Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Vánoce začínají jako u nás první adventní nedělí, kdy se také připravuje a zdobí dům.  V prosinci mají restaurace v nabídce tzv. julbord (vánoční švédský.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Vánoce začínají jako u nás první adventní nedělí, kdy se také připravuje a zdobí dům.  V prosinci mají restaurace v nabídce tzv. julbord (vánoční švédský."— Transkript prezentace:

1

2  Vánoce začínají jako u nás první adventní nedělí, kdy se také připravuje a zdobí dům.  V prosinci mají restaurace v nabídce tzv. julbord (vánoční švédský stůl) a glögg (nápoj podobný svařáku).

3  Významný svátek ve Švédsku.  Průvod v čele s „velkou“ Lucií která má na hlavě korunu se svíčkami. Za ní jdou „malé“ Lucie se svíčkou v ruce. Rozdávají sladké pečivo.

4  Probíhají vánoční trhy : výroba svíček, pečení perníčků nebo pletení vánočních kozlů ze slámy.  Ve Švédsku nosil ještě nedávno dárky vánoční kozel (který má údajně počátek v postavě mikulášského čerta).  Sláma se používá i na vyrábění ozdob nebo se věší snůpek ovsa na okno pro ptáky

5  Stromky se zdobí dva jeden v domě a jeden venku před domem.  Vánoční večeři tvoří treska s bílou omáčkou, dalším tradičním pokrmem je Vörtbröt- kořeněný chléb s hřebíčky a zázvorem. Jako vánoční specialita se podávají i vařené fazole se slaninou a cibulí nebo malé klobásky, kterým se říká Julkorv.

6  Nositel dárků ve Švédsku, který nahradil kozla (kozel ho může vozit při roznášce).  Na pomoc má sebou skřítky Julnissary.  Na dárky se místo jmen nadepisují ve verších nějaká charakteristika osoby a musí se o dárek přihlásit.

7  25.12.-1. svátek vánoční (Juldagen)  26.12.-2. svátek vánoční (Annandag jul)  31.12.- Silvestr (nyårsdagen)  1.1.- Nový rok (nyår)  13.1.- Sv. Knut – tímto dnem končí vánoce ve Švédsku. Děti s kamarádi odstrojí strom a vyhodí ho oknem.


Stáhnout ppt " Vánoce začínají jako u nás první adventní nedělí, kdy se také připravuje a zdobí dům.  V prosinci mají restaurace v nabídce tzv. julbord (vánoční švédský."

Podobné prezentace


Reklamy Google