Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

„Vodka dokáže začervenit nos a očernit charakter" ANTON PAVLOVIČ ČECHOV S málokterým slovem si lidé ve světě spojují Rusko tak těsně, jako právě.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "„Vodka dokáže začervenit nos a očernit charakter" ANTON PAVLOVIČ ČECHOV S málokterým slovem si lidé ve světě spojují Rusko tak těsně, jako právě."— Transkript prezentace:

1

2

3 J@

4 „Vodka dokáže začervenit nos a očernit charakter" ANTON PAVLOVIČ ČECHOV S málokterým slovem si lidé ve světě spojují Rusko tak těsně, jako právě s vodkou. Jde o fenomén, který vždy ovlivňoval dějiny země, osudy mocných i obyčejných lidí, a to takového stupně, že si dokonce zasloužila i několik vlastních muzeí, a dokonce se chystá její celoruská socha. Vodka je součástí ruské historie, kultury - a nutno říct i součástí neslavnou. Vodka byla po staletí pro Rusy slastí, úlevou i prokletím. Dnes na ní do značné míry závisí ruský státní rozpočet.

5

6 Ruský chemik D.I. Mendělejev vypracoval v 19. století teoretický podklad, jak by měl vypadat obchod s vodkou. Známý objevitel soustavy prvků konkretizoval pojem „vodka“ přesnými vědeckými a obchodními charakteristikami. Slovo vodka se od tehdy v Rusku stalo jednotícím názvem pro alkoholický nápoj. Vodka – podle definice Mendělejeva – je nápoj, který se skládá ze žitného lihu a pramenité vody v poměru 4:6. Mendělejev experimentálně dokázal, že 40 proc. roztok vydává nejvíce tepla a umožňuje nejlepší mísení. Přesnými výpočty stanovil, že jeden litr 40proc. vodky má vážit přesně 953 gramů, ani víc ani míň. V roce 1894 bylo „mendělejevo“ složení vodky zapatentováno, jako hlavní alkoholický nápoj s názvem – vodka „Moskovskaja osobenaja“.

7

8 V roce 1991 učinil Jelcin osudové rozhodnutí. Rusko se definitivně vzdalo státního monopolu na výrobu a distribuci vodky. Avšak, jak se ukázalo, odvětví ihned ovládla mafie. Dnes dosáhla roční spotřeba vodky v roce 2004 čtyř miliard litrů, což představuje spotřebu 27 litrů na obyvatele včetně nemluvňat (!). Podle oficiálních údajů ruského ministerstva zdravotnictví připadá na 100 000 obyvatel asi 2 269 alkoholiků. Nejméně 60 procent ruské vodky se nyní vyrábí ilegálně. Často velmi nekvalitně. Zjistilo se například, že ruští podloudní výrobci zaměstnávají stovky tisíc lidí a úplatky státním úředníkům se blíží k 15 milionům dolarů ročně (450 milionů korun). Prostě se jim to vyplatí. Stále častěji se na trhu objevuje vražedná vodka z technického metylalkoholu. Podle různých údajů zemřelo v Ruské federaci za poslední rok na otravu alkoholem 67 tisíc lidí.

9

10 ZÁKLADNÍ DRUHY RUSKÉ VODKY:

11 NĚKTERÉ SE VYRÁBĚJÍ 50 i VÍCE LET, NĚKTERÉ MÉNĚ

12 Dovgan GželkaKubaňskaja Limonnaja Matrjoškina Moskovskaja Navigator Pertsovka

13 Populara Pskovskaja Pšenicinaja Pšeničnaja Rodnik Slavjanskaja Jať

14 nejstarší… a nejběžnější… Stoličnaja Staraja sloboda Streleckaja nejstarší a dnes obnovené a znovu vyráběné… Carskaja Russkij standart

15 Po VŘSR došlo ke znárodnění a monopolizaci průmyslu výroby vodky. Z Ruska uprchli staří osvědčení výrobci a založili výrobu v zemích kde žili. Vznikly tak zahraniční vodky jako značka Smirnoff v USA – ty se vyráběly už v Rusku před revolucí, Puskhin v Německu, Sibiř v Československé republice, a později po druhé světové válce Ursus, Red Army a Komandir s licencí ve více zemích kromě SSSR.

16 Komandir Red Army Smirnoff Sibiř Puschkin Ursus

17 Po roce 1991 nastal v Rusku boom s výrobou vodky v různorodém množství, objevily se nesčetné nové druhy a značky v netradičních nádobách,některé z nich už se staly světoznámé. Do této dost nepřehledné sortimentní situace pronikly další druhy a značky samohonek maskované jako průmyslové značky, čímž vznikla dost nebezpečná situace. PIJTE POUZE OVĚŘENÉ ZNAČKY OD RENOMOVANÝCH VÝROBCŮ, NAKUPUJTE JEN V OVĚŘENÝCH OBCHODECH!

18 Vánoční oheň Magadanskaja Kremelskaja Sibirskaja Sljozy Moldavy Návrat do SSSR Žlutý škorpion Vodka 42 Bat

19 Příklady: Jak vzniká v Rusku vodka

20 Hasící přístroj s návodem k použití… Vodka je všudypřítomná

21 Tříjaderný procesor je nutno udržovat schlazený… Ukrajinský policejní zákon je platný… A to doslovně!

22 V Rusku se nepije všechno, co teče. V Rusku se pije VODKA. Z cizích nápojů ale hlavně pouze Finská vodka…

23 NA ZDAROVJE! NA ZDRAVÍ! Vzhůru do bezvědomí, střízlivé nás nedostanou…

24 Konec ( ale ne VODKY ! ) J@


Stáhnout ppt "„Vodka dokáže začervenit nos a očernit charakter" ANTON PAVLOVIČ ČECHOV S málokterým slovem si lidé ve světě spojují Rusko tak těsně, jako právě."

Podobné prezentace


Reklamy Google