Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Adamčíková Zdeňka Název šablonyIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Adamčíková Zdeňka Název šablonyIII/2."— Transkript prezentace:

1 Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ AutorIng. Adamčíková Zdeňka Název šablonyIII/2 – Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUMuHospodaření domácnosti – přebytkový rozpočet Stupeň a typ vzděláváníStřední odborná škola s maturitou Vzdělávací oblastEkonomika Vzdělávací obor63-41-M/01 Tematický okruhFinanční gramotnost Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák,1.ročník Anotace Žáci 1. ročníku získají nové znalosti z oblasti hospodaření domácnosti a naučí se orientovat v základních pojmech. Vybavení, pomůcky- Klíčová slovaPřebytkový rozpočet, spoření, investice, pronájem, spotřeba. Datum HOSPODAŘENÍ DOMÁCNOSTI – PŘEBYTKOVÝ ROZPOČET

2 HOSPODAŘENÍ DOMÁCNOSTI Přebytkový rozpočet převyšují-li příjmy nad výdaji přebytek lze využít tak, aby do rozpočtu přinášel další příjmy měl by být cílem našeho hospodaření s penězi

3 HOSPODAŘENÍ DOMÁCNOSTI Hospodaření s přebytkem Možnosti využití přebytku domácnostmi: spoření – nashromáždění většího množství peněz (na nečekané výdaje), pokud peníze ukládáme (vrací se nám v podobě dalších příjmů – úroků) investice do podnikání – vklad pro rozjezd či rozšíření podnikání (úspěšné podnikání přinese do rozpočtu další peníze)

4 HOSPODAŘENÍ DOMÁCNOSTI Hospodaření s přebytkem pronájem majetku – nákup majetku vhodného k pronájmu (peníze z pronájmu zvýší příjmy rozpočtu) spotřeba – nákup zboží atd. (připravujeme se o možnost získání dalších příjmů)

5 HOSPODAŘENÍ DOMÁCNOSTI PŘÍKLAD Kuchařovi jsou čtyřčlenná rodina (maminka, tatínek a sourozenci Pavel a Jana). Tatínek je právník a maminka úřednice. Kuchařovi bydlí ve vlastním bytě. Měsíční příjmy a výdaje domácnosti jsou tyto: výplata rodičů Kč příjem z pronájmu bytu Kč zálohy na energii Kč provoz domácnosti Kč jídlo Kč oblečení a obuv Kč provoz rodinných aut Kč telefonování Kč služby Kč zábava a koníčky Kč

6 HOSPODAŘENÍ DOMÁCNOSTI PŘÍKLAD – řešení Příjmy pravidelnéVýdaje pevné DruhČástkaDruhČástka Výplata rodičů Kč Zálohy na energii Kč Pronájem bytu Kč Celkem Kč Celkem Kč Příjmy nepravidelnéVýdaje kontrolovatelné DruhČástkaDruhČástka Jídlo Kč Oblečení a obuv Kč Provoz domácnosti Kč Provoz auta Kč Telefonování Kč Zábava a koníčky Kč Služby Kč Celkem Kč Příjmy celkem Kč Výdaje celkem Kč

7 HOSPODAŘENÍ DOMÁCNOSTI PŘÍKLAD Navrhni řešení rozpočtu pro případ, že paní Kuchařová onemocní a měsíční příjem rodiny se tak sníží o Kč. Změny ve struktuře rozpočtu proveď tak, aby zůstal vyrovnaný.

8 HOSPODAŘENÍ DOMÁCNOSTI PŘÍKLAD – řešení - dle individuálních představ žáka Příjmy pravidelnéVýdaje pevné DruhČástkaDruhČástka Výplata rodičů Kč Zálohy na energii Kč Pronájem bytu Kč Celkem Kč Celkem Kč Příjmy nepravidelnéVýdaje kontrolovatelné DruhČástkaDruhČástka Jídlo Kč Oblečení a obuv Kč Provoz domácnosti Kč Provoz auta Kč Telefonování Kč Zábava a koníčky Kč Služby Kč Celkem Kč Příjmy celkem Kč Výdaje celkem Kč

9 HOSPODAŘENÍ DOMÁCNOSTI 1. Charakterizuj přebytkový rozpočet? 3. Proč není vhodné celý přebytek rozpočtu spotřebovat? 2. Jaké jsou možnosti využití přebytku? 4. Může mít domácnost s nízkými příjmy přebytkový rozpočet?

10 ZDROJE A PRAMENY JAKEŠ P. a kolektiv, Finanční gramotnost pro druhý stupeň základní školy. 1 vyd., Fortuna, ISBN: Obrázky:


Stáhnout ppt "Www.zlinskedumy.cz Název školyStřední odborná škola a Gymnázium Staré Město Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.1007 AutorIng. Adamčíková Zdeňka Název šablonyIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google