Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Křižovatky ČSN 73 6102 Projektování křižovatek na pozemních komunikacích 1. úrovňové - komunikace se protínají nebo stýkají ve stejné výškové úrovni 2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Křižovatky ČSN 73 6102 Projektování křižovatek na pozemních komunikacích 1. úrovňové - komunikace se protínají nebo stýkají ve stejné výškové úrovni 2."— Transkript prezentace:

1 Křižovatky ČSN 73 6102 Projektování křižovatek na pozemních komunikacích 1. úrovňové - komunikace se protínají nebo stýkají ve stejné výškové úrovni 2. mimoúrovňové - vzájemně propojené komunikace se kříží v různých výškových úrovních Křižovatka musí vyhovovat z hlediska dopravního (kapacitní posouzení) a hlediska bezpečnosti.

2 1. Úrovňové křižovatky Podle způsobu řízení rozlišujeme křižovatky bez rozlišení přednosti v jízdě (pravidlo pravé ruky) s rozlišením přednosti v jízdě dopravními značkami řízené světelným signalizačním zařízením

3 Podle půdorysného tvaru rozlišujeme křižovatky Styková - 1 komunikace je průběžná a druhá v místě křižovatky začíná nebo končí (doporučený úhel křížení 75° - 105 °)

4 Průsečná - dvě průběžné komunikace (doporučený úhel křížení 75° - 105 °)

5 Vidlicovitá - 1 komunikace se rozděluje do 2 stejného dopravního významu

6 Odsazená - 2 stykové křižovatky v bezprostřední blízkosti

7 Hvězdicovitá - 5 a více paprsků

8 Okružní - miniokružní, s 1 pruhem na okruhu, se 2 a více pruhy na okruhu, nový typ – spirálovité

9 2. Mimoúrovňové křižovatky umožňují bezkolizní odbočovací manévry zvyšuje se bezpečnost levého odbočení Nevýhody vysoké náklady na výstavbu a údržbu velký zábor půdy

10 Podle uspořádání se rozlišují mimoúrovňové křižovatky s křižnými body (deltovitá, osmičková) s průpletovými úseky (srdcovitá, čtyřlístková) bez průpletových úseků (trubkovitá) útvarové (rozštěpová)


Stáhnout ppt "Křižovatky ČSN 73 6102 Projektování křižovatek na pozemních komunikacích 1. úrovňové - komunikace se protínají nebo stýkají ve stejné výškové úrovni 2."

Podobné prezentace


Reklamy Google