Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Základní skladební dvojice -cvi č ení Autor: Mgr. Monika Dudová Název: VY_32_INOVACE_ICT2.5_2-27 Téma: ČESKÝ JAZYK – SKLADBA- VĚTNÝ ROZBOR VY_32_INOVACE_ICT2.5_2-27.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Základní skladební dvojice -cvi č ení Autor: Mgr. Monika Dudová Název: VY_32_INOVACE_ICT2.5_2-27 Téma: ČESKÝ JAZYK – SKLADBA- VĚTNÝ ROZBOR VY_32_INOVACE_ICT2.5_2-27."— Transkript prezentace:

1 Základní skladební dvojice -cvi č ení Autor: Mgr. Monika Dudová Název: VY_32_INOVACE_ICT2.5_2-27 Téma: ČESKÝ JAZYK – SKLADBA- VĚTNÝ ROZBOR VY_32_INOVACE_ICT2.5_2-27

2 AnotaceInteraktivní opakování učiva AutorMgr. Monika Dudová Vytvořeno dne28.10.2012 Ověřeno dne4.12.2012ve tříděVII.A Jazykčeština Očekávaný výstupŽák si upevňuje znalosti o větných členech Speciální potřebyžádné Vzdělávací oblastJazyk a jazyková komunikace Vzdělávací oborČeský jazyk a literatura Tematický okruhJazyková výchova TémaSkladba Klíčová slovaZákladní skladební dvojice Stupeň a typ vzdělávání Základní vzdělávání –II. stupeň Věková skupina12-15 let

3 ZOPAKUJ SI! I. Doplňte do textu chybějící slova: Větné členy jsou …………………..slova. Dělí se na……………………..větné členy (podmět, přísudek) a ……………………větné členy (přívlastek, předmět, příslovečné určení a ……………..). Každý větný člen může být …………………či několikanásobný. Podmět se nejčastěji vyjadřuje………………………pádem podstatného jména.

4 ŠLO TI TO??? Doplňte do textu chybějící slova: Větné členy jsou P L N O V Ý Z N A M O V Á slova. Dělí se na Z Á K L A D N Í větné členy (podmět, přísudek) a R O Z V Í J E J Í C Í větné členy (přívlastek, předmět, příslovečné určení a D O P L N Ě K). Každý větný člen může být H O L Ý, R O Z V I T Ý či několikanásobný. Podmět se nejčastěji vyjadřuje P R V N Í M pádem podstatného jména.

5 Urči správně podstatná jména a slovesa (podstatná jména podtrhni rovnou čarou, slovesa vlnovkou) O nejlepším střelci byla napsána novinová zpráva. Nad močály krouží supi. Každý den zalévají zahradníci všechny květiny. Pavlík rád chodí do školy. Světla zářila do tmy. Ježek má na zádech asi pět tisíc bodlinek. Zemřel v bitvě na Moravském poli. (On)

6 Vyhledejte základní skladební dvojice: Hašek napsal mnoho povídek. Chcete si zatančit? Zítra nám odpadá vyučování. Těsto na knedlíky dobře kynulo. Nezapomeňte nám napsat. Ale on se to přece nesnaží vyřešit. Karel bude muset spravit rozbité auto. Kámen bác do vody. Vraní peří není tak černé jako havraní. Hašek - napsal (vy) - chcete si zatančit vyučování – odpadá těsto – kynulo (vy) – nezapomeňte on – se nesnaží Karel – bude muset spravit kámen – bác peří – není černé

7 Spojte přísudky s podměty nikdovyjí psise najedl kotějsou voňavé hladovýse nedal růžese stala matkou Martinamňoukalo

8 POUŽITÉ ZDROJE: ČESKÝ JAZYK 7. Učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. vyd. Plzeň: Fraus, 2004, s. 86 - 87. ISBN 80-7238-320-5


Stáhnout ppt "Základní skladební dvojice -cvi č ení Autor: Mgr. Monika Dudová Název: VY_32_INOVACE_ICT2.5_2-27 Téma: ČESKÝ JAZYK – SKLADBA- VĚTNÝ ROZBOR VY_32_INOVACE_ICT2.5_2-27."

Podobné prezentace


Reklamy Google