Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

„Vodka dokáže začervenit nos a očernit charakter" ANTON PAVLOVIČ ČECHOV S málokterým slovem si lidé ve světě spojují Rusko tak těsně, jako právě.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "„Vodka dokáže začervenit nos a očernit charakter" ANTON PAVLOVIČ ČECHOV S málokterým slovem si lidé ve světě spojují Rusko tak těsně, jako právě."— Transkript prezentace:

1

2

3

4 „Vodka dokáže začervenit nos a očernit charakter" ANTON PAVLOVIČ ČECHOV S málokterým slovem si lidé ve světě spojují Rusko tak těsně, jako právě s vodkou. Jde o fenomén, který vždy ovlivňoval dějiny země, osudy mocných i obyčejných lidí, a to takového stupně, že si dokonce zasloužila i několik vlastních muzeí, a dokonce se chystá její celoruská socha. Vodka je součástí ruské historie, kultury - a nutno říct i součástí neslavnou. Vodka byla po staletí pro Rusy slastí, úlevou i prokletím. Dnes na ní do značné míry závisí ruský státní rozpočet.

5

6 Ruský chemik D.I. Mendělejev vypracoval v 19. století teoretický podklad, jak by měl vypadat obchod s vodkou. Známý objevitel soustavy prvků konkretizoval pojem „vodka“ přesnými vědeckými a obchodními charakteristikami. Slovo vodka se od tehdy v Rusku stalo jednotícím názvem pro alkoholický nápoj. Vodka – podle definice Mendělejeva – je nápoj, který se skládá ze žitného lihu a pramenité vody v poměru 4:6. Mendělejev experimentálně dokázal, že 40 proc. roztok vydává nejvíce tepla a umožňuje nejlepší mísení. Přesnými výpočty stanovil, že jeden litr 40proc. vodky má vážit přesně 953 gramů, ani víc ani míň. V roce 1894 bylo „mendělejevo“ složení vodky zapatentováno, jako hlavní alkoholický nápoj s názvem – vodka „Moskovskaja osobenaja“.

7

8 V roce 1991 učinil Jelcin osudové rozhodnutí. Rusko se definitivně vzdalo státního monopolu na výrobu a distribuci vodky. Avšak, jak se ukázalo, odvětví ihned ovládla mafie. Dnes dosáhla roční spotřeba vodky v roce 2004 čtyř miliard litrů, což představuje spotřebu 27 litrů na obyvatele včetně nemluvňat (!). Podle oficiálních údajů ruského ministerstva zdravotnictví připadá na obyvatel asi alkoholiků. Nejméně 60 procent ruské vodky se nyní vyrábí ilegálně. Často velmi nekvalitně. Zjistilo se například, že ruští podloudní výrobci zaměstnávají stovky tisíc lidí a úplatky státním úředníkům se blíží k 15 milionům dolarů ročně (450 milionů korun). Prostě se jim to vyplatí. Stále častěji se na trhu objevuje vražedná vodka z technického metylalkoholu. Podle různých údajů zemřelo v Ruské federaci za poslední rok na otravu alkoholem 67 tisíc lidí.

9

10 ZÁKLADNÍ DRUHY RUSKÉ VODKY:

11 NĚKTERÉ SE VYRÁBĚJÍ 50 i VÍCE LET, NĚKTERÉ MÉNĚ

12 Dovgan GželkaKubaňskaja Limonnaja Matrjoškina Moskovskaja Navigator Pertsovka

13 Populara Pskovskaja Pšenicinaja Pšeničnaja Rodnik Slavjanskaja Jať

14 nejstarší… a nejběžnější… Stoličnaja Staraja sloboda Streleckaja nejstarší a dnes obnovené a znovu vyráběné… Carskaja Russkij standart

15 Po VŘSR došlo ke znárodnění a monopolizaci průmyslu výroby vodky. Z Ruska uprchli staří osvědčení výrobci a založili výrobu v zemích kde žili. Vznikly tak zahraniční vodky jako značka Smirnoff v USA – ty se vyráběly už v Rusku před revolucí, Puskhin v Německu, Sibiř v Československé republice, a později po druhé světové válce Ursus, Red Army a Komandir s licencí ve více zemích kromě SSSR.

16 Komandir Red Army Smirnoff Sibiř Puschkin Ursus

17 Po roce 1991 nastal v Rusku boom s výrobou vodky v různorodém množství, objevily se nesčetné nové druhy a značky v netradičních nádobách,některé z nich už se staly světoznámé. Do této dost nepřehledné sortimentní situace pronikly další druhy a značky samohonek maskované jako průmyslové značky, čímž vznikla dost nebezpečná situace. PIJTE POUZE OVĚŘENÉ ZNAČKY OD RENOMOVANÝCH VÝROBCŮ, NAKUPUJTE JEN V OVĚŘENÝCH OBCHODECH!

18 Vánoční oheň Magadanskaja Kremelskaja Sibirskaja Sljozy Moldavy Návrat do SSSR Žlutý škorpion Vodka 42 Bat

19 Příklady: Jak vzniká v Rusku vodka

20 Hasící přístroj s návodem k použití… Vodka je všudypřítomná

21 Tříjaderný procesor je nutno udržovat schlazený… Ukrajinský policejní zákon je platný… A to doslovně!

22 V Rusku se nepije všechno, co teče. V Rusku se pije VODKA. Z cizích nápojů ale hlavně pouze Finská vodka…

23 NA ZDAROVJE! NA ZDRAVÍ! Vzhůru do bezvědomí, střízlivé nás nedostanou…

24 Konec ( ale ne VODKY ! )


Stáhnout ppt "„Vodka dokáže začervenit nos a očernit charakter" ANTON PAVLOVIČ ČECHOV S málokterým slovem si lidé ve světě spojují Rusko tak těsně, jako právě."

Podobné prezentace


Reklamy Google