Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Viktoriiny Vodopády a Jezera.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Viktoriiny Vodopády a Jezera."— Transkript prezentace:

1 Viktoriiny Vodopády a Jezera

2 Vodopády-popis Viktoriiny vodopády, jedny z nejkrásnějších vodopádů na světě, se nalézají na řece Zambezi mezi africkými státy Zimbabwe a Zambie. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst v Africe. Jsou 1708 m široké, jejich výška je m. Voda, řítící se do úzké skalní propasti, vytváří vodní oponu, jejíž opar je možno pozorovat až 40 km daleko. Každou minutu zde proteče v průměru krychlových metrů vody. Vodopády vznikly asi před 150 miliony let působením vulkanických, tektonických a erozivních sil. Eroze působí stále a vodopády se tedy stále mění. Protože vodopády leží přímo na hranici mezi Zambií a Zimbabwe, můžete se rozhodnout, ze které země je navštívíte. Ze Zimbabwe se návštěvníku naskytne široký pohled na celé vodopády. Je možno se zastavit na výhledu Cataract, odkud je nejlepší výhled na stálou duhu nad vodopádem. Ze strany od Zambie se můžete pomalu spouštět až k padající vodě nebo vstoupit přímo do "sprchy" na Knife Edge. Je nutno zaplatit vstupné.

3 Vodopády-popis Nedaleko vodopádů je městečko Victoria Falls, odkud je možno dojet lokomotivou k ocelovému železničnímu mostu. Cesta trvá asi tři hodiny. Z mostu je nádherný pohled na celé vodopády. Nedaleko odsud leží úzká skalní průrva, kde začíná Wild Water Rafting (Sjezd divoké vody) na nafukovacích člunech peřejemi pod vodopády. Největší zájem je o večerní plavby proti proudu, kdy lze na březích pozorovat zvířata, která se sem přicházejí napít. Viktoriiny vodopády objevil pro Evropu misionář David Livingstone v roce 1855 a pojmenoval je podle britské královny. V jazyce Makalolů se jmenují Kouř, který hřmí. Můžete se k nim vydat směrem od Kasane, pohraničního města v Botswaně, odtud do Kazungulu, následně už je to k Viktoriiným vodopádům jen 84 km. Až se rozhodnete navštívit toto překrásné místo Afriky, rozhodně si sebou vezměte nepromokavý oděv a k tomu raději i převlečení. Mlha, stoupající z vodopádů, brzy promočí oblečení.

4 Mapa-vodopádů

5 Foto:Vodopádů

6 Foto-Jezera

7 Jezero-popis Toto jezero je plošně největším v celé Africe. U nás je známo pod tímto názvem, ale nese též označení jezero Nyanza či Ukerewe. Viktoriino jezero se rozkládá mezi Tanzánií a Ugandou, malá část náleží i Keni. Přibližná plocha jezera je km2 (jiný zdroj uvádí km2) a svou rozlohou je druhým největším jezerem světa. Délka jezera od severu k jihu činí 337 km a od východu k západu je jezero dlouhé 240 km, pobřežní čára je dlouhá 3460 km (dle některých zdrojů 7000 km?). Díky velmi členitému pobřeží a pobřežní vegetaci je určení tohoto údaje velmi nejisté. Plocha povodí jezera je km2 (jiné zdroje uvádí km2 až km2). Zadržovaný objem vody je km3. Z geomorfologického hlediska leží jezero mezi Východním a Západním riftovým údolím. Je reliktem rozsáhlého jezera vzniklého v prohybu krystalického podloží zahraženého na severu lávovým proudem. Tento lávový "špunt" byl později proražen Victoriiným Nilem. Hladina jezera leží v nadmořské výšce 1134 m n.m.. Maximální hloubka jezera se v našich atlasech udává 125 metrů, v některých informačních zdrojích naleznete však údaj 82 m, 84 m, či zcela jiný. Průměrná hloubka jezera je 40 m. Pobřeží jezera je velmi členité, má mnoho zálivů, obklopují ho rozsáhlé bažiny a v blízkosti břehů je množství mělčin a ostrovů, které zabírají plochu asi 6000 km2. Rozložení a plocha ostrovů se však rok od roku mění. Zajímavou skupinou ostrovů je v severovýchodní části jezera souostroví Sese. Je to řetězec 62 ostrovů. Největší ostrov Ukerewe, který vystupuje o 200 m na hladinu jezera, leží na jihovýchodě a je hustě osídlen.   Většina vody v jezeře pochází z dešťových srážek, asi 15% vody přivádějí řeky. Výpar je nepatrně nižší než srážky. Hladina, respektive její výška, je proměnlivá. Roční výkyvy hladiny jsou okolo 30 cm, maximálně však 1,74 m. U ugandského města Busungwe se v západní části Viktoriina jezera vlévá řeka Kagera, která je považována za pramen řeky Nilu a je též nejvodnatější řekou oblasti. Další významnou zdrojnicí je řeka Katonga přitékající od severozápadu. Známá je i řeka Mara, která odvádí vody od východu. Na severovýchodě jezera se vlévá řeka Nzoja. Jedinou řekou vytékající z jezera je Victoriin Nil vznikající v severní části jezera. Jezero vyniká svým rybím bohatstvím. Žije zde na 200 druhů ryb, které se intenzivně loví a rybářství tvoří základ zdejších ekonomik. Mnoho druhů ryb je endemických. Lidé žijící na březích jezera náleží k jazykové skupině Bantu. Okolí jezera patří mezi nejhustěji osídlené oblasti Afriky. Mnoho velkých měst vzniklo přímo u břehu jezera, např. Kampala - hlavní město Ugandy.

8 Zvířata

9 Afrika-Mapa

10 Konec


Stáhnout ppt "Viktoriiny Vodopády a Jezera."

Podobné prezentace


Reklamy Google