Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ukázka tecnologického postupu z výroby no ž e z damascénské oceli v rámci ov ěř ovací fáze modulu M2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ukázka tecnologického postupu z výroby no ž e z damascénské oceli v rámci ov ěř ovací fáze modulu M2."— Transkript prezentace:

1

2 Ukázka tecnologického postupu z výroby no ž e z damascénské oceli v rámci ov ěř ovací fáze modulu M2

3 VÝROBA ZÁKLADNÍHO PAKETU - K VÝROBĚ ZÁKLADNÍHO PAKETU BYL POUŽIT STEJNĚ SILNÝ MATERIÁL(OBA MATERIÁLY SE STEJNĚ A LÉPE NAHŘÍVAJÍ…MAJÍ STEJNOU BARVU!) O SÍLE 2MM PÁSKŮ,Z OCELÍ (19.312 A 12.050). - MATERIÁL BYL NADĚLEN NA 100MM DÉLKU.PŘEROVNÁN A STYČNÉ PLOCHY BYLY OBROUŠENY NA ČISTÝ KOV. -POZOR! ROZDĚLTE SI MATERIÁL NA DVĚ HROMÁDKY,TVRDÉ A MĚKÉ OCELI,KTERÉ SI OZNAČÍME. -PROTO,ABY NEDOŠLO K ZÁMĚNĚ A SMÍCHÁNÍ OBROUŠENÝCH OCELÍ! -Z PLÍŠKŮ SE SESTAVÍ ZÁKLADNÍ PAKET O DVACETI VRSTVÁCH,TEDY DESET VRSTEV Z MĚKÉ OCELI(12.050 )A DESET Z OCELI TVRDÉ(19.312). -STŘÍDAVĚ SE PROKLÁDÁ TVRDÁ A MĚKKÁ OCEL. -NAKONEC SE ČELA PAKETU SVAŘÍ A PŘIVAŘÍ SE OCELOVÁ TYČ SLOUŽÍCÍ K MANIPULACI S PAKETEM V OHNI.

4

5

6

7

8

9

10 -POKUD MÁME PŘIPRAVENÝ ZÁKLADNÍ PAKET,ZALOŽÍME SI OHEŇ V PŘEDEM VYČISTĚNÉ VÝHNI. -PAKET VLOŽÍME DO VÝHNĚ A POMALU HO NAHŘEJEME,ZA USTAVIČNÉHO OTÁČENÍ PAKETU DOCÍLÍME PRAVIDELNÉHO NAHŘÁTÍ PAKETU NA SVĚTLE ČERVENOU AŽ ORANŽOVOU BARVU. -POTOM PAKET OKARTÁČUJEME OCELOVÝM KARTÁČEM A STAHNEME ÚDERY KLADIVA PÁSKY K SOBĚ. KARTÁČOVÁNÍM Z MATERIÁLU ODSTRANÍME VZNIKLÉ OXIDY ŽELEZA TZV.(OKUJE). -ABY NÁM PŘI NAHŘÍVÁNÍ MATERIÁL OPĚT NEZOXIDOVAL,ZASYPEME PAKET DOKOLA TZV:TAVIDLEM (BORAXEM). -TAVIDLO SE NÁM NA POVRCHU PAKETU ROZTAVÝ A UZAVŘE,TAK CELÝ PAKET VE SKLOVITÉM POVLAKU. -TEN ZABRÁNÍ OXIDACI A VZNIKU OKUJÍ. -TY BY JINAK ZNEMOŽNILI DALŠÍMU POSTUPU PŘI KOVÁŘSKÉM SVAŘOVÁNÍ A ZABRÁNILY BY VYTVOŘENÍ KVALITNÍHO SPOJE!

11 -PAKET OPĚT DÁME NAHŘÁT,TENTOKRÁTE NA SVŘOVACÍ TEPLOTU (1250-1350 C) -TEPLOTU POZNÁME NEJLÉPE TAK,ŽE PO BOCÍCH HOŘÍCÍHO PLAMENE ZAČNOU VYLÉTÁVAT JISKRY.NĚKDY JDE VIDĚT I BUBLÁJÍCÍ TAVIDLO NA POVRCHU MATERIÁLU. -MATERIÁL SE TAK NACHÁZÍ JIŽ V TZV:SVÁŘECÍ TEPLOTĚ. -MATERIÁL RYCHLE VYTÁHNEME Z VÝHNĚ A NA KOVADLINĚ,SVAŘÍME RYCHLÝMI UDERY KLADIVA. -TENTO POSTUP SE PROVEDE JEŠTĚ OPAKOVANĚ,CELKEM TŘIKRÁT,ABYCHOM DOCÍLILI KVALITNÍHO SVASŘENÍ CELÉHO PAKETU V JEDEN KOMPAKTNÍ CELEK.…(HOMOGENNÍ BLOK OCELI). BLOK,KTERY MÁ NYNÍ 20 VRSTEV.

12

13

14

15

16 -Paket vytáhneme,pod bucharem na délku asi 30x10 x350 mm. Rozdělíme na 3krát a nařežeme úhlovou bruskou. -Styčné plochy opět přebrousíme na čistý kov. - Poskládame opět na sebe,nahřejeme,zasypeme opět svaříme..(opakujeme správný postup kovářského svařování) a materiál důkladně svaříme. -Výchozích vrstev bylo 20, překládali jsme 3x. -Po svaření máme výsledných 60 vrstev. -Mezi jednotlivé překlady se musí vložit materiál,opačné jakosti(třídy oceli).Než se nachází na bocích svařeného a nařezaného paketu. -Na boky paketu se můžou přivařit i silnější pásky měkké oceli, aby se při nahřívání tenké pásky nekroutily a nedostávala se mezi pásky nečistota z výhně.

17

18

19

20

21

22

23 -Vytáhneme plochý kus o stejné síle a délce mm. -Zopakujeme ještě jednou celý předešlý postup překládáni a svaření v jeden blok. -Tedy rozdělíme na 3x,obrousíme plochy a svaříme. -Výsledný počet vrstev je tedy 180. -Následuje vytažení pod bucharem na plochý kus oceli. -Plocháč rozdělíme na 2x a svaříme,opět v jeden blok. -Výsledný počet je tedy 360 vrstev.

24 OBRÁZKY DRUHÉ FÁZE PŘEKLÁDÁNÍ PAKETU.

25 -Následuje vytažení do plochého kusu o rozměrech 35x8x300 mm. -Pásovina se upne do svěráku. -Úhlovou bruskou se vybrousí vzor,na bocích plocháče,z obou stran,v celé délce brusným kotoučem a překove se na sílu x x mm. -Následně se na jedné straně vykove řáp rukojeti a na druhé straně plochá špice,vycentrovaná na střed podélné osy plocháče. -Špička se přehne na stranu ke hřbetu čepele nože a celý nůž se přerovná hladícím sedlíkem,na sílu 5mm.

26 OBRÁZKY Z POSLEDNÍ FÁZE ZPRACOVÁNÍ PAKETU A TVORBU VZORŮ TZV:(UBÝRACÍ METODOU,ODBRUŠOVÁNÍM MATERIÁLU)Z PAKETU A PŘEKOVÁNÍ PAKETU NA POLOTOVAR ČEPELE NOŽE.

27

28 -Následuje přebrousí polotovaru čepele do roviny a provede se zkušební lept chloridem železitým. -K přerušení leptacího procesu čepel důkladně omyjeme v mýdlové vodě a pořádně osušíme. -Konec trnu zbrousíme,vybrousíme konečný tvarvyře. -Vyřežeme závit,pro fixační matici,která bude zajišťovatčepel v rukojetí a celý nůž bude tak spojovat.

29 OBRÁZKY POLOTOVARU ČEPELE

30 -Na polotovar čepele přeneseme přesný tvar čepele a přesně dobrousíme úhlovou bruskou. -Na polotovaru vytvoříme výbrus čepele a na kořenu čepele vyrazíme raznicí signaci. -Břit čepele ponécháme v místech ostří asi 1.2mm silné,kvůli následnému tepelnému zpracování.

31 -Následuje tepelné zpracování čepele,jehož následný postup je takový. -Čepel při kalení střídavě nejdříve nahříváme hřbetem do ohně,břitem ven…potom,břitem do ohně a hřbetem ven. -Tento postup střídáme tak dlouho až docílíme správné teploty.přitom čepel protahujeme v celé délce tak,abychom docílili správné kalící teploty v celé délce čepele nože. -Čepel kalíme na kalící teplotu 780 C (barva) -Čepel nože opět opatrně přebrousíme a zaleštíme lamelovým kotoučem,popřípadě vyleštíme brusným papírem o zrnitosti GRIT 250,500,800,1200. -Potom 2x 2hod popustíme v běžné troubě při teplotě 210 C na (slámově zlatou barvu). -Provedeme ještě dopopuštění s pomocí tzv.(popouštěcích desek). -Tak,aby na hřbetě čepele byla barva modrá s přechodem do břitu na barvu zlatou(probarvenou). -Kontrola pevnosti a houževnatosti či (křehkosti a tvrdosti)čepele,odzkoušíme na kusu dvoumilimetrovém obyčejného plechu. -Tak,žeopakovaně provede zkušební sek do plechu postaveného na kant.

32 -Výbrus čepele se ručně dočistí. -Dodělá se lept, který se neutralizuje se mýdlovou vodou,čepel se následně důkladně osuší. -Začne se s přípravou materiául na rukojeť. -Dřevo -záštita(kování rukojeti)

33 OBRÁZKY Z DOKONČENÍ ČEPELE A TVORBY ZÁŠTITY(KOVÁNI)ČEPELE. POČÁTEK VÝROBY RUKOJETI.

34 -Zvolí se vhodný výběr materiálu k výrobě rukojeti. -Zhotový se záštita(kování),oddělující čepel a rukojeť,která se musí přesně opracovat,tak,aby vše přesně sedělo. -Vybraný materiál(dřevo) na rukojeť se nahrubo upravý,podle tvaru budoucí rukojeti a navrtá se otvor pro vsunutí trnu rukojeti. -Otvvor se přesně dotvaruje a dopasuje,aby trn čepele zapadl, do rukojeti. -Následuje cvičné složení všech části rukojeti. -Všechny díly musí přesně sedět a být důkladně slícovány.

35

36 -vyrobená rukojeť se nahrubo obrousí. -Provede se kontrola všech rovin, aby čepel seděla v rukojeti rovně. -Odvrtá se otvor pro šroub a záslepku rukojeti. -Rukojeť nože se vybrousí a vyleští do konečné fáze. -Do dutiny rukojeti se nalije rozmíchaný epoxid UHU. -Nasadí se čepel a maticí se zafixuje v rukojeti nože. -Provede se celková kontrola,sesazení čepele,záštity,dřevěné rukojeti i kování. -Otře se suchým hadříkem přebytečné vytečené lepidlo a nechá se důkladně zaschnout…asi 24hod. -Provede se celkové začištění a kontrola sesazení všech částí. -nakonecse ošetří dřevěná rukojeť včelým voskem,lněným olejem,lakem na parkety,nebo jinou konzervací.

37 - RUKOJEŤ NOŽE SE ZABALÝ DO SUCHÉHO A ČISTÉHO KUSU LÁTKY A NABROUSÍ SE ČEPEL NOŽE.

38 HOTOVÝ N ŮŽ


Stáhnout ppt "Ukázka tecnologického postupu z výroby no ž e z damascénské oceli v rámci ov ěř ovací fáze modulu M2."

Podobné prezentace


Reklamy Google