsí (většinou písku) a vody. V destilačních komorách se oddělují její jednotlivé složky (tzv. frakce): - plyny - benzín - petrolej - motorová nafta - mazut - minerální oleje - asfalt

6

7 Produkt destilace ropyVyužití produktu plynypředevším směs propanu a butanu, které jsou významným palivem benzínpalivo spalovacích motorů, rozpouštědlo, čisticí prostředek petrolejpalivo (proudová a trysková letadla), dále se z něj vyrábí benzín, dříve ke svícení motorová naftapalivo dieselových motorů, topná nafta (vyhřívání pecí, naftová kamna) mazutpalivo v průmyslu (teplárny, kotelny, lodě) minerální olejemazadla strojních zařízení a motorů; získává se z nich parafin (svíčky, krémy,..) a různé vazelíny asfaltpovrch vozovek, izolační materiál proti vlhkosti, ochrana potrubí proti vlhkosti další produkty: syntetický kaučuk, dehet, umělá vlákna, kosmetické výrobky, barviva, výbušniny, umělá hnojiva, …

8 Ropné katastrofy - znečištění vod - úhyn živočichů - úhyn rostlin

9 Dodržování bezpečnostních předpisů při práci s ropnými deriváty: -skladovat v malých uzavřených nádobách -nepracovat s nimi tam, kde je otevřený oheň (nebezpečí požáru, výbuchu) -nedotýkat se jich holýma rukama (pronikají do těla, poškozují pokožku) -pracovat s nimi v dobře větrané místnosti -při práci nejíst, nepít, nekouřit

10 Vdechování par vyvolává u člověka nevolnost, křeče. Může způsobit i smrt. Zbytky ropných produktů, například vyjetý motorový olej, vracíme do sběren!

11 Použité zdroje: prezentace Romany Breklové (Digitální učební materiál vytvořený v rámci projektu: HUMANIZACÍ ŠKOLSTVÍ K ROVNÝM PŘÍLEŽITOSTEM CZ.1.07/1.4.00/21.0987)


Stáhnout ppt "Proč je ropa tak důležitá?. Vlastnosti: -žlutá, hnědočervená až černá kapalina -charakteristický zápach -menší hustotu než voda = plave na vodě -ve vodě."

Podobné prezentace


Reklamy Google