Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Galvanický článek. Pokus - elektřina z ovoce Do citronu (pomeranče, jablka, bramboru) zapíchneme měděný plíšek a železný hřebík. Sestavíme elektrický.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Galvanický článek. Pokus - elektřina z ovoce Do citronu (pomeranče, jablka, bramboru) zapíchneme měděný plíšek a železný hřebík. Sestavíme elektrický."— Transkript prezentace:

1 Galvanický článek

2 Pokus - elektřina z ovoce Do citronu (pomeranče, jablka, bramboru) zapíchneme měděný plíšek a železný hřebík. Sestavíme elektrický obvod a připojíme voltmetr. Nezáleží na druhu ovoce, ale elektrody musí být z různých kovů!

3 Když ponořím železnou elektrodu do elektrolytu, začnou se z ní uvolňovat kationty železa do elektrolytu. Na elektrodě zůstávají elektrony, vzniká zde jejich přebytek (elektroda se nabíjí záporně). Z měděné elektrody se do elektrolytu uvolňuje kationtů méně, je zde méně zbylých elektronů. Cu Fe Když propojím elektrody vodičem, začnou jím proudit elektrony z železné elektrody, kde jich je více, do měděné, kde jich je méně ⇒ vzniká elektrický proud Princip „citronového“ galvanického článku 0,5 V

4 Účinnější typ galvanického článku Daniellův článek - zinkový a měděný plíšek ponořený do roztoků svých solí. Zinek se oxiduje a rozpouští, měď redukuje a sráží. Cu Zn CuSO 4 ZnSO 4 Zn 0 ↓ Zn II OXIDACE Cu II ↓ Cu 0 REDUKCE +2e - -2e - -+ Poskytuje stejnosměrný proud o velikosti 1,1 V. KNO 3

5 Porovnání činnosti galvanických článků a průběhu elektrolýzy


Stáhnout ppt "Galvanický článek. Pokus - elektřina z ovoce Do citronu (pomeranče, jablka, bramboru) zapíchneme měděný plíšek a železný hřebík. Sestavíme elektrický."

Podobné prezentace


Reklamy Google