Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OSOBNÍ DOPIS prostě sdělovací styl

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OSOBNÍ DOPIS prostě sdělovací styl"— Transkript prezentace:

1 OSOBNÍ DOPIS prostě sdělovací styl
Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jitka Štolfová. Dostupné z Metodického portálu ISSN:  Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků (NÚV).

2 OBSAH: Znaky, vlastnosti Jazykové prostředky Kompozice
Funkce osobního dopisu Znaky, vlastnosti Jazykové prostředky Kompozice Cvičení 1 a příklad řešení Cvičení 2 Cvičení 3 Cvičení 4 Použitá literatura

3 OSOBNÍ DOPIS FUNKCE Udržuje přátelské styky, pokud není možný osobní styk. Nahrazuje osobní styk s rodinou, přáteli, známými. Pomáhá překonávat pocit osamění. Informuje o názorech pisatele, vzájemných vztazích mezi pisatelem a adresátem.

4 Neformálnost (ale pečlivost, úhlednost, členění na odstavce).
OSOBNÍ DOPIS ZNAKY Neoficiálnost; Přátelskost; Nenucenost; Srdečnost; Živost; Neformálnost (ale pečlivost, úhlednost, členění na odstavce).

5 OSOBNÍ DOPIS JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY
Text se má přiblížit ústnímu hovoru. Spisovnost; Hovorová čeština; Expresivní výrazy; Archaismy a knižní slova – funkční užití; Přivlastňovací a osobní zájmena s velkým počátečním písmenem jako projev zdvořilosti: Ty, Tvůj, Vy, Váš.

6 OSOBNÍ DOPIS KOMPOZICE
Vpravo nahoře; Milý, drahý, …; Pozor na důvěrná oslovení a kamarádské pozdravy čau, ahoj, nazdar – soulad autora a adresáta; Za oslovením píšeme čárku. 1. Místo a datum napsání; 2. Oslovení adresáta.

7 OSOBNÍ DOPIS KOMPOZICE
3. Úvod dopisu. Poděkování za dopis; Důvod vzniku dopisu; Nepoužíváme fráze; (Předem mého dopisu přijmi srdečný pozdrav a stálou vzpomínku na Tebe…).

8 OSOBNÍ DOPIS KOMPOZICE
4. Vlastní sdělení; 5. Závěr; 6. Podpis; 7. Kontakt na pisatele. Názory, zážitky, plány; Výzvy k odpovědi, prosby, pozdravy, rozloučení; Adresa, telefon, mail.

9 OSOBNÍ DOPIS CVIČENÍ 1 Opravte stylistické, jazykové a kompoziční chyby v osobním dopise: Ahoj, Mílo! Je poslední tejden před prázdninama a já plánuju program na červenec. Pojedu k babče do Lužan. Před pár rokama tady v rokli přehradili potok Kamenici a vybudovali vodní nádrž. Je z toho bezva koupaliště. Dozrávají tady taky jahody a rybíz. Přijede taky kamarád Vašek a budem jezdit na kolech. Měj se! Jirka

10 OSOBNÍ DOPIS CVIČENÍ1 PŘÍKLAD ŘEŠENÍ
Liberec Milý Mílo, zdravím Tě od nás z Liberce a píšu Ti, protože se blíží prázdniny a já plánuju, co budu v červenci podnikat. Počítám s tím, že bychom se mohli také setkat a něco si užít. Nejdříve pojedu k babičce do Lužan. Dozrává tam právě rybíz a jahody. Já trhám, babička zavařuje nebo peče koláče a knedlíky. Kdo neochutná, jako by nežil.

11 tak něco společně vymyslíme na srpen.
Rád se tu chodím koupat do rokle na koupaliště. Je to vlastně přehrazený potok. Až přijede kamarád Vašek, chceme na kolech projezdit celé okolí. Kdybys chtěl, mohl by ses k nám přidat a jestli nemáš čas, tak něco společně vymyslíme na srpen. Brzy mi napiš, co budeš v létě dělat Ty a jestli uvažuješ o mé nabídce. Těším se na setkání a společné zážitky. Ahoj Jirka Ještědská 78, Liberec

12 OSOBNÍ DOPIS CVIČENÍ 2 Zhodnoťte dopis z hlediska obsahu, členění textu a jazykových prostředků: Ahoj, Zdeňku, píšu Ti několik dojmů z vodáckého tábora. Utábořili jsme se na Jesenické přehradě. Stany jsme stavěli za vydatného deště a první noc jsme se klepali jako osiky. Druhý den se ale objevilo sluníčko a my vyjeli na Ohři. Voda byla klidná, nikoho nenapadlo, že by se mohlo něco přihodit. Najednou lodě

13 před námi začaly zpomalovat
před námi začaly zpomalovat. Když jsme připluli blíž, spatřili jsme převrácený kajak a pod ním Petra. Chvílemi se vynořoval, ale prudký proud ho unášel dál. Než jsme se stačili vzpamatovat, byl náš Pepek Námořník u něj a tahal ho z vody. Oddechli jsme si. Tím, že náš vedoucí jednal rychle, Petra zachránil. Jsme rádi, že máme mezi sebou takového kamaráda. Zítra máme sjíždět po řece 26 km, tak už jdu spát. Napiš, jak si užíváš léto Ty. Pavel Jesenice-Ohře, červenec

14 OSOBNÍ DOPIS CVIČENÍ 3 Nahraďte nespisovné výrazy spisovnými:
Při zkoušce jsem prolít. V práci se jen fláká a kecá u kafe. Furt si na něco stěžuje a remcá. Jeho ksicht se nedal přehlédnout. Je mi to šumák. Žvanil samé nesmysly. Byl odtud cejtit hroznej smrad. Když vypili flašku vína, byla sranda.

15 OSOBNÍ DOPIS CVIČENÍ 4 Nahraďte výrazy knižní a archaismy současnými výrazy. podzim; vesnice; měsíc; větev; les; hrdina ; starý člověk; jídlo. jeseň; dědina; luna; haluz; hvozd; rek; kmet; krmě.

16 POUŽITÁ LITERATURA: RUDOLF, Stanislav. Napsali jsme sloh za vás: nepostradatelná pomůcka pro žáky, studenty a jejich rodiče: obsahuje vypracované slohové práce od 3. třídy ZŠ až k maturitě, jak je požadují osnovy českého jazyka. 1. vyd. Praha: Erika, 2000, 171 s. ISBN MARTINKOVÁ, Věra. Český jazyk 2: alternativní učebnice pro 2. ročník středních škol. 1. vyd. Praha: Trizonia, 1992, 191 s. ISBN HLAVSA, Zdeněk. Český jazyk pro střední odborné školy a studijní obory středních odborných učilišť všech typů. 2. přeprac. vyd., v SPN 1. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, 1996, 278 s. ISBN


Stáhnout ppt "OSOBNÍ DOPIS prostě sdělovací styl"

Podobné prezentace


Reklamy Google