Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČLOVĚK V PŘÍRODĚ Pří_238_Jsme součástí přírody_Člověk v přírodě Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola Velehrad, okres Uherské Hradiště, příspěvková.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČLOVĚK V PŘÍRODĚ Pří_238_Jsme součástí přírody_Člověk v přírodě Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola Velehrad, okres Uherské Hradiště, příspěvková."— Transkript prezentace:

1 ČLOVĚK V PŘÍRODĚ Pří_238_Jsme součástí přírody_Člověk v přírodě Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola Velehrad, okres Uherské Hradiště, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

2 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro seznámení se součástmi přírody (přírodniny živé, neživé) a lidskými výtvory.  Materiál vysvětluje rozdíly mezi živou a neživou přírodou, rozšiřuje informace o odlišnostech živých a neživých přírodnin.  Je určen pro přírodovědu v 5.ročníku.  Žáci se seznámí s příčinami řazení k živým a neživým přírodninám a lidským výtvorům, porovnají své zkušenosti se tříděním přírodnin.  DUM je určen pro práci s počítačem a interaktivní tabulí.  Zpracováno pro tematický celek Jsme součástí přírody.  Tento materiál vznikl jako doplňující materiál k učebnici : Přírodověda 5. Brno: NOVÁ ŠKOLA, 2004. ISBN 80-7289-063-8.

3 Příroda je tvořena částí neživou: světlo a teplo ze Slunce voda půda nerosty a horniny vzduch Najdi slovo nadřazené. přírodniny neživé

4 Víš, jak poznáš neživou přírodninu? Neživé přírodniny:  nežijí  nepřijímají živiny  nevylučují odpadní látky  nerostou  nerozmnožují se  nedýchají  nepohybují se  nereagují na změny prostředí...... ZNAKY NEŽIVÝCH PŘÍRODNIN

5 Zahrnují všechnu neživou materii. Podle Guinnessovy knihy rekordů vydržel bez vody nejdéle jeden mladý Rakušan, kterého policie zapomněla v cele pro zadržené. Našla ho po 18 dnech na prahu smrti. Víš, že? Voda je základní podmínkou života. Ve vodě vznikl život. Lidské tělo obsahuje 70 % a rostliny až 90 % vody. Na dehydrataci člověk umírá asi během 7 dnů. např. voda Co je materie? H M O T A

6 Vzduch je směs Tvoří vzdušný obal země – Sahá až do výšky Je základní podmínkou Pomáhá udržovat koloběh Pomáhá Zemi udržovat stálou P L Y N Ů. A T M O S F É R U. 1 0 0 0 0 k m. Ž I V O T A. V O D Y. T E P L O T U. Jaká je to přírodnina? neživá Doplň:

7 Hornina je různorodá směs tvořená různými minerály, někdy i organickými složkami. * http://www.rockhound.cz/vyhledat.php?nazev=&lokalit a=&stat=&trida=vse&uco=&posledni=&odkud=80 http://www.rockhound.cz/vyhledat.php?nazev=&lokalit a=&stat=&trida=vse&uco=&posledni=&odkud=80 Minerál je prvek nebo chemická sloučenina, která je krystalická. Jak rozpoznám horninu a minerál? http://departments.fsv.cvut.cz/k135/wwwold/webkurzy/hor niny/horniny/horniny_1.html Tipuj: Co latinsky znamená minera? Kolik je asi v přírodě známo minerálů? Známe už všechny? asi 4300 Ne, každoročně je objeveno dalších 50. důl

8 Víš, jak poznáš živou přírodninu? Živé přírodniny:  žijí  přijímají živiny  vylučují odpadní látky  rostou  rozmnožují se  dýchají  pohybují se  reagují na změny prostředí...... ZNAKY ŽIVÝCH PŘÍRODNIN Popiš, co vidíš na animaci...

9 Mezi přírodniny živé patří: bakterie a jiné mikroorganismy houby rostliny živočichové Do každé skupiny jmenuj zástupce.

10 Víš, že:  Vědec, který roztřídil všechno živé na planetě Zemi, se jmenoval  Žil v století.  Rozdělil živé přírodniny do druhů, rodů, řádů, tříd a říší.  Každému druhu dal jedno rodové, jedno druhové. http://cs.wikipedia.org/wiki/Carl_Linn%C3%A9Př%ED_ 238_Jsme%20souč%E1st%ED%20př%EDrody_Člověk %20v%20př%EDrodě.ppt Carl Linné. 19. dvě jména, Víš, jak vypadal? Podívej se.

11 Pro člověka je krajina prostorem, kde potřebuje:  získávat potravu  získávat materiál pro oděv  získávat materiál pro obydlí a stavbu sídel  odpočívat a rekreovat se  mít estetické zážitky a inspiraci.... Obklopují nás tak lidské výtvory vyrobené člověkem. Jmenuj některé lidské výtvory: Člověk svou činností přírodu přetváří a přizpůsobuje svým potřebám.

12 přírodní kulturní poškozená O co by lidstvo mělo usilovat?

13 řemeslnické kleště např.: ploché, štípací (tzv. štípačky),kombinované (tzv. kombinačky), odizolovací (stripovací) kleště pro elektrikáře, kovářské, instalatérské kleště, dlaždičské kleště hutnické kleště cihlářské kleště-uchopí naráz 4 až 5 cihel při manipulaci zamečnické kleště (neboli tzv. hasák) kadeřnické kleště (ondulační kleště) kleště na brikety (topičské kleště) fotografické klíšťkyproštipovací (kleště průvodčího) kuchyňské kleště kleště na cukr louskáček drtič česneku (mačkátko na česnek) kleště pro vytahování knedlíků kancelářské a administrativní pomůcky na principu kleští děrovačka sešívačka Lékařské nástroje Pinzeta Peán Zubařské kleště Porodnické kleště Ještěrka je součástí živé přírody, kámen je součástí neživé přírody. Uveď tři důvody, proč ještěrka patří do živé přírody a kámen do neživé.

14  www.office.microsoft.com www.office.microsoft.com  Přírodnina. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-04-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADrodnina http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADrodnina  Voda. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-04-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vodahttp://cs.wikipedia.org/wiki/Voda  Vzduch. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-04-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vzduch http://cs.wikipedia.org/wiki/Vzduch  Krajina. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-04-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Krajina http://cs.wikipedia.org/wiki/Krajina  Hornina. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-04-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Hornina  Minerál. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-04-10]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Miner%C3%A1l http://cs.wikipedia.org/wiki/Miner%C3%A1l  Přírodověda 5. Brno: NOVÁ ŠKOLA, 2004. ISBN 80-7289-063-8.


Stáhnout ppt "ČLOVĚK V PŘÍRODĚ Pří_238_Jsme součástí přírody_Člověk v přírodě Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola Velehrad, okres Uherské Hradiště, příspěvková."

Podobné prezentace


Reklamy Google